کافکا در کرانه

زمان چون رویائی مبهم و کهن بر دوشت سنگینی می کند. همچنان پیش می روی و می کوشی از میان آن بلغزی. اما حتی اگر به دو انتهای زمین بروی , نمی توانی از آن بگریزی. با این حال ناچاری به آنجا بروی - به کران دنیا. کاری هست که نمی توان کرد , مگر با رسیدن به آنجا. ص 606

 

 

همین الان خواندن این کتاب را تمام کردم و چون از خوندنش خیلی ... نمی دونم چجوری ذوق و شوقم از خوندن این کتاب را با کلمات ادا کنم اما همینقدر بگم که محشر بود.

در کافکا در کرانه جریان داستان مثل قطاری هست با یک مسافر. همچنان که پیش می رود مسافران دیگر سوار آن می شوند و اینجاست که نقطه اشتراک آدمهای داستان شکل میگیرد. در هر سطر کافکا در کرانه منتظر یک اتفاق جدیدی هستی که اصلا انتظارش را نداری و برایت قابل پیش بینی نیست اما می دانی که اتفاقی در راه است , دقیقا مثل زندگی واقعی ما آدم ها. این سرنوشت هست که با کمک زمان برای ما هر چیزی را مقدر میکند.

در این کتاب از روح و جسم , رویا و خواب و حضور در دنیایی غیر از این دنیا ,به ظرافت در جریان داستان گنجانده شده است. اینقدر زیبا و قابل لمس که خواننده هوس می کند که ای کاش تجربه ایی مشابه کافکا داشته باشد.

_________________________________________________

عنوان کتاب : کافکا در کرانه

نویسنده : هاروکی موراکامی

مترجم : مهدی غبرائی

انتشارات : نیلوفر

تعدا صفحات : 607 صفحه

قیمت : 12000 تومان

__________________________________________________

این سومین کتاب از آقای موراکامی هست که میخوانم قبلا کتاب های از دو که حرف میزنیم از چه حرف میزنیم و کتاب کجا میتوانم پیدایش کنم را خوانده بودم و شیفته این نویسنده و نوشته هایش شدم.به همین دلیل هر وقت آثار این نویسنده را ببینم تهیه می کنم و میخونم.

آقای موراکامی با اینکه ژاپنی هست اما نوع نوشته هایش رنگ بوی نوشته های آمریکایی می دهد من حس میکنم جاهایی شبیه گابریل گارسیا مارکز می نویسد اما فقط شبیه چون ایشان سبک خاص خودشان را دارند.

در این سه کتابی که از ایشان خواندم و البته مصاحبایی که ازشون خواندم به راحتی می توان متوجه شد که موسیقی را خیلی دوست دارد . از دویدن لذت میبرد.از بین حیوانات هم علاقه خاصی به گربه دارد که در داستانهایش کم و بیش یادی از آنها میکند البته در کافکا در کرانه نگاه ویژه ایی به آنها دارد و مثل شخصیت های اصلی در داستان جریان ساز هستند و گاهی کلید حل مشکلات.

من در این کتاب گاهی مفهموم برخی جملات را درک نمی کردم با اینکه بارها با دقت از روی آن می خواندم ، فکر کنم علت استفاده از جملات فلسفی و مفهومی هست که در این کتاب کم نیست و کار ترجمه را کمی مشکل میکند اما در کل به روند داستان خللی وارد نمی کند. 

در آخر توصیه می کنم کتاب را بخرید و مطالعه کنید.

من که برای امسال عید از آنجایی که قصد سفر نداریم چند کتاب تهیه کردم و قصد دارم تعطیلاتم را با مطالعه به بهترین نحو بگذرونم. مژه

/ 5 نظر / 7 بازدید
محمد شریفی

عطر نرگس ، رقص باد ،نغمه ي شوق پرستوهاي شاد ، خلوت گرم كبوتر هاي مست ، نرم نرمك مي رسد اينك بهار ، خوش بحال روزگار، پيشاپيش عيد نوروز مبارک خانم فرشید . [لبخند][گل][گل][گل]

حسین جاودانی

سلام به همه دوستان - سالگرد تولد بانوی شعر ایران - پروین اعتصامی را بر همه ادب دوستان تبریک میگویم . پروین اعتصامی در ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ در تبریز بدنیا آمد ، وی فرزند یوسف اعتصامی (اعتصام‌الملک آشتیانی) می باشد. مادرش اختر فتوحی فرزند "شوری" از شاعران دوره قاجار، اهل تبریز وآذربایجانی بود .پروین تنها دختر خانواده بود و چهار برادر داشت. نام اصلی او "رخشنده" است. و بالاخره (اختر چرخ ادب ) در ۱۵ فروردین ۱۳۲۰ غروب کرد . اخیرا خانه پروین در تبریز از طرف شهرداری تبریز خریداری و مرمت گردیده است پست ویژه ای را در ( عکس و طبیعت ) در مورد این بانوی بزرگ گذاشتم .

عباسعلی رمضانی

سلام یاد اون روزهایی که وقت داشتم و کتابها را با دقت و سرعت میخوندم. 2 - 3 هفته بود به وب تون نیومه بودم. باز هم مثل همیشه مطالب عالی و خواندنی بودن. عکس ها بهار نارنج زیباست. پیشاپیش سال نو مبارک. [گل]

نریمان

آیا رمان بی نظیرکافکا در کرانه را خوانده اید؟ آیا رمان بی نظیرکافکا در کرانه را نــخوانده اید؟ در هردو صورت لطفا قدم رنجه بفرمایید و مطلبم را در این رابطه بخوانید. خوشحال می شوم که باهم گفت و گو و تبادل نظری راجع به این رمان جذاب داشته باشیم