درخت « شکوه »

  جنس «Amherstia» فقط دارای یک گونه می باشد .این درخت امروزه بعنوان یک گیاه زینتی در مناطق دارای آب و هوای  گرم و مرطوب بطور گسترده کشت و کار می شود.  اما در مناطق خشک و کم باران بخوبی رشد نمی کند. یکی از درختان مورد تکریم در هند بوده همچنین از گلهای آن در تزیین معابد بودایی در کشور برمه و سری لانکا استفاده می شود .مردم مناطق جنوب شرقی آسیا معتقددند که این درخت در مقابل چشم زخم از آنها محافظت می کند. ازدیاد آن از طریق خوابانیدن هوایی می باشد و بندرت از طرق بذر تولید می شود.بطور متوسط به آب نیاز دارد و در خاکهای غنی خوب رشد و نمو میکند درختی مناسب برای گذرگاهها یا خیابانهایی که دو طرفش درخت باشد . این درخت در سال 1826 شناسایی شده . نام علمی این گیاه به افتخار «  Lady   sarahamherst»،جانورشناسی  که علاقه مند به جمع آوری گیاهان در اوایل قرن نوزدهم بود نامگذاری شده است . و اسم فارسی این درخت را به افتخار سرکار عالیه خانم مهندس « شکوه فخری » کارشناس ناظر مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بهبهان که در یادگیری و ترویج علوم کشاورزی کوشا هستند ،انتخاب نموده ام.

/ 9 نظر / 136 بازدید
زینب حیدری پور

تا اسم شکوه رو دیدم حدس زدم به اسم خانم فخری باشه[لبخند].تو دانشگاه تلاش هاشون رو میبینم که چقدر دارن تو مزرعه و گلخونه زحمت میکشن.

Elham.Man

واقعا زیباست! من یک Roof-Garden دارم که خیلی دوست دارم این درختچه زیبا به اون اضافه بشه. فکر میکنید بشه تو ایران پیداش کرد؟

زهرا فرشید

[گل]

مجتبی

سلام راه مبارزه با مینوز در صیفی جات و سبزی جات چیه؟ آبامکتین رو نگید چون بصورت 1 لیتری برای اونایی که کشت وسیع دارن توزیع میشه.

رضایی

سلام این درخت قابل کشت در استان بوشهر هست و از کجا میشه خریداری کرد؟

نرگس

من تازه وبلاگتونو کشف کردم. خیلی باحاله.همه چیزایی که میخام راجع به گیاهان زینتی بدونم توش هست.دستتون درد نکنه و موفق باشید

ونوس

سلام.ميشه يكي از كارشناساي محترم وبلاگ بگن اين نمونه كاج كه بيشتر توي امريكا و كانادا رشد ميكنه چه اسمي داره دقيقا؟؟و آيا براي كشور ما هم ميتونه مناسب باشه؟توي عكساي اين لينك كه براتون گذاشتم نمونه اين كاج مشخصه...ممنون از شما. http://www.johnmirandaphoto.com/canada.htm

پریا

آقای مهندس حضور مفید شما در این وبلاگ باعث دلگرمی و پیشرفته