دیوار آب Wall-o-Water

یکی از موضوعاتی که همیشه در کشاورزی مورد بحث است کاهش مدت زمانیست که گیاه در مزرعه می باشد تا ازین طریق هم کاهش هزینه و مصرف نهاده های کشاورزی قابل توجهی داشته باشند و هم گیاه کمتر با انواع استرس مواجه شود.

مثلا در مورد گوجه فرنگی از زمانی که بذر را می کاریم تا مرحله نشا حدودا دو ماه (شاید بسته به شرایط کمی بیشتر و کمتر ) به طول می انجامد و بعد 4 ماهی طول می کشد تا میوه ها برسند. حالا تصور کنید که شش ماه یک گیاه در مزرعه ده هکتاری باشد ، چه مقدار آب ، برق ، نهاده ها (کود و سم ) و نیروی کارگری صرف می شود تا به محصول نهایی یعنی میوه برسیم؟گذشته از صرف این همه انرژی و هزینه ، انواع استرس های محیطی ، آفت و بیماری را نیز باید در نظر گرفت و از همه اینها که بگذریم بحث فصل مناسب کشت ، پیش روی ماست یعنی آیا کل این شش ماه برای کاشت بذر و تولید محصول مناسب است؟

مثلا همین گوجه فرنگی ، زمان مناسب کاشت بذر برای عرضه میوه به بازار آن هم در اوج زمستان که اغلب نقاط کشور کشت و کار ندارند در اوایل مرداد ماه یعنی اوج گرما است. کسانی که جنوبی هستند و یا در تابستان به بوشهر آمده اند دقیقا معنی حرف من را درک میکنند. حالا اگر نشا را در این گرما در زمین اصلی بکارند چه می شود؟ کافیه یکبار آبیاری دیر شود در این صورت دانهالها خواهند مرد. به همین دلیل از گلخانه و سایبان و تاسیسات خنک کننده برای تولید نشا استفاده میکنند. در این حالت کشاورز ماه های کمتری درگیر گیاه و مزرعه است و از طرفی بجای کاشت بذر و دانهال شعیف نشا قوی و مقاوم را در مزرعه میکارد.

این مسئله در مورد خیلی از گلها و گیاهان نیز قابل بحث هست.

این همه بحث را به درازا کشاندم تا شما ببینده وبلاگ درک بهتری از سازه هایی که در باغبانی ایجاد می شود پیدا کنید اما در اصل در این پست می خواهم محصولی را برای افرادی معرفی کنم که در مناطق معتدله هستند و دما در اواخر زمستان تا 10- درجه کاهش می یابد.

مثلا اگر دوستی در استان فارس می خواهد برای عید گل و سبزی داشته باشد لازم نیست تا فروردین صبر کند و می تواند با ایجاد یک سازه کوچک و ساده در بهمن ماه اقدام به کشت نماید.

دیوار آب Wall-o-Water یک دیوار دولایه از جنس پلی اتیلن است و از 18 تیوب ساخته شده است. کافیست شما این دیوار را روی زمین قرار دهید و تیوب ها را پر از آب کنید و بذر خود را در وسط آن بکارید.

 

 

آب با جذب انرژی خورشید و حفظ گرمایی  در حدود 900000 کالری باعث گرم شدن آن تکه زمین و محیط اطراف گیاه میشود در نتیجه گیاه از سرما و بادهای سرد و ویرانگر محافظت می شود.

دیوار آب را وقتی از آب پر میکنید حدود 9 کیلوگرم وزن پیدا میکند که می تواند مقاومت خوبی در برابر بادهای نه چندان شدید داشته باشد.

در ضمن این دیوار گیاه را از دید حیوانات نیز مخفی و محفوظ نگه می دارد.

 

 

خیلی خیلی دلم میخواست زودتر با این محصول آشنا میشدم و آن را امتحان میکرد.

سایت  Wall O' Water به زبان ساده اهداف  و کاربرد این دیوار آب را توضیح داده که خلاصه آن را با توضیحات بیشتر خدمتتان عرض کردم. با مراجعه به سایت شماره تماس و ایمیل جهت سفارش داده شده است اما فکر کنم خیلی راحت بتوان چیزی مشابه آن را تولید کرد. اگر کسی موفق به ساخت این دیوار یا چیزی مشابه شد حتما با ما نیز اطلاع دهد.

اینم تصویری از بسته بندی دیوار آب :

 

من این پست را از محل کارم ارسال کردم و چون خیلی از سایت ها را باید نرم افزارهای سد شکن باز کرد نتونستم عکس های بهتری را در این پست بزارم و در ضمن کلیپ های خوبی نیز بود که بازم نتونستم ببینم و یا ذخیره کنم به همین دلیل سعی میکنم مجددا این پست را بروز کنم.

