مواد غذایی معدنی گیاهان ... قسمت اول

بخش اول :

لازمه اول چند نکته رو یاداوری کنم:

  • تنها موجودی که روی زمین خودش غذای خودش رو میسازه گیاهان هستند و بقیه جاندارن با چندین واسطه از گیاهان تغذیه میکنند. مثلا شیر گوشت خرگوش میخوره و خرگوش هم از هویج که گیاه هست تغذیه میکنه.
  • گیاهان 4 عنصر خاص ، کربن C ، اکسیژن O ، هیدورژن H ، نیتروژن N را از اتمسفر تهیه میکند. دی اکسید کربن CO2 ، آب H2O
  • گیاهان 12 عنصر معدنی را از تجزیه سنگ های مادری تشکیل دهنده خاک میگیرند و جز عناصر ضروری محسوب میشوند یعنی گیاه بدون اینها نمیتواند چرخه زندگی خود را کامل کند.
  • 12 عنصر ضروری ذکر شده در دو دسته قرار میگیرند : عناصر کم،عناصر پرمصرف
  • عناصر پرمصرف : پتاسیم K ، منیزیم Mg ، فسفر P ، کلسیم Ca ، گوگرد S
  • عناصر کم مصرف : آهن Fe ، مس Cu ، منگنز Mn ، روی Zn ، مولیبدن Mo ، بر B ، کلر Cl

ریشه ها در جذب عناصر معدنی هوشمندانه عمل میکنند ، یعنی هر عنصر معدنی با هر ترکیب شیمیایی رو جذب نمیکنند بلکه کاملا انتخابی عمل می کنند که در این مورد در ادامه بحث بیشتر صحبت میکنیم.

آوند ها حکم رگهای بدن گیاهان دارند و در تمام قسمتهای گیاه مثل لوله کشی اب ساختمان کشیده شده اند.

دو نوع آوند داریم با دو وظیفه متفاوت : آوند چوب،آوند آبکش

آوندهای چوب : آوندهای چوبی از سلولهای مرده تشکیل یافته اند و وظیفه دارند که آب و موادمعدنی را از ریشه ها دریافت و به قسمتهای غذا سازی مثل برگ ( به طور کلی قسمتهای سبز گیاه که فتوسنتز می کنند ) برسانند.

آوندهای آبکش : آوندهای آبکش از سلولهای زنده و پویا تشکیل شده اند و وظیفه دارند که مواد آلی (ترکیبات هیدروکربنی یا همون قندهایی که طی فتوسنتز ساخته شده اند) را از برگ ها به قسمت های مصرف کننده (ساقه ،گل و ... ) و ذخیره ایی( میوه ، ریشه غده ایی و ... )  ببرند.

نکته :

90% وزن گیاه را آب تشکیل میده و 90% وزن خشک گیاه را کربن،هیدورژن و اکسیژن تشکیل میدهد و 10% باقیمانده را 14 عنصر ضروری تشکیل میدهد.

 

اگر ذهنتون خسته شده به دریا نگاه کنید تا ارامش بگیرید :


/ 11 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الناز

استاد[قلب] مطالب رو نیوشیدم مرسی از عکس یه روزی پنجره های خونه ما نزدیکترین پنجره به خلیج فارس بود عاشق این در یام مرسی[ماچ]

زینب حیدری پور

دریا دریا دریا چقدر ازش دورم .ولی ممنون دیدم آرامش پیدا کردم خیال کردم برای چند دقیقه کنار دریام . مطلب هم مفید وخوب .ممنون که باعث میشی اطلاعاتمون بره بالا .اگر تو مهربان باشی تو را به انگیزهای پنهان متهم میکنند.پس بزار متهم کنن. تو مهربان باش .(دکتر شریعتی)

محمدی

سلام خانم مهندس وبلاگ قشنگی دارین وکلی استفاده کردم. [گل]

دیانا

ممنون از راهنمایی شما واطلاعاتتون استفاده کردم

سودابه

مرسی خیلی مختصر و مفید بود.

[گل]

محمدي

قشنگ توضيح ميدييا............ آفرين

ناصر

به صورت مختصر و مفید بود .نکاتی را به من آموزش دادید و ممنونم

www.picpeeste.blogfa.com

سلام تشکر از مطالب مفید که قرار دادین من در زمینه پیوند درخت پسته مطالبی را در وبلاگم گذاشتم اگه مورد تایید بود منو لینک کنید ومنم لینک کنم .