بحران در آذربایجان شرقی ! - مردم شهر تبریز امشب به خانه برنمی گردند ! . . .

          امروز زلزله های متعددی استان ما را شدیدا لرزاند و مردم را به وحشت انداخت من که مشغول کار با کامپیوتر بودم یکباره احساس کردم که گویا سوار تاب شده و در حال حرکت به جلو و عقب هستم ! ابتدا فکر کرده سرم گیج می رود ولی خیلی زود متوجه زلزله شدم زلزله ای که در عمرم به این شدت ندیده بودم 2/6 ریشتر و با زمانی طولانی ! من عین فیلم های زلزله ژاپن وسایل داخل اباق را می دیدم که بهر طرف حرکت میکنند ، پا شدم تا خودم را به نقطه امنی برسانم ولی بزحمت می توانستم نعادلم را حفظ کنم تا اینکه خود را با داخل چارچوب در رساندم و تا آخر زلزله اول همانجا ماندم و به خدا پناه بردم ، صدای داد و فریاد وحشتناک از کلیه خانه ها بگوش می رسید، شدت زلزله بحدی بود که آثار آن تا استان ها آذربایجان غربی و گیلان رسیده است .

          بعد از دقایقی خانمم به خانه آمد و مشغول گفتگو بودیم که زلزله دوم شروع شد هردو خودرا به نقطه امن رساندیم و باز چند دقیقه طول کشید ! و ارتباط تلفنی تمام شهر مختل شد نگرانی و عدم اطلاع از فامیل و عزیزان واقعا آزار دهنده بود و تلفن های ثابت و سیار بندرت شماره ای میگرفتند .

          پاشدیم رفتیم سراغ بچه ها دیوار خانه هایشان شکاف برداشته بود و آینه و وسایل شیشه ای به زمین ریخته و شکسته بود و خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم .

           در راه که می رفتیم صدای آمبولانس ها و اتومبیل های پلیس سراسر شهر را پر کرده بود عبور از مقابل بیمارستان ها بدلیل جابجایی جنازه ها و مجروحین و خانواده های داغدارشان مشکل بود بنا به گزارش خبر گزاری ها فعلا 87 کشته و تعداد زیادی (600نفر ) مجروح اعلام شده است و روستا های زیادی با خاک یکسان شده اند البته مرکز زلزله اول شهر اهر و زلزله دوم شهر ورزقان و بقیه جاها در اطراف تبریز بوده است ،و این مجروحین از آن شهرستانها به بیمارستان های تبریز ارسال شده بود ،خوشبختانه هلیکوپتر های امداد از تهران و سایر شهرستانها به کمک آمدند ، گزارش رسمی خبرگزاری ها چنین است :

          موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دومین زمین لرزه که به فاصله ۱۱ دقیقه از نخستین زمین لرزه ۶٫۲ ریشتری تبریز ساعت ۱۷٫۴ دقیقه به بزرگی ۶ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه به طول جغرافیایی ۴۶٫۷۳ و عرض جغرافیایی ۳۸٫۴۵ به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه در ۱۵ کیلومتری ورزقان، ۲۹ کیلومتری اهر، ۳۱ کیلومتری خواجه و ۵۱۱ کیلومتری تهران صورت گرفته است.

          زمین لرزه سوم در ساعت ۱۷:۱۹ دقیقه به بزرگی ۴.۷ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          زمین لرزه چهارم نیز در ساعت ۱۷:۳۵ دقیقه به بزرگی ۴.۱ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داده است.

          همچنین زمین‌لرزه دیگری در ساعت ۱۷:۴۴ دقیقه به بزرگی ۴.۵ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه ‌ها که مدت زمان آن بیشتر بود به قدری مردم تبریز را به وحشت انداخت که مردم به خیابان‌ها آمدند.

          همین الان تلویزیون اعلام کرد که تا این لحظه 53 زلزله ثبت شده است ، بنا به توصیه ستاد بحران استان ، تمامی مردم شهر الان در فضای سبز بساط پهن کرده و قرار است شب را در فضای آزاد بمانند تا نکات ایمنی را در زلزله های احتمالی امشب رعایت کرده باشند .

          حالا صبح شده است - الان تعداد کشته ها به 500 نفر و مجروحین به 6000 نفر رسیده و علاوه بر خسارات شهر های اهر - ورزقان - هریس و کلیبر تعداد 6 روستا کاملا تابود شده و 60 روستا خسارت کلی دیده اند . در خود شهر تبریز خسارات کلی جانی و یا مالی بوجود نیامده است ولی تمامی بیمارستانها اعم از راهروها و فضای سبز مملو از مجروحین است و خوشبختانه دارو به اندازه نیاز تامین شده است .

برای سلامتی کلیه هموطنان دعا کنید و برای کشته شدگان طلب آمرزش نمایید - اجر همه شما با خدا

/ 8 نظر / 9 بازدید
مجید

جناب جاودانی از سلامتی شما و خانواده عزیزتان بسیار خوشحال و از واقعه پیش آمده و عواقب آن غمین، انشاالله که آسیب دیدگان هم ماجور باشند. ما هم تجربه زلزله بم را در کرمان داریم، انشاالله که هیچوقت در هیچ جا تکرار نشود.

مجتبی شیرازی

آقای جاودانی خوشحالم که شما و خانواده محترم سلامت هستید واقعا ناراحت شدم از این خبر ناگوار که هموطنان ما جون خود را از دست دادن هر چی خداوند خواهد دیگه کسی نمی تونه جلو این بلای طبیعی را بگیره انشالاه خداوند به هموطنان ما صبر و شکیبایی بده

زهرا فرشید

واقعا خبر تکان دهنده ایی بود. خدا به بازماندگانش صبر بده. خوشحالم که شما و خانواده محترم خوب و سلامت هستید. آخری خبری که شنیدم 178 کشته بود اما شما نوشتید 600 نفر. راستی عزای عمومی اعلام شده؟

يه دوست

سلام جناب جاوداني با شنيدن اين خبر خيلي متاثر شدم... اميدوارم خداوند به حق اين روزهاي عزيز تمامي رفتگان رو بيامرزه و به بازماندگانشون صبر بده. زلزله انقدر شديد بود كه شهر ما هم لرزيد طوريكه همه از خونه ها اومدن بيرون ولي خدا رو شكر خطر آفرين نبود. انشاالله در پناه خداوند سلامت باشيد.

زهرا دیانت

سلام.خیلی متاسف و متاثر شدم.خدا رو شکر که شما سلامت هستید.خدا رفتگان رو بیامرزه و به خانوادهاشون صبر بده.

علی

سلام آقای جاودانی ازاینکه شما و خانواده‌تان در سلامت هستید، خدا رو شاکریم و از اینکه عداه‌ای از هموطنانمان دچار مصیبت شده‌اند، سخت متأثر شدیم. خداوند رفتگان رو مورد رحمت و مغفرت خود قرار دهد و به بازماندگان صبر و شکیبایی عنایت کند.

حسین جاودانی

خانم فرشید الان استانداری آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز به مدت دو روز عزای عمومی اعلام کردند .

آرتا

واقعا دیدن این تصاویر و شنیدن این اخبار دردناکه. ای کاش دولت به جای اینکه این همه شعار بده به فکر مقاوم سازی خونه های مردم عزیزمون باشه . ما رو تو غم خودتون شریک بدونید.