فیکوس بنگالنسیس

 

این درخت کنار دریا (خلیج فارس) هست شاید تا دریا چند متری بیشتر فاصله نداشته باشه اما در جایی هست که ساختمانش رو تخریب کردند و هر آن ممکنه این درخت رو قطع کنند تا بجاش ساختمانی بسازند.

تو این عکس در واقع باید تنه اصلی دیده میشد اما ریشه های هوایی اینقدر بزرگ و قطور شدن که دیگه تنه اصلی پیدا نیست ، جالبه که ریشه ها چنان در هم فرو رفته اند که انگار با هم پیوند زده شده اند. این حالت که ساقها در کنار هم بعد از مدتی به طور طبیعی جوش میخوردند را پیوند طبیعی می گویند.

 

 

 

چیز جالبی که من متوجه شدم اینه که ریشه های هوایی در مناطقی که رطوبت هوا بیشتر هست بیشتر تولید می شوند مثلا همین درخت در برازجان ریشه هوایی یا تولید نمیکند و یا خیلی کم تولید میکند.

 

 

 

نمای نزدیکی از ریشه ها :

 

 

اینم نمایی از سطح زمین که ریشه های قطوری آن ها را پوشانده اند :

 

 

/ 15 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی توکلی

سلام عالی بود موفق باشید[گل]

fk_invisible

جل الخالق خیلی زیبا بود . واقعا از دیدن این درخت هایی که ریشه یا تنه های قطور و عجیب دارند ، لذت میبرم . ممنون

محمد صادق

سلام و خسته نباشید،تشکر از این همه مطالب زیبا و مفید و علمی، قرار بود یه پست راجع به گل نرگس هم بنویسید. امسال گل نرگسی های تو حیاط مون گل ندادند،از اب زیاد بوده یا نوبت تکثیرشون؟

محمد

سلام واقعا ممنون .خیلی زیباست.قدرت خدا رو شکر[قلب]

مجتبی

چه چیزها که آدم نمیبینه اینها همش عظمت خداوند است توی بوشهر به این کوچکی چه چیزها که پیدا نمیشه

مجتبی به آقامحمد

آقا محمد یک سوال اولین سالی که گل نرگس کاشتید گل داد یا نه

رضا

سلام میگن در کل چرخه زندگی غیر معمول داره دانه های اون درون فضله پرندگان بر روی درختان دیگر سقوط کرده این دانه ها جوانه میزنند که ریشه هایش رو به سمت زمین میفرسته شاخه های گیاه به تدریج تنه گیاه میزبان را در بر گرفته و بتدریج آنرا خفه میکنند سپس درخت انجیر معابد بر روی پای خود می ایستد . از لحاظ اینکه گفتین قلمه هاشون هم راحت میگیرن هم زیاد راحت هم نمیگیرن.راستی درختا رو هم معرفی نکردید.

حسین جاودانی

واقعا جالبه من تا حالا اینقدر ریشه هوایی اونهم در درختان ندیدم این هم حتما به آب و هوای خاص منطقه شما برمیگرده و الا در شهر ما هیچ درختی جرات ! اینکارهارا نداره !!![چشمک]

مختار ملاکی

سلام می بخشید این درخت همون انجیر معابد هستن؟

مختار ملاکی

سلام می بخشید این درخت همون انجیر معابد هستن؟