مواد غذایی معدنی گیاهان ... قسمت دوم - ازت،فسفر،پتاسیم یا NPK

 1 - حتما تا حالا زیاد شنیدید که میگن از کود کامل استفاده کنید یا میگن کود NPK استفاده کنید.

کود کاملی کودی هست که هر 16 تا عنصری که در این پست اسمشونو آوردم وجود داره.

NPK : که به ترتیب از راست به چپ ، ازت-فسفر-پتاسیم

  • مثلا میگن به گیاهت کود بیست بیست بده یعنی چه؟؟ یعنی کود NPK که مقدار هر کدوم از این عناصر بیست پی پی ام ( 20 ppm) هست. NPK=20+20+20

 

2- میزان مواد معدنی در بذر بیشتر از میوه و در ریشه های کوچک بیشتر از ریشه های بزرگ هست.

چون بذر مثل یک انبار ذخبره میمونه که باید خوب مواد اولیه رو ذخیره کنه وقتی نهال کوچولو از بذر اومد بیرون مواد کافی برای غذاسازی داشته باشه تا زمانی که ریشه هاش گسترده میشن و میتونن مواد اولیه معدنی را جذب کنند.اما میوه قسمتی از گیاه هست که توسط سایر جانداران خورده میشه و سرشار از مواد آلی هست.

ریشه های کوچک هم چون فقط جذب مواد معدنی و اب انجام میدن میزان مواد معدنی زیادی دارن ولی ریشه های بزرگ مواد آلی در خودشون ذخیره میکنند.

 

3- حتما زیاد شنیدید میگن که خاک باید خوب تهویه داشته باشه تا هوا هم بتونه به ریشه برسه و تنفس کنه و یا اینکه آب تو خاک نمونه تا گیاه زرد نشه و نگنده.

وقتی خاک منافذ و خلل و فرج کافی داشته باشه و تهویه درش بخوبی صورت بگیره یعنی اکسیژن و دی اکسیدکربن در خاک کافی هست و ریشه براحتی عمل جذب مواد معدنی و آب رو انجام میده.

اکسیژن که هر جانداری نیاز داره تا باش تنفس کنه و طی تنفس یک انرژی در بدن آزاد میشه که باعت حرکت و پویایی موجود میشه مثلا در مورد ریشه گیاهان ، ریشه یک عضو فعال و زنده گیاه هست که باید انرژی داشته باشه تا بتونه مواد معدنی و اب را جذب کنه که این انرژی رو از طریق تنفس بدست میاره و اگر اکسیژن نباشه ریشه میمیره و در نتیجه اب و مواد معدنی جذب نمیشه و برگهای گیاهان زرد و می ریزد و در نهایت گیاه میمیرد.

دی اکسید کربن در خاک هم با آب موجود در خاک ترکیب میشه و اسیدکربنیک تولید میکنه که این اسید باعث شکسته شدن ترکیبات آلی خاک،ذرات خاک و کودها میشه و باعث آزاد شدن یون ها و جذب آنها توسط ریشه میشود.

 

نکته :

ترکیبات آلی شامل پروتئین ها،چربی ها،ویتامین ها و اسیدهای آمینه می باشد که توسط گیاه قابل مصرف نیست اما تنها موجود زنده ایی که میتونه این مواد رو تولید کنه گیاهان هستند که از طریق فتوسنتز انجام میشود.

ترکیبات معدنی هم همان مواد معدنی که قبلا نام بردیم هستند که گیاهان فقط میتوانند اینها را جذب کنند و در برگاشون در معرض نور خورشید و در فرایند فتوسنتز به ترکیبات الی تبدیل شوند.

حالا یکم به ذهنتون ارامش بدید :


 

 

/ 28 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حدیث

خانم اجازه چرا میزنی اگه ذهنت از سوا لای ما خستس به دریا نگاه کن ما هم میدونیم عمر گل کوتاهه پرسیدم ببینم از ته ساقه قطعش کنم یا بذارم روی گیاه بمونه تا خودش خشک شه همین

حدیث

اینم یادم رفت بگم گوجه فرنگی رو 29 اردیبهشت کاشتم

مهدی توکلی

سلام صبح همه دوستان بخیر حدیث جان اینقدر مهندس رو اذیت نکن وقتی میگه عمر گل تمومه . تمومه دیگه[نیشخند] این به پای اون اسم نوشتن من پای تخته به در[قهقهه] راستی خانم فرشید ایمیل ها به دستتون رسید؟

نوید صالحی

سلام خانم مهندس امروز صبح شاهد جوانه زدن اون مشعل جنگی بودم که شما درمانش کردین. خیلی ازتون ممونم کاش می شد جبران کنم

مریم

سلام شنیدم همه بوشهری ها دلشون مثل دریا صافه .ولی زینب انگار خیلی دل خوره .

حدیث

آقای توکلی فکر کنم صبح که از خواب پاشدید اومدید تو وبلاگ چشماتون هنوز کاملا باز نشده بوده و اونجایی که من نوشتم میدونم عمر گل کوتاه رو ندیدید پس به خاطر این بی دقتیتون جلوی اسمتون یه ضربدر میخوره[نیشخند]

حدیث

فکر کنم خانم معلم رفته مسافرت [سوال]

نوید صالحی

لطفا ایمیلتون چک کنید عکس گیاهی که گفتم شبیه سینگونیومه براتون فرستادم

زینب حیدری پور

زهرا من از اینجور پست ها خیلی خوشم میاد .اصلا خسته نمیشم .

محمد صادق

سلااااااااام خوبي زهرا خانم؟ چه خبرا؟ چند تا سوال داشتم؟ من يه باغچه درست كردمكه فضا و خاكش محدوده و زياد نيست. ميخواستم ببينم نسبت خاك و كود كه بايد باهاش قاطي كنم چقدره؟ كود حيوونيه بعد يه سوال ديگه، من تو اين باغچه هم پيچك كاشتم و هم ياس، تازه كمي بزرگ شدن، اما وقتي كه خيلي بزرگتر بشن ميترسم اين حجم خاك براشون كم باشه كع احتمالا هم هست، آيا در اون صورت ميشه فقط با دادن كود اضافه به خاك اونها رو با خاك كم نگه داشت كه به رشدشون ادامه بدن؟ ممنوووووون از شما خانم گل