کرم گرده خوار خرما

عکاس : مهندس زهرا دیانت - مهندس ناظر نخیلات

الان داشتم سرچ میکردم دیدم اوخر اسفند 1390 به باغدارها اعلام شده که کارهای پیشگیری در برابر کرم گرده خوار و میوه خوار خرما را انجام بدن.

کرم گرده خوار خرما به شب پره بزرگ خرما greater date moth  مشهور است.

اسم علمی آفت :Arenipses sabella

وجود این آفت باعث رکود در رشد خوشه ها و میوه ها می شود.

خسارت این آفت از زمان ترکیدن غلاف گلهای نر و ماده خرما شروع شده و از گرده های نارس تغذیه میکند. در این حالت خوشه ها شکل عادی خود را از دست میدهند.

 

 

گاهی نیز به میوه های جوان حمله میکند.

حتی گاهی لاروها وارد دم خوشه شده و با ایجاد دالان در داخل آنها موجب شکستگی خوشه ها در اثر باد می گردند.

 

 

از خسارات ثانویه بعد از این آفت وجود قارچ های فوماژین است که میوه ها و خوشه ها را سیاه و دودی میکند.

 

زیست شناسی آفت گرده خوار خرما :

کرم گرده خوار زمستان را به صورت لارو در داخل پیله در لابلای الیاف قاعده تاج بسر می برد.

در اسفند ماه لاروها تبدیل به شفیره می شوند. در همین ماه وقتی دما به 12-15 درجه رسیده تبدیل به پروانه می شوند.مدت زندگی این پروانه 7-10 روز است.

پروانه ماده جفت گیری کرده و تخم های خود را درانتهای غلاف خرما یا کنار ساقه و برگچه ها می گذارد. کرم ها بعد از ده روز از تخم خارج می شوند و از گرده گل و پوست غلاف خرما و میوه خرما تا زمانی که اندازه نخود هست تغذیه میکند و به باغدار خسارت میزند.

این روندی که من در بالا از تخم تا لارو توضیح دادم را یک نسل از زندگی حشره محسوب میشد اما این حشره دو نسل در سال دارد و استثنا ممکن است به سه نسل برسد.

نسل دوم همین مراحل را طی میکن اما اینبار لاروها وقتی از تخم خارج میشوند خارک یا رطب روی درخت هست.

نسل سوم هم در صورتی به وجود میاد که کرما به انبار برده شوند که اینبار خسارت انباری ایجاد میکنند.

 این عکس حشره بالغ هست که در نت پیدا کردم ولی خودم لارو و حشره بالغ این آفت را ندیدم.

 همانطور که میدوید آفات هم مثل گیاهان در هر منطقه ایی سیکل زندگی خاص همون منطقه را دارند و این در مورد این آفت هم صدق میکنه ، حالا تجربه و مشاهدات خانم مهندس دیانت از منطقه کره بد بوشهر را بخوانید :

 توی منطقه کره بند که نظارت میرم وقتی که مرحله خارک یا رطب هست خسارت سوسک کرگدنی دیده میشه که خیلی شبیه به خسارت گرده خواره.(از نظر قطع کردن قاعده خوشه )در ضمن زیست شناسی میوه خوار و گرده خوار خیلی به هم نزدیکه !

 

 

روشهای کنترل :

1- کنترل بیولوژیکی : یعنی استفاده از دشمن طبیعی آفت مثل زنبور براکون.

2- کنترل شیمیایی : مبارزه ویژه ایی نمیشود و در واقع همن مبارزه با زنجره خرما باعث کنترل این آفت هم می شود.

/ 5 نظر / 32 بازدید
زهــــــــــــــــــــــــــــــــرا

سلام. یه سوال دارم که شاید جاش اینجا نباشه اما اگه پاسخ بدید ممنون میشم. چند وقت پیش از یه دوست یه گلدون بزرگ لاله عباسی هدیه گرفتم. الان بزرگ شده و گل هم میده اما بذر نمیده!!! مگه لاله عباسی اینطوری نیست که وقتی گلش خشک شد,گلشو که جدا کنی بذرشو میبینی! اما مال من اینطور نیست. میشه دلیلشو بدونم و راهکارشو؟![نیشخند] دوست دارم بذرشو داشته باشم تا هر وقت خواستم تکثیرش کنم.

ایران

کاش عکس این جونوره رو هم بزارین

ایوب بهرامی

سوال از خانم مهندس دیانت:راجع به تشکیل میوه در درخت نر خرما توضیح بدن من خودم یه بار دیدم که میوه داده واقعا جالب بود البته میوه مثله سیس هست

زهرا دیانت

این میوه در واقع گل آذین نر هست که برای گرده افشانی استفاده میشه.ولی قبل از اینکه به مرحله ای برسه که ازش برای گرده افشانی استفاده کنند قابلیت خوردن هم داره!!

حسین طهماسبی

با سلام و خسته نباشید در خرما افتی به نام زنجره وجود ندارد و زنجرک خرما هست . زنجره و زنجرک تفاوت هایی با هم دارند. متاسفانه در استان به اشتباه بیناری زنجرک خرما را به نام زنجره خرما می شناسند. لطفا تحقیق کرده و تصحیح بفرمائید. با تشکر از مطالب بسیار خوبتون