درخت مدادی یا درخت انگشتی

گیاهی که اخیرا تو بوشهر به چشمم بیشتر میاد گیاه انگشتی یا مدادی هست ، چندسال پیش این گیاه رو اولین بار تو منابع طبیعی بوشهر دیدم اما الان تو خیلی از خونه ها میشه دید.

 

 


اسم علمی این گیاه : افوربیا تروکالی Euphorbia tirucalli

اسم انگلیسی جالبی هم داره که واقعا به ظاهر درخت میاد ، درخت انگشتی Finger tree ، درخت مدادی   pencil tree

درخت مدادی که به نام افوربیا هم معروفه از خانواده افوربیا  Euphorbia هست ، اعضای این خانواده دارای شیرابه سفیدی هستند که علاوه بر سمی بودن دارای خواص دارویی زیادی هم هست.برای دانستن خواص بیشتر میتونید به اینجا سر بزنید.

کافیه ساقه اش رو خراش بدید یا خم کنید شیره گیاهی سفیدرنگی با فشار خارج میشه :

 

 

 

درخت مدادی از گیاهان گوشتی محسوب میشه و برگ چندان مشخصی نداره و بجاش ساقه ها ی سبز و گوشتی و آبداری داره که کار فتوسنتز و ذخیره آب و مواد غذایی رو انجام میدن اما نباید با کاکتوس ها اشتباه گرفته بشه چون کاکتوس نیست.

 

 

برگهای کم و ریزی هم داره که میتونید ببینید :

 

 

 

چند وقت پیش از کوچه ایی نزدیک خونمون رد میشدم که دیدم یک درخت مدادی شکسته ، این شد که ازش قلمه گرفتم ولی قلمه اش پوسید که فکر کنم بخاطر گرمی هوا بود ، ایشالله اول مهر بازم قلمه میگیرم و حتما شما دوستای گلمو در جریانش میزارم.

 

 

 

درخت مدادی احتیاج به نور کامل آفتاب داره تا بتونه به اندازه حداکثری برسه و مثل یک درخت بزرگ بشه حتی تا دو متر هم من دیدم رشد کرده.

کلا این گیاه گرمسیری هست و گرما و خشکی رو به خوبی تحمل میکنه حالا نمیدونم سرما رو تا چه حد تحمل میکنه در شرایط اقلیمی بوشهر که عالی هست ، اما بوشهر هم دوره سرمای بسیار کوتاهی داره و هم دما چندان کاهش پیدا نمیکنه ، اگر کسی تجربه ایی داره ممنون میشم بگه.

/ 20 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی توکلی

خانم فرشید چرا اینهمه گیج بازی در میاری؟؟؟ در مورد نحوه تکثیر درخت مدادی پرسیدم یه نقل قول گذاشتین حالا خودتون هم توش موندین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حسین جاودانی

مهدی جون هیسسسسسسسسسس ! یواش تر یعنی چه این حرکات از تو که حداقل 10 سال داری و چند کلاس سواد خوندی ! بعیده ! دستتو بنداز و قشتگ وایسا ! خوب حالا یک نفس عمیق بکش و بگو با کی حرفت شده ؟ - متین و موقر و شمرده شمرده بگو دارم گوش میدم . . . .

مهدی توکلی

آقای ناظم (آقای جاودانی) من که با کسی حرفم نشده فقط خانم فرشید یه خورده بگی نگی فکر کنم حالش خوب نیس اصلا بیخیال یه کلمه میگفتی قلمه خودت رو راحت میکردی منم آروم میشدم

حسین جاودانی

آفرین بچه خوب ! بچه ها برای مهدی کف بزنید !!

mohamad

merci, merci keyli Aali bud. man in giyaho kharide budam, amaa esmesho nemidunestam, ta in ke tu google search kardam: giyah. ke in aksa un avalaa bud, baavaret mishe? bad inha ro peyda kardam: Finger Tree , Milk Bush , Indian Tree Spurge : نام های دیگر [Euphorbia Tirucalli] خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط مخلوطی از خاک برگ و خاک جنگلی 10 درجه سانتیگراد کمی خشک خیلی زیاد این گیاه به عناوین دیگری چون گیاهان Firestick ، درخت فرفیون هند ، درخت مداد ، چوب در آتش و یا شیر بوش شناخته شده است درختچه ای است که در نیمه خشک آب و هوای گرمسیری رشد می کند . این گونه توزیع گسترده ای در آفریقا دارد ، که در حال حاضر در شمال شرقی ، مرکزی و جنوب آفریقا به وفور یافت میشود. همچنین بومی سایر نقاط این قاره و همچنین برخی از جزایر اطراف و شبه جزیره عربستان نیز می شود گونه Euphorbia tirucalli یا فرفیون گونه ای خشبی به شکل کاکتوس ولی بدون خار است. این گونه در مناطقی مانند برزیل و آفریقا گسترش زیادی داشته و نسبت به خشکی مقاوم می باشد. اغلب مورد

mohamad

sorry, http://nargil.ir/plant/houseplants.aspx?pid=79

mohamad

eeee!! nazari ke tu naargil daadi, nazare khodete. be har hal man az neveshtare shoma bishtar khosham umad. rassi:salam salam salam.

بیتا

سلام از اطلاعات شما استفاده کردم . مدتها ست که راجع به این گیاه سوالاتی داشتم حتی اسم علمی آن را هم نمی دانستم. از این گیاه داشتم که بسیار مورد علاقه من بود متاسفانه نتوانستم آنرا حفظ کنم . با تشکرآرزوی موفقیت برایتان دارم.

حمید رضا

نسبت به سرمای زیاد مقاومتی ندارد مثلا در شهر شیراز در فصل زمستان خیلی از شاخه هایش خشک میشوند و در فصل بهار شاخه های خشک شده میریزن و شاخه های جدید شروع به رشد میکنند