شفلرا

اسم رایج : شفلرا

اسم انگلیسی : Umbrella tree درخت چتری (بخاطر شکل برگها این لقب را گرفته است )

اسم علمی : Schefflera arboricola

اسم خانواده : Araliaceae

این گیاه بومی استرالیا هست.

این گیاه دمبرگ بلند و محکم زیبایی دارد که در انتهای آن نیز برگها به شکل پنچه ایی قرار دارد. تعداد برگچه ها میتونه از سه تا هشت عدد باشه.

این گیاه در گلدان به راحتی به ارتفاع یک متر هم قد می کشد اما در وطن اصلی خودش گفته میشه تا سه متر هم بلند می شود.

یک نکته مهمی که من چند سال پیش نمیدونستم و باعث خشک شدن گیاهم شدم اینه که نباید به طمع شاخه دهی بیشتر این گیاه جوانه انتهایی آن را حذف کرد چون با حذف جوانه انتهایی گیاه رو به زوال می رود.

از نظر نوری گیاه پر توقعی نیست اما محیط هایی با نور غیر مستقیم را بیشتر ترجیح می دهد اما نباید در معرض نور کامل خورشید قرار گیرد.

خاک گلدان هم همیشه یک روطوبت نسبی داشته باشد.

خاک های سبک مثل ترکیب خاک باغچه با خاکبرگ یا پیت را می پسندد.

روش تکثیر شفلرا قلمه ساقه هست و بذر که من شخصا تا حالا تجربه هیچکدومش رو نداشتم.

یک نکته مهم بگم که بارها هم از من سوال ده که می پرسند علت اینکه تعداد برگچه ها کم هست چیه؟؟ باید بگم که تعداد برگچه ها ارتباط مستقیم به بلوغ فیزیولوژیکی گیاه دارد و اگر قلمه ایی که ما از گیاه میگیریم از قسمتهای بالغ گیاه باشد که برگها هست برگچه دارند قطعا گیاه جدید هم بالغ خواهد بود. پس کم بودن تعداد برگچه ها ربطی به کمبود مواد غذایی و ... ندارد.

شفلرا انواع ابلق هم دارد که این ابلق بودن باعث یک محدودیت می شود که گیاه را حتما باید در جای پر نورتر نسبت به انواع سبز قرار داد زیرا اگر در جای کم نور باشد رنگ زرد خود را از دست داده و برای کسب نور بیشتر کاملا سبز می شود.

 

این برگ کوچک در حال رشد هست ببینید هشت برگچه دارد که در حال رشد هستند.

 

 

ظرف حاوی شفلرا را برعکس کردم و ساقه اصلی را بین دو نگشتم نگهداشتم تا گیاه نیفتد و از ظرف خارج کردم .

 

 

ببینید این گیاه با این جثه ریشه هایی بسیار کم و ظریفی دارد که چندان هم پیدا نیست.

 

 

و در گلدان جدید کاشتم .

 

 

قبلا در اینجا از ترکیب خاکی گلدان صحبت کرده ام.

/ 12 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
MRH

با سلام: تجربه شخصی من در مورد این گیاه زیبا اینه که نیاز نوری کمی داره و به سادگی با شرایط محیطش سازگاری پیدا میکنه و تا جایی هم که تجربه دارم نسبت به کم آبی خیلی مقاومه. قلمه های جوانه های هفت تا ده سانتی اون به سادگی ریشه میدن البته من یکبار یه قلمه پنج سانتی رو هم در آب گذاشتم و ریشه کرد . چه در آب و چه در ماسه نرم و خاکش تا جایی که دیدم همیشه سبک با زه کش بسیار قوی بوده .البته وقتی گیاه در آب ریشه دار بشه ، بعد از انتقال باید تا دو هفته روی برگها غبار پاشی بشه .تا گیاه بتونه شک آبی خودش رو تحمل کنه . در مورد بذر هم فقط خوندم ولی جایی ندیدم . گیاه مادر هم تا حالا که دوساله پیش منه نه گلی داده و نه بذری... این تجربه من بود . امیدوارم به کارتون بیاد [گل]

ابوالفضل محدثي

سلام. گاهي برگ هاي پاييني خشك ميشه و مي افته. طبيعيه يا عامل خاصي مي تونه باعث اون شده باشه؟

طیبه

سلام .مرسی .من میخوام توی حیاط خونمون یه گلخونه پرورش رز درست کنم .میخوام که کمکم کنی [قلب]

فرزانه

[لبخند]با تشكر از مطالب وعكسها. من يه گلدون شفلرا دارم.پارسال همين موقعها خريدم.رشدش خيلي كنده وتوي اين مدت چند تا از برگهاشم سياه شد و ريخت.من امسال كود آهن رقيق شده بهش دادم.هر دوهفته يه بار هم بهش كود مايع دارم ميدم.كنار پنجره هم گذاشتم كه نور كافي هم داشته باشه.ولي نميدونم چرا رشدش كمه و تنك شده.

به تو چه

نمی شه مثل ادم توضیح بدی و این همه شر و ور نگی واسه چی جملاتی می گی که ربطی نداره مثل :چند ماه پیش خانم مهندس حیدری پور برای من یک گلدان شفلرا آوردند که در یک ظرف یکبار مصرف قلمه زده بودند. من چند سال پیش شفلرا داشتم اما با یک هرس شدید خشک شد و من دیگه از این گل نخریدم و از اینکه خانم مهندس این هدیه را به من دادند واقعا خوشحال شدم چون میشه گفت در واقع اولین بار بود من هدیه گل گرفته بودم دیگه از بس به همه گل هدیه داده بودم یادم رفته بود اینکه کسی بهت یک گلدان گل بده که اونم خودش تکثیر کرده باشه چه مزه ایی داره ، باید بگم که خیلی شیرین بود گلدان این گیاه را تعویض کردم. به من چه و اصلا ببه درک که گل قبلیت خشک شده یا اصلا به درک که کسی تا حالا بهت گل نداده بود [سبز]

اسلام

ایا میشه از برگ هم تکثیر کرد

رضایی

با سلام خاک این گل را بعد از یک سال در اسفند91 عوض نمودم نوع خاک به پیشنهادفروشنده خاک سبک بود متاسفانه بعد از آن رشدش به کلی متوقف شد و دو هفته ای است که برگها از قسمت پایین گل ابتدا قهوه ای و پس از آن میریزند برگهای سر گل نیز پژمرده هستند لطفا کمکم کنید

نخعی

عکسها دیده نمی سوند

نجمه

سلام من از گلکاری با اینکه علاقه زیاد دارم ولی سر در نمی ارم من یه شفلرا دارم برگ هاش پژمرده میشن بعد سیاه میشن بعد میریزن. چیکار کنم؟

نجمه صالحی

سلام شما همراه باعکس توضیح میدهید خیلی از مشکلاتم راحل کردم فقط یه سوال چرا شیفتلرام برگ میریز ه وبرگ افتاده سیاه است؟