در اینجا کلیپی دیدم که استفاده دقیق را نشا داده بود به این ترتیب که اول نشا مورد نظر را کاشت و بعد یک سطل روی آن گذاشت . بعد از قرار دادن سطل دیوار آب را اطراف نهال قرار داد و بعد سطل را برداشت و در تیوب ها آب ریخت. بظر علت استفاده از سطل برای تعیین میزا فاصله مناسب دیوار آب از گیاه بود.

* و *

---------------------------------------------------------------------------------------------

ممنونم از متین جان بابت معرفی این محصول ساده و کاربردی.چشمک

راستی کتاب سووشون خانم سیمین دانشور را از خانم مهندس حیدری پور که چاپ سال 1371 به امانت گرفتم و بعد از مطالعه پستی به آن اختصاص خواهم داد.

این روزها درگیر مطالعه کتاب پرورش رز تالیف خانم مهندس آزاده رشیدی هستم که به موقع معرفی خواهم کرد.

----------------------------------------------------------------------------------------------

من را از اوضاع و احوال گیاهانتون و تجربه های کشتکار در خانه و مزرعه بی خبر نزارید.مژه

/ 23 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

@ به آقا مجتبی شیرازی: سلام سینی نشا از کجا گرفتید؟ نوع پلاستیکیش بهتره یا یونولیتی؟ قیمت؟

پیام عبداللهی

باسلام من خواستم نظری برای مطلبی که اقای جاودانی گذاشتند در مورد آسپیره بگذارم نمی دانم چرا بخش نظرات این مطلب فعال نیست .

خوانساری

چه قدر جالب بود ممنون از مطلب خوبتان . وبلاگ من به روز شد . [گل][گل]

سلام خوبید؟ممنون ازشما برای مطالب مفیدواطلاعات خوبی که درمورد گلها میدید میخواستم ببینم که شما فایلی مطلبی درمورد گل شب بو دارین؟ باتشکر

محسن

ابزار خیلی جالبیه. تو تصویر اول گلدون هایی رو که روی دیوار آّب ها گذاشتن نظرم رو جلب کرد. دلیلش جلوگیری از تبخیره؟

مجتبی شیرازی علی آقا

علی آقا این روزها یه مشکلی برامون پیش اومده [ناراحت] زیاد نمیتونم بیاد نت من سینی نشاء را از فروشگهای کشاورزی واقع در خیابان مصدق بعد از میوه فروش ها اسم فروشگاه یادم نیست خریداری کردم من دیگه پرسو جو نکردم ببینم نوع یونولیتی هست یا نه یه نوع پلاستیکی خریداری کردم 2500 تومان حدود 45 تا جای بذر کاشتن داره (عکس )سینی نشاء که خریداری کردم در نت پیدا کردم اینم آدرسش http://www.arikanco.com/index.php?option=com_content&view=article&id=152:1390-07-04-13-00-40&catid=53:2011-09-23-07-58-16&Itemid=89 اون سینی که نوشته شده ST45 سینی مخصوص آماده سازی خیار مدلی هست که در خیابان مصدق خریداری کردم

fateme

سلام،خیلییییییییییییییییییییییی وبلاگ خوبی دارید من رشته ام گیاه پزشکی و به گل و گیاه و کشاورزی خیلی علاقه دارم. از مطالبتون خیلی چیز یادگرفتم ممنون . یه خواهش ، میشه نحوه تکثیر پیچ امین الدوله هم آموزش بدید؟[گل]

مجتبی شیرازی

خانوم مهندس فرشید کتاب پرورش رز تالیف خانم مهندس آزاده رشیدی چه طوری تهیه کردید از طریق ارتباط با ایمیلشان تهیه کردید

مجتبی شیرازی

پس تولید کتاب را به انبوه رساندن دست خانوم مهندس رشیدی درد نکنه [دست]

صابر

سلام خانم مهندس ممنون از وبلاگ خوبتون یه مشکلی با قلمه گل کاغذی داشتم من اول زمستان پارسال تعداد 25 تا قلمه گل کاغذی از یه باغبون گرفتم و همونطور که گفته بود کاشتم. (البته بعدا فهمیدم که خودش هم بلد نبوده.) از بین اون همه، فقط یکیش رشد کرد و بزرگ شد. همون یدونه هم الان حدود 30 سانت شده ولی تو این چند روزه برگ هاش داره میریزه :( نظرتون چیه؟ چیکارش کنم که بهتر بشه؟ الان وقت مناسبی هست که به حیاط منتقلش کنم یا زوده؟ (ساکن شیراز هستم) وضعیتش اینجوریه: همه رو تو یه گلدون کاشتم و کل زمستون رو تو اتاق گذاشتمش. البته هنوز هم توی اتاق هستند. هر 7 تا 5 روز بهش اب دادم طوری که خاکش خشک نشه. البته نور اون اتاق کم هست. ببخشید که خیلی توضیح دادم