مرتب کردن خوشه نخل خرما

نویسنده مهمان : زهرا دیانت ،مهندس ناظر نخلستان

خانم دیانت قراره از این به بعد مطالبی همراه با عکس از دانسته ها و علم خودشون و تجربیاتشون رو از نخل با ما از طریق من یک جوانه ام به اشتراک بگذارند.

من با اینکه در بوشهر زندگی میکنم ولی تا حدودی با این درخت بیگانه ام چون باغات نخل از مرکز استان بوشهر فاصله دارند و شرایطش برای من جور نشده که به نخلستان سر بزنم.اما در خیلی از خونه ها درخت نخل دیده میشه اما یک نفر نخل کجا و یک نخلستان نخل کجا؟؟ ( واحد شمارش نخل را نفر یا اصله بیا می کنند)

یکی از کارهایی که در باغات نخل انجام میشه مرتب کردن خوشه ها است.این کار در مرحله رشدی پهک که از مراحل رشدی خرما ست انجام میشه،به این کار در گویش محلی "شو آوردن"میگن. به این صورت که برگهای پایینی را کوتاه  و در دمبرگ آن یک فرورفتگی ایجاد می کنند که به آن کنه( kene )می گویند. خوشه را به سمت این دمبرگ پایین می کشند و بوسیله یکی از خوشه چه ها به دور کنه گره می زنند. این عمل باعث مرتب شدن خوشه ها شده سمپاشی و در نهایت برداشت محصول را آسان می کند.مانند شکل زیر:

/ 4 نظر / 50 بازدید
ابوالفضل محدثی

سلام. خوش اومدید. انشاالله از مطالب مفید و تجربیات ارزندهتون استفاده میبریم. ممنون از مطالب خوبتون

جوینده

سلام. ما بوشهر هستیم(پیرو جوابتون ذیل کامنت پست قبلم) این لینک هم مرتبط با پست تون هست : http://tarvejrig.blogfa.com/post/17

ندا

نمی دانم خوشبختی برای تو در چه معنا می شود فقط می دانم خوشبختی وسیعتر از آنست که در ذهنت بگنجد و زیباترین لحظه ایست که می توانی در زندگی درک کنی و من برای تو خوشبختی ات را آرزومندم . . .

صدیقه

چرا عکسو نمیبینم؟