یادآوری

حدیث عزیزم چندتا عکس از گیاهاشو برام ایمیل کرد منم دیدم جای توضیح چند نکته داره که بدرد هممون میخوره ، این شد که تصمیم گرفتم پست مجزایی بهش اختصاص بدم :

این گیاه رز ساناز بهش میگن از انواع رزهای با گل آذین افشان و گل ریز.(البته من اطلاعات کاملی در مورد واریته های رز ندارم )

 

 

اول از همه این گلدون باید هر چه زودتر عوض شه ، من پیشنهاد میکنم گلدان رو یا بشکن یا گیاه رو جوری ازش بکش بیرون که ریشه ها از هم جدا نشن بعدش بزارش توی سطل آب تا همه خاک ها طی دوساعت در آب حل شه و از ریشه جدا بشه و بعد در یک گلدان بزرگ جدید خاک باغچه و خاکبرگ مخلوط کن  و رز ساناز رو توش بکار و خوب ابیاری کن.

علت اینکه این روش که البته از خودمه رو پیشنها کردم اینه که این گلدون و اغلب گلدنهایی که وارد بازار میشن توشون خاک رس هست که به شدت چسبنده هست و به ریشه ها میچسبه و هر چی اب هست تو خودش جذب میکنه و بعد از مدتی میبینید گیاه گل نمیده ، برگاش میسوزه و در انتها میمیره علتش همینه.

تو عکس چند قسنت برای محل حذف گلها نشون دادم ، بهتره بعد از اتمام عمر گل کل گل آذین تا زیر اولین برگ منتهی به گل آذین قطع بشه تا گیاه تحریک به شاخه دهی و گلدهی بیشتر بشه.

حتما گل را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بده تا ساقه ها به اصطلاح کور نشوند.

 

 

حدیث جان این کالانکوئه ات خیلی بد شده حتما از محلی که علامت زدم قطعش کن تا چند شاخه بشه و اون تیکه رو که قطع کردی هم بکار کنرش ایشالله ریشه میده.و در جایی بزارش که نور بگیره.

 


 

نمیدونم این کالانکوئه ها ریشه دادن یا نه اما نگهداشتنشون اینجا به کار درستی نیست حتما به خاک و جای پر نور انتقالشون بده.

از مهمترین نشانه هایی که مشخص میکنه گیاه به نور بیشتری نیاز داره اینه که برگها بشدت حالت علفی و دراز پیدا میکنن و فاصله برگها از هم زیاد میشه .

/ 20 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آذر

سلام خانم دکتر از نوک و کناره های برگ شروع به قهوه ای (سیاه )شدن می کنه و بمرور تمام برگ و درنهایت برگ و بعضی و قتها گل خشک می شه بهمن ماه بود که خریدم اسفندماه گلدانش را عوض کردم برای خاک هم از مخلوط خاک پیت و کناررودخانه و یک مقدار ماسه استفاده کردم خیلی ممنون از راهنمایی تون[گل]

الناز

تازه منم استفاده بردیدم[مغرور]مرسی[قلب]

شیرین بیان

دنبال مطالبی دربارخ گل ساناز میگشتم که ب لاگ شما برخوردم که وطالبتون خیلی کاربردی بود و گلدان منهم نیاز ب همین اعمال داره . ممنون از توضیحیتتون و من شمارو در بلاگهام لینک میکنم.

احمدی

خوشحال میشوم مرا لینک کنید بهم خبر بده

آرتا

خانوم فرشید گیاه من به گل نشسته اما بعد از تمام شدن عمر گلهاش از کجا باید شاخه هاشو قطع کنم؟ متاسفانه عکس هم که بالا نمیاد.

آرتا

منظورم رز سانازه عزیزم.

آرتا

مرسی که عکسها رو دوباره گذاشتین. عکسها کاملا گویاست.

غزل

سلام. من حدود 2 ماه قبل مطالبی که در مورد ساناز نوشته ابد مطالعه و در مورد ساناز خودم انجام دادم. ساناز رو از گلدان خارج نموده و چند ساعتی در سطل آب گذاشتم بطوریکه تمام خاک رسها جدا شدند و خاکهای لابلای ریشه های انبوهش رو هم جدا کردم و مجددا" در همان گلدان سفالی قبلی با خاکبرگ و خاک باغچه مخلوط کاشتم. اما از آن زمان تا بحال رشدش کاملا" متوقف شده، نه برگ جدید در آورده و نه غنچه داده، مکانش هم در قسمت پرنور حیاط منزل کنار باغچه و زیر بوته های رز باغچه هست. ترسم از اینه کامل خشک بشه، باید چکار کنم؟ ممنون از لطفتون.

حمید رضا

سلام اگه گل توی این گلدون باشه جا برای ریشه هاش کم نیست؟ از کجا بفهمیم باید گلدانشو عوض کنیم؟

حنا

سلام من یه گلدون ساناز خریدم، همون جا گلدون رو عوض کردن و گذاشتنش تو یه گلدون سفالی حدودا ده تا گل داشت ، گل هایش همه ریختن بهتر از حدود دو هفته، امروز دیدم بعضی برگاش از لبه و کنار ها از سر برگ قهوه ای و خشک شده. گفته بودن روزی یک بار سیرابش کنید که آب از زیر گلدون در بیاد گلها رو هم وقتی خشک میشن بکنید که دوباره گل بده اما الان حدودا دو هفته ای میشه که هیچ تغییری نکرده و فقط برگهاش قهوه ای شدن روی تراس نگهداریش میکنم، تا چند روز پیش تو نور مستقیم آفتاب بود یه گل دیگه هم با همین شرایط داشتم، که یه دفه کاملا خشک و چوبی شد، دلیلش چیه؟!:/ ممنونم از راهنماییتون