آرالیا

اسم فارسی : آرالیا - فاتسیا

اسم انگلیسی : کرچک روغنی  false castor oil plant

اسم علمی : Aralia japnica

اسم خانواده : Araliaceae

به نظر من این گیاه از نظر اندازه و فرم برگ از زیباترین گیاهان آپارتمانی برگساره ایی محسوب می شود ، من امسال این گیاه را خریدم و در طول سال زیر نظر میگیرمش و هر نوع عکس العملش را با شما دوستان عزیز به اشتراک میگذارم.

 

 

آرالیا نیاز نوری زیادی دارد در واقع مکان های پر نور را بیشتر می پسندد اما مکانهای نیمه آفتابی را هم بهخوبی تحمل می کند.

در منابع مختلف اومده که دامنه دمایی صفر تا 21 درجه را میپسندد و رشد میکند حالا باید دید تابستان گرم و شرجی بوشهر که دما به 50 درجه هم می رسد را چگونه پشت سر می گذارد.

آرالیا از گیاهان بشدت رطوبت دوست محسوب می شود برای همین آبپاشی روزانه فراموش نشه و البته آبیاری هم مرتب باشه و خاک گلدان خیس باشه چون اگر کی دقت کنید این گیاه برگهای بزرگ و گسترده ایی دارد که باعث می شود سطح تبخیر زیادی هم داشته باشد در نتیجه حتما آبیاری مداوم باشد.

به نظر خاک مناسب این گیاه خاکبرگ با مخلوطی از خاک باغچه باشد.

در مورد تعویض گلدان این گیاه تاکید زیادی هست که حتما هر سال بهار سایز گلدان را فقط یک اندازه بزرگ کنید چون ریشه های این گیاه دوست دارند در نزدیکی هم باشند.من اینکار رو کردم یعنی گیاه را به گلدانی یک سایز بزرگتر منتقل کردم و به ریشه ها که دقت کردم دیدم ریشه های بسیار ریز و کشننده ایی دارد.

 

 

 

جوانه انتهایی که محل رویش برگهای جدید هست را در عکس ببینید خیلی قشنگه :

نحوه اتصال دمبرگهای طویل این گیاه به ساقه هم قشنگه ...

 

 

درمنابع اومده که در تابستان ها به گل میشینه که البته من تا حالا ندیدم باید منتظر بمونم ببینم تابستان امسال گل می دهد یا نیاز دارد چندسال زمان بگذرد.

تکثیر این گیاه هم به صورت قلمه ساقه هست که در این مورد هم باید صبر کنم قدش بلند بشه و ازش قلمه بگیرم.

 برای دیدن چند عکس جالب و کاربردی به اینجا سر بزنید. ( دوتا عکس از کتاب پرورش گلهای آپارتمانی ، مهندس اسماعیل پیش بین گذاشتم)

/ 5 نظر / 60 بازدید
صادق عالی پور

خسته نباشی زهرا خانم

موتا

درود. سپاس از وبلاگ فوق العادتون . گیاهی دارم سریع ارشد که تو حیاط 2 ساله میکارم . البته فقط تو شمال دیدم .برگهای پهن . ساقه توخالی .و بند بند. برگهای بزرگ ولی کم تعداد . لطفا راهنماییم کنید از چه خانواده ایه . عکسش رو تو وبلاگم گذاشتم . تحت عنوان گیاه ناشناس . منتظرم . با سپاس .

طلیعه

من ٣هفته هست که این گیاه و خریدم ولی ٢روز هست که برگهاش شل شدن و آویزان شدن .هر ٣روز آب می دادم .و جلوی نور مستقیم هم نبود..خیلی از بابت ناراحتم لطفأ راهنمایی کنید.ممنونم