از دو که حرف میزنم از چه حرف میزنم

چند روزی هست که در حال مطالعه کتاب از دو که حرف میزنم از چه حرف میزنم نوشته هاروکی موراکامی هستم، این کتاب بخشی از تجربه های شخصی خود آقای موراکامی هست که به سبک ساده ، روان ، جذاب و خواندنی نوشته و من واقعا از خواندن این کتاب لذت میبرم و به خودم آفرین میگم که از بین آن همه کتاب این کتاب رو انتخاب کردم.

نحوه نگارش کتاب جوری هست هر چند هم ذهن خسته و مشوش باشه با آرامشی خاصی که از تک تک کلمات بر ذهن میشینه ،آرامش رو به ذهن خواننده میده البته باید بگم که در القای این آرامش مترجم کار بسیار مهمی و اساسی رو انجام داده که مترجم این اثر هم آقای مجتبی ویسی هست که با ترجمه شاهکاری که انجام دادن  نشون دادن که خودش هم تونسته خیلی خوب با نگارش و احساست نویسنده رابطه برقرار کنه.

فکر کنم با کمی search کردن به نسخه الکترونیکی این کتاب برسید اما من خودم شخصا ترجیح میدم برم کتاب فروشی و یک کتاب بخرم اولا چون حداقل یک ساعتی دور از همه دغدغه ها بین دریای کتاب غرق میشم و دوما با خرید یک نسخه مستقیم و غیر مستقیم به فرهنگ کشور و خودم خدمتی هر چند کوچک کرده ام اینجوری مترجمای بیشتری انگیزه ترجمه های خوب پیدا میکنند و انتشارات کتابهای خوبتری رو نشر میدهند و نویسنده های کشورمون هم انگیزه مندتر میشن ... خلاصه کلام این که کتاب رو بخرید مژه

یک پزشک هم اشاره ایی به این کتاب داشته است.

مشخصات کتاب :

عنوان کتاب : از دو که حرف میزنم از چه حرف میزنم

نویسنده : هاروکی موراکامی

مترجم : مجتبی ویسی

تعداد صفحه : 179 صفحه

قیمت : 3800 تومان

انتشارات نشر چشمه

 


 

من این قسمت رو خیلی دوست دارم :

صفحه 122-123

زمان مسابقه اهمیتی برایم ندارد. تلاش خود را خواهم کرد ولی بعید است به رکوردهای قبلی ام دست پیدا کنم. واقعیت را می پذیرم. خوشایند نیست اما مگر می توان با پیری درافتاد. زمان هم مانند من نقش خود را زندگی ایفا می کند، بسیار هم وظیفه شناس تر و دقیق تر  از من. زمان از لحظه آغاز ( کی بود،خدا می داند؟ ) بی لحظه ایی توقف همچنان به پیش تاخته است. یکی از امتیازات کسانی که در جوانی تن به مرگ نسپرده اند نعمت پیر شدن است. افتخار کاهش قوای جسمانی در راه است و انسان باید با این واقعیت کنار بیاید.

مبارزه با زمان مهم نیست. مهمتر از آن برای من در حال حاضر ، لذت بخش تر کردن دقایق است، این که بتوانم بیست و شش مایل را با احساس رضایت به پایان برسانم. ارزش و لذت پدیده ها در نظر من نسبتی با عدد و رقم ندارد. من در پس احساس غروری هستم که خاستگاهش قلمرو دیگری است.

من دیگر نه جوانی هستم که فکر و ذکرش یکسره شکستن رکورد باشد و نه فردی بی اختیار و ناتوان که فقط تظاهر به انجام کاری کند. کمابیش نویسنده ایی حرفه ایی هستم ( و صادق ، به احتمال زیاد ) که محدودیت های خود را می شناسد و می خواهد تا حد امکان بر توانایی ها و نیروهای خود تکیه کند.

یک ماه دیگر تا ماراتن شهر نیویورک.

..............

علت اینکه این چند سطر بالا رو انتخاب کردم این بود که خودم مدتی هست به یک حالت رخوت و سستی روحی و جسمی رسیدم و برای برطرف کردن این حالت چندماهی هست که به سالن های ورزشی میرم و با ورزش کردن تا حدودی به جسمم میرسم اما روحم بسیار خسته و دردمند از مشکلات حل نشدنی هست که تصمیم گرقتم با مطالعه کتاب ذهن و روحم رو آرام کنم که البته نتیجه هم داشته اما اثر موقتی داره شاید چون خودم هم چندان تلاش نمیکنم و فقط خودمو متکی به عوامل بیرون کردم میخام با تمتم توان به جنگ با اون سستی و خستگی روحی برم تا بتونم از تک تک لحظاتی که خدا بهم میده نهایت لذت رو ببرم ، امیدوارم شما خواننده عزیز هم اگر مثل من کمی حس سستی میکنید مثل من همت کنید و خودتون خودتونو نجات بدید.

 

 

 

 

/ 5 نظر / 45 بازدید

سلام - مطالبی که در مورد سستی و رخوت بیان میکنی برای سن و سال شما نمی خورد - کسی که با گل و گیاه همدم است این حرفها قابل قبول نیست چون گل ها اجبارا رشد میکنند و هرروز تازه تر می شوند و حتی برای من که سنم خیلی بیشتر از شما است و بیماری خیلی سختی را پشت سر گذاشته ام تغییرات و رشد گیاهان خواه ناخواه احساس طراوت و پیشرفت به من میدهد سستی جسمانی را با حرکات فیزیکی و سستی روحی را با بکار گرفتن توانایی های فردی براحتی می توان رفع کرد . من دوست شاعری دارم بنام استاد علی نظمی تبریزی که از یاران استاد شهریار است و الان با 86 سال سن هر هفته در خانه خود جلسه شعر و ادب برگزار و علاقمندان ادبیات را جمع میکند و با انرژی کامل اشعار را بحث و بررسی میکند و حالا چرا جوانان از رخوت و سستی حرف می زنند باید یک ذره بین فوق العاده قوی بدست گرفت و علت را جستجو کرد .

باز هم سلام نمی دانم چرا مشخصات حذف می شود در پیام قبلی اسم من حذف شده است - جاودانی

مهدی توکلی

منم کاملا با نظر آقای جاودانی موافقم

م.الف

سلام من هم این کتاب را دیشب خریدم و شانس با من بود که چاپ سوم را لابلای کتابها پیدا کردم با قیمت 3800 آخرین چاپ 7200 تومان است. خواندنش را شروع کرده ام