بذر سبزیجات

اسفناج از جمله گیاهانی هست که به گرمای هوا حساست دارد و خیلی زود به گل می رود و به گل رفتن یعنی از بین رفتن کیفیت خوارکی برای مصرف کننده که من و شما باشیم.

بهتر هست اسفناج را متراکم یا باصطلاح مَشت نکاریم چون سبزی ها برگی مقداری نیترات در خود ذخیره می کنند که بعد از پختن در مقدار زیاد خصوصا برای بچه ها می تواند اثر مسموم کننده داشته باشد و اگر ما اسفناج را متراکم بکاریم برگهای گیاه بر روی خود سایه اندازی میکنند و تجمع نیترات ( بعد تبدیل به نیتریت می شود) زیاد میگردد .

 

 

 

گشنیز که ما بوشهری ها به آن سبزی ماهی می گوییم ،بذر آن در صنایع غذایی کاربردهای زیادی دارد.

چون این سبزی در انواع غذاهایی که با ماهی تهیه میشود کاربرد دارد به آن سبزی ماهی گویند.

این سبزی برای داشتن عطر و کیفیت به فسفر بیشتری نسبت به سایر سبزی ها نیاز دارد.

 

 

 

تره یا به قول بوشهری های قدیمی بِگل بعد از سبز شدن بسیار باریک هست و باید چندین بار از نزدیک سطح زمین قطع شود تا برگها کمی پهن تر شوند.

 

 

 

تربچه نقلی از سبزی هایی هست که هم باید تراکم کشت در آن رعایت شود و هم فصل کاشت و هم عمق کاشت.

تراکم بالا باشد تا غده ها کوچک و نقلی شوند ، به گرما تابستان حساس است چون غذه ها تند و پوک می شوند و بسیار سطحی کشت شود چون با کشت عمیق هم غده ها کشیده و بدشکل می شوند و هم دیر برای برداشت آماده می شوند.

 

 

 

ترب نیز همان شرط و شروط کشت تربچه دارد.

 

 

 

بقیه عکس ها در پست بعدی ...

/ 7 نظر / 384 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس فرشید فکر میکنم در شیراز دیگه برای برفرض کاشت پیازچه یا جعفری یا شاهی دور شده باشه من حدود یک ماه نیم پیش شاهی و جعفری کاشتم زیاد خوب نشدن شاهی ها تازه حدود 2 سانت شدن فکر میکنم باید آخر تابستان میکاشتم به نظر شما مشکل کجا بوده [سوال]

مجتبی شیرازی

واقعا هم اطلاعات خوبی در اختیار دوستان میگذارید [قلب]

مجتبی شیرازی

سلام ممنون از راهنمایی [قلب]

متین

سلام .زهرا جان ما تو همدان تو این فصل کود حیوانی رو روی اون اب می پاشیم پلاستیک می اندازیم و دور تا دورشو کامل می پوشانیم .و بعد چند مدتی میگذاریم میمونه ، خود کود تولید گرمای زیادی میکنه طوری که تا یک متر اطرافش همه برفهارو اب میکنه . این گرما باعث میشه بذور علف از بین میره و بعد گودالی تهیه کرده کود و لایه لایه خاک و گود داخل گودال میریزیم این خاک و کود برای فروردین ماه و کشت سبزی عالی جواب میده اما تو اب و هوای شما حقیقتش نمیدونم میشه این کارو انجام داد یا خیر

متین

زهرا جان اصلا از اب و هواتون خوشم نیومد خیلی یکنواخته[شوخی]

حمید

سلام بذرتون هم که از شهر ماست اگه ما را نداشتید چی کار میکردید واقعا[زبان] راستی دم مدرسمون یه بید مجنون هست که داره سبز میشه میشه لطف کنید یه سبزی بگید که من بکارم با اب و هوا هم خوب باشه که تا وقت فصل گوجه که میخوام بکارم برداشت کنم؟ افتاب مسقیم هم کم بخواد راستی من کود برا باغچه چی استفاده کنم؟حیوانی که میخرم بیشترش کاه هست و بیشتر بو میده و مدفوع گوسفند یکم توشه از شما هم همینطوره؟میشه یه راست مدفوع گاو را از یه جا بگیرم و بریزم تو باغچه؟

diba

دانلود کتاب برداشت محصول از حیاط‌ خلوت؛ راهنمای سالانه برای پرورش میوه‌ها و سبزیجات http://www.booktolearn.com/?p=1690 دانلود کتاب کاشت میوه‌جات http://www.booktolearn.com/?p=1150 دانلود کتاب باغبانی سریع سبزیجات http://www.booktolearn.com/?p=2015 مجموعه کامل کتاب‌ها و مجلات باغبانی و گلکاری http://www.booktolearn.com/?p=1337 مجموعه اول مجلات باغبانی و گلکاری http://www.booktolearn.com/?p=2013