پرلیت یا پرلایت perlite

چندین بار تعدادی از خوانندگان من یک جوانه ام در مورد پرلیت یا پرلایت سوال کردن که این باعث شد من یک پست مجزا در این رابطه قرار دهم.


 

پرلیت یا پرلایت  perlite

پرلیت یه ماده سفید و گاهی مایل به خاکستری هست که از گدازه های آتشفشانی سرد شده استخراج میشه.

پرلیت میتونه 3-4 برابر وزن خودش آب جذب کنه که این خاصیت مهمی هست.

پرلیت هیچ ماده معدنی نداره و علت استفاده اش بیشتر برای بهبود ساختمان فیزیکی خاک و افزایش میزان خلل و فرج  برای تهویه و اکسیژن رسانی بیشتر هست.

مثلا اگه خاک شنی هست : خاک های شنی توانایی کمی در جذب و نگهداری آب دارند و از طرفی در معرض آفتاب سریع داغ میشود که دوتا عیب بزرگ محسوب میشه، پرلیت میتونه با جذب بیشتر آب مشکل اول رو برطرف کنه و از طرفی بخاطر رنگ سفیدی که داره میتونه میزان گرم شدن خاک شنی را کم کنه.

یا مثلا اگه خاک رسی باشه : خاک های رسی ذرات ریز و چسبنده ایی دارند که گاها باعث حالت خفگی و گندیدگی ریشه ها می شوند ،حالا پرلیت میتونه با حالت گروی و به نسبت محکم خودش فاصله ایی بین ذرات رس ایجاد کنه و با ایجاد تهویه مناسب ، ریشه و میکروارگانیسم ها را از حالت خفگی در بیاره و باعث رشد و گسترش بهتر ریشه ها و جذب عتاصر غذایی شود.


 

در منابع گفته شده خاصیت تبادل کاتیونی کمی داره یعنی توانایی نگهداری مواد غذایی کمی داره و همانطور که گفتم مهمترین کاربردش افزایش تهویه و نگهداری آب در خاک هست.

پرلیت را میتوان به در ته گلدان به جای تکه های سفال هم ریخت که میتونه زهکش خوبی باشه.

من خودم پرلیت را در ترکیب با خاکبرگ استفاده می کنم چون خاکبرگ عادت داره بعد از چندبار آب خوردن و رشد ریشه گیاه ، خاکبرگ چروک میشه ، یعنی از دیوار گلدان فاصله میگیره که با کاربرد پرلیت تا حدودی این مشکل برطرف میشه.

من بسته های سی لیتری پرلیت رو از شرکت کیمیا به قیمت 13000 هزار تومان میخرم ، البته محصولاتی مثل سوپرجاذب ، ورمیکولایت ، کوکوپیت و غیره را نیز تولد میکنند که من از کیفیتشون راضی هستم.
/ 18 نظر / 67 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجو

افریییییییییییییییین دانشجوی باغبانی دانشگاه شیراز و انارستانی هستم از توابع شهرستان جم واقعا دمتان گرم ایمیلم می دم اگر پورپوینتی مربوط به رشم داشتین برام بفرستین ممنون

الهام رضایی

میبخشید بازم سوال دارم.ما بعد از یونجه چه میکاریم؟یعنی تناوب زراعی اون چی هست؟گرده افشانی یونجه چطور هست؟

امید

سلام دوباره من یک سوال دارم اسم گله نمی دونم چیه ؟ ما می گوییم لش است این گل برگهای سبزی داره و بعضی وقت ها گل های بسیار کوچک قرمز می کند و زود هم رشد می کند من می خواستم بدونم چگونه باید نگه داریش کنیم (خصوصیاتش را می خواستم )

امید

سلام این عکس گله است http://uploadpic.ir/up/?v=2202201339.jpg باتشکر

امید

ادرس جدید گله اینه http://151.0.img98.net/out.php/i336956_22022013399.jpg

احسان

سلام من برای 90 درخت گلدونی میخوام از یک ماده نگهدارنده آب استفاده کنم میشه بگید به ترتیب کدوم مواد نگدارنده های بهترین ؟ نسبت به قیمت و مقدار جذب آب چطور؟ توی نت دیدم که نوشته بودند نگهدارندگی آب ورمیکولیت بهتر از پرلیته این درسته؟ در ضمن روشی که گفتید برای کاشت اطلسی امتحان کردم خیلی عالی بود الان 20 -30 تا اطلسی توی گلدون دارم که خیلی زیبا شدن خیلی خیلی ممنون

احسان

سلام جذب آب خاک رس بیشتره یا پرلیت نسبت به حجمشون؟ ممنون

عباس

ممنون از مطلب کوتاه و مفیدتون.

عباس

ممنون از مطلب کوتاه و مفیدتون.

مینا شکوری

سلام میخواستم بدونم کود پرلایت یک نوع از همون کود زئولیت هست یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید.