مواد غذایی معدنی گیاهان ... قسمت چهارم ... همه چیز در مورد نیتروژن N

بچه ها سنگین ترین و شیرین ترین بخش همین پستی هست که در مورد نیترون یا همون ازت هست پس با انرژی و دقت و حوصله زیاد گوش کنید مژه:

از بین ١۶ عنصر ضروری برای گیاه،نیتروژن اهمیت ویژه تری داره چون :

١ - نیتروژن جز اصلی تشکیل دهنده پروتئین هایی هست که به صورت آنزیم فعالیت میکنند. ( آنزیم ها ترکیباتی هستند که همه فعالیت هایی شیمایی سلول را سرعت می بخشند،مثلا اگه قراره صدتا مکانیسن شیمیایی با هم انجام بشه و چند ساعت وقت بخاد ای آنزیم ها تو زمان پند صدم ثانیه همشو همزمان با هم انجام میدهند.)

٢- نیتروژن از قسمت اصلی ساختمان کلروفیل(سبزینه) هست. ( کلروفیل ماده ایی هست درون کلروپلاست سلولهای گیاهی که باعث ایجاد رنگ سبز در گیاهان می شود و مهمتر از همه اینکه محلی هست که فتوسنتز مهمترین مکانیسم حیاتی گیاه در آن اتفاق می افته.)

 

خوب حالا شاید براتون سوال پیش بیاد که گیاه نیتروژن رو میتونه از کجا جذب کنه؟؟

گیاه همه عناصر مورد نیازش رو جز نیتروژن از فرسایش سنگهای مادری دریافت میکند ، در واقع نیتروژن را از اتمسفر میگیرد ... نیتروژن درن اتمسفر به صورت مولکولی N2 هست که این شکل از نیتروژن قابل جذب گیاه نیست و نیازه هست به یکی از شکلهای قابل جذب در آید.

 

ازت در کدام از اندام های گیاه بیشتر وجود دارد :

در قسمتهای جوان و در حال رشد و برگ ها و دانه ها بیشترین میزان ازت وجود دارد.

در پیاز گیاهانی مانند سوسن و سنبل و نرگس هم به میزان کافی ازت وجود دارم برای همین بعد از کاشت نیاز به داده کودهای ازته ندارند.


شکلهای قابل جذب نیتروژن توسط گیاه :

1- یون نیترات NO3- : گیاهان بالغ علاقه زیادی به جذب نیترات دارند.

2- یون آمونیوم NH4+ : گیاهان جوان علاقه زیادی به جذب آمونیوم دارند. برنج فقط آمونیوم جذب می کند.

3- اوره CO(NH2)2

 

تثبیت ازت توسط باکتری ها :

آمونیاک توسط گیاهان جذب نمی شود ، باکتری نیتروزموناس آمونیاک را به نیتریت تبدیل می کند که به این فرایند نیتریفیکاسیون گفته میشود.

نیتریت هم برای گیاه سمی هست ، باکتری نیتروباکتر نیتریت را به نیترات که قابل جذب گیاه هست تبدیل می کند.

نیترات درون گیاه به آمید تبدیل شده و بعد آمید با اسید ترکیب شده و اسیدآمینه که واحد سازنده پروتئین ها هست را میسازد.

 نکته : از آنجایی که در مناطق گرم فعالیت باکتریها زیادتر هست بهتره از کودهای آمونیاکی استفاده شود ولی در فصول سرد سال از کودهای نیتراته استفاده شود.

در درون گیاه در شرایط کمبود ازت چه اتفاقی می افتد ؟ چرا گفته میشود که ازت درون گیاه متحرک هست؟؟

هرگاه ریشه ها نتوانند برای مدتی ازت جذب کنند برگهای پایینی و مسن گیاه از خودگذشتی میکنند و پروتئین های خود را شکسته و مواد محلول ازت دار آزاد میکنند و این مواد به قسمتهای جوان گیاه می رود ، در این حالت برگ های جوان سبز مانده اما برگهای پیر زرد شده و به مرور قهوه ایی شده و می ریزد ، اگر روند عدم جذب ازت همچنان ادامه یابد برگهای جوان هم زد می شوند.

به همین حرکت ترکیبات محلول ازت داره از برگهای پیر به سمت برگهای جوان درحال رشد ، حرکت ازت در گیاه گفته میشود.

 

اگر ازت زیاده از حد وجود داشته باشد و توسط گیاه جذب شود در درون گیاه چه اتفاقی میافتد؟؟

اگر ازت زیاد باشد گیاه بشدت به رشد رویش خودش ادامه میده و تولید برگهای زیاد و پهن با رنگ سبز تیره میکنه و گیاه فرصت پیدا نمیکنه وارد فاز زایشی یعنی گلدهی شود که این حالت در درختانی کهمیوه آنها یا گل آنها مصرف میشود اصلا مطلوب نیست ، که در این حالت گفته میشود که غرور کرده.

مثلا یه بار یکی از دوستان میگفت که من یه درخت پرتقال دارم که چندین سال هست کاشتم و با اینکه چثه درخت حسابی رشد کرده اما بهار نمیده یا اگر بده همش ریزش میکنه در ضمن میگفت که مرتب کود دامی به درخت میده ، علت این مشکل دادن بیش از حد کود دامی هست چون کود دامی میزان ازت زیادی داره و باعث میشه گیاه همش برگ و شاخساره تولید کنه اون ریزش گل هم علتش ازت زیاد بوده است.

 

نکته :

ترکیبات آمونیاکی باعث کاهش PH خاک می شوند برای همین در مناطقی که خاک قلیایی هست مثل مناطق جنوب کشور بهتره از ترکیبات ازتی نیتروژن دار استفاده کنند.

ترکیات نیترای باعث افزایش PH خاک میشوند برای همین در مناطق شمالی کشور که خاک اسیدی هست بهتره از ترکیبات ازتی نیتراته استفاده کنند.

 

/ 11 نظر / 75 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی توکلی

سلام با اجازه تون منم یه چند لحظه به دریا نگاه کنم قسمت اولش که سنگین بود ولی قسمت آخرش راحت تر بود [گل]

مهدی توکلی

سلاااااااااااااااااااااااام صبح همه دوستای خواب آلودم بخیر[خنده] انشالله جمعه خوبی داشته باشین و حسابی انرزی جمع کنین تا هفته آینده رو به خوبی شروع کنین[گل][گل][گل][گل]

ندا

سلام [گل][گل] حرف نداره[گل][گل]

مهدی توکلی

ها والا مطالبتون شادی آوره اصلا هر کی بیاد وبلاگتون روحیه ش شاد میشه انشالله خودتون هم همیشه شاد شاد باشین[گل]

reza_197

تایید][گل]

مریم

سلام من امسال دو ماهه که تو باغچه گوجه فرنگی کاشتم. بوته ها رشد کردن و گل هم میدن. اما گلها به گوجه تبدیل نمیشه.در بعضی از بوته ها برگهای پایین گیاه خشک شده و داره میریزه. اما بوته ها خیلی خوب رشد کردن. به خاطر کمبود ازته یا زیاد بودنش؟ یا مشکل دیگه ای داره. یه کارشناس بهم گفت آهنش کمه و بهم آهن داد اما مشکل حل نشد. لطفا بگین چیکار کنم. ممنون از وبلاگ فوق العادتون

مریم

نه اتفاقا کاملا آفتابگیره

مریم

اهل یزدم. دما تقریبا 35 است. اما قبلا خیلی خنکتر بود.

تیام

براووووو[قلب][قلب]

کاربر

دمت گرم چند روزی بود دنبال دلیل زرد شدن برگای بیدم بودم مطلب به درد بخوری پیدا نمیکردم که بالاخره اتفاقی اینجا پیدا شد عالی عالی... خیلی ممنون