از حکایات کنوکارپوس

نمیدونم چجوریه این روزا هر کی منو میبینه میگه : رفتیم یه درختی خریدیم تو شش ماه دو متر قد کشیده و کلی رشد کرد بعد که آدرس میده معلوم میشه کنوکارپوس هست ، امان از مدیران اجرائی فضای سبز شهری که تا تونستن تمام شهر رو کردن کونوکارپوس در حدی که همه میگن این گیاهیه که نه خشک میشه نه خراب میشه زودیم بزرگ میشه و انتظار دارن همه گیاه ها همینجوری باشن ، حالا من با چه زبونی بگم آقا نمیشه ، والا نمیشه بلا نمیشه :( مگه به گوششون میره ...

منم از حق نمیگذرم که کنوکارپوس گیاه خوبیه ، مقاومه به گرما و خشکی و بی آبی اما دلیل نمیشه همه بلوارها و گوشه کنار خیابونها و کوچه ها بشه این گیاه ، البته اخیرا میبینم کی تنوع به خرج دادن اما خوب اینقدر تعداد جمعیت کنوکارپوسها زیاده که حالا حالا نمیشه گیاه دیگ ایی رو غالب یا به اندازه اون کاشت.

بچه که بودم یادمه جای همه این کنوکارپوس ها کهور پاکستانی بود که گیاه خاصی از نظر گیاه شناسی و فضای سبز نبود اما ساختار رشد تنه اش و مقاومت بسیار بالاترش نسبت به کنوکارپوس اونو شاخص میکرد من که همیشه از تماشای تنه های مارپیچی که با هر کدوم میشد در دنیای خیال داستانها براش ساخت لذت میبردم. الان از این گیاه برای بیابا زدایی استفاده میشه از بس به بی آبی مقاومه.

کنوکارپوس آسفالت و سنگ فرشهای خیابون ها رو خراب میکنه که البته قبلا هم گفتم :

 

 

دوستانی که کنوکارپوس کاشتن یادشون باشه وقتی هرس میکنن باعث میشن جوانه ها پایینی تنه بیدار شده و گیاه تحریک به تولید پاجوش و تنه جوش بشه برای هین اگر میخان گیاهشون تک تنه باشه بعد از هرس جای قسمتهای قطع شده چسب پیوند بزنن تا هم بیماری و آفتی وارد بافت تنه نشه چون این چس ها قارچکش هم دارند و هم تنه جوشهای کمتری تولید کند.

 

 

/ 15 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرتا

گیاه خیلی خوبی واسه منطقه ماست اما به قول خودتون زیاد که بشه دیگه جذابیت اولش رو نداره.

نوید صالحی

سلام. من چند وقتی نبودم حالا که میبینم چقدر مطلب نوشتی . البته اعتراضت رو هم دیدم. صبر داشته باش مثل قبلنا سوال پیچت میکنم[چشمک]

نوید صالحی

چقدر شهر شما مثل شهر ماست. اینجا هم اولا پر بود از کهور حالا همه شدن کنوکارپوس. البته یه نوع کنوکارپوس سریهای اول آوردند خیلی زشت بود برگاش سبز خوشرنگ نبودند مایل به زرد بودند گل که می کرد بلانسبت همگی بوی فاضلاب میداد ولی حالا برگ پهن که بهش کویتی هم می گن دارن میکارن . اینجا هم خیلی افراط شده تو کاشتنش . البته تو محله ما بعد از اینکه من چندتا مشعل جنگل کاشتم همه کنوکارپوسها را دارن میکنن بجاش مشعل جنگل میکارن

نوید صالحی

یه سوال در مورد گل رز داشتم اگه اجازه بدین همینجا میپرسم. تا حالا چندین سال پیاپی گل رز کاشتم اما تو تابستون در اثر گرما مردن . چون که خیلی گل رز دوست دارم امسال باز هم چنتایی خریدم. راه حلی داره که امسال بتونم کاری کنم تابستون رو سر کنن و زنده بمونن؟

سپیده

من شنیدم عمر کنوکارپوس 15 ساله و بعد از 15 سال خشک می شه. نمی دونم چقدر صحت داره. اما از وقتی که این درخت به اهواز وارد شده چهره ی شهر رو کاملا عوض کرده و در زیبا سازی فضای سبز اهواز نقش خیلی مهمی بازی کرده. البته من به شخصه از درختایی مثل ابریشم خیلی بیشتر خوشم میاد و درختهای گل دار. ختمی چینی هم خیلی مقاومه و در عین حال زیباست اما مثل کار با کنوکارپوس برای شهرداری راحت تره

خواجه زاده

ممنون از اطلاعات داده شده

خواجه زاده

ممنون از اطلاعات داده شده

خواجه زاده

یک شماره تماس در وبلاگتان اضافه کنید تا در کارهای گیاه شناسی استان بوشهر از شما کمک بگیریم(مرکز آموزش جهاد کشاورزی بوشهر)

رادمهر

سلام وبلاگ بسیار خوبی دارید تبریک میگم یه سری به منم بزنید البته من شاعر هستم نمیدونم میونه ای با شعر دارید یا نه.

مهدی

خیلی وبلاگ مفیدی دارید مخصوصأ واسه ما بچه های باغبانی که یه کم به اطلاعات عمومیمون درباره درختا اضافه میکنید. قلم خیلی خیلی جذابی هم دارید واقعأ دستتون درد نکنه.