طراحی فضای سبز مقدماتی (قسمت سوم)

با سلام و آرزوی شادکامی برای همه به ویژه بینندگان عزیز ، قابل ذکر است که همانطور که از عنوان مطلب مشخص است این یک نوع آموزش ابتدایی طراحی فضای سبز است که من شخصاً  در کارهایی که انجام می دهم از این نکات استفاده می کنم و با طراحی فضای سبز پیشرفته بسیار فاصله دارد که آن هم توسط یک تیم از متخصصین  شامل کارشناسان فضای سبز، گیاه شناسان ،  معماران منظر و جامعه شناسان و روانشناسان و... صورت می گیرد که از توان و معلومات من خارج است .

9- توانایی تجزیه و تحلیل اقتصادی پروژه :

هنگامی یک طرح قابل اجرا است که علاوه بر طراحی، با رعایت  نکات اصولی و فنی، بتوان آن رابه مرحله اجرا در آورد. برای این منظور مهم ترین قسمت ، بررسی طرح ومحاسبات مالی آن است که قدمهای اولیه اجرا هستند. بنابراین لازم است، با توجه به فضای سبز مورد عمل و اهداف مربوطه، برآورد قیمتها صورت گیرد.  

10- شناخت عوامل محیطی موثر بر رشد و نمو گیاهان :

بطور کلی، نحوه رشد گیاهان توسط دو گروه از عوامل کنترل می شوند :

 گروه اول: عوامل ارثی هستند که استعداد ذاتی گیاه را معین می کنند.

گروه دوم:  عوامل محیطی هستند که زمینه  به فعلیت در آمدن استعداد ارثی را فرآهم می آورند (نور، آب، حرارت، رطوبت هوا، خاک ، تغذیه )

11- طراحی فضای سبز و مشارکت مردمی :

مشارکت یعنی شرکت دو جانبه افراد برای انجام امری می باشد. به عبارت دیگرمشارکت یعنی، شرکت کردن با هم و یا با هم شریک شدن است مشارکت انواع مختلفی دارد. آنچه مورد نظر ماست ایفای نقش در پروسه تصمیم گیری است (توجه به نظر مردم).

اینها نکاتی بودند که بطور مختصر توضیح داده شد. برای اینکه بتوانید طرحی قوی و ماندگار ارائه دهید نیازمند تمرین و ممارست هستید بنابراین لازم است از تمام عناصر و مفاهیم طراحی آگاه باشید و چشم و ذهن خود را همیشه آماده دریافت آنها و دست خود را توانا در پیاده کردن دریافتهای خود کنید. در فرصهای بعدی به صورت مشروح در مورد هر یک از موارد فوق بحث و تبادل نظر صورت خواهد پذیرفت. 

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
mehrdad

سلام یکی از دوستان به من گیاهی داده که کاشتم اما اسم اون رو نمیدونم عکسی ضمیمه کردم ممنون میشم ی نگاه بیندازید http://upcity.ir/images/22317683371952076485.jpg