گونه گیاهی « پیچ شکلاتی »

میوه به شکل سوسیس ، معمولا در پاییز می رسد به رنگ متمایل به ارغوانی که علاوه  بر خام خوری در صنایع غذایی از آن استفاده فراوان می شود، بصورت پوره ،کرم و نوشیدنی ،با طعم شیره نارگیل ، برگها بعنوان یک جایگزین چای ، همچنین از میوه آن برای تولید شراب استفاده می شود. از روغن دانه آن در صنایع صابون سازی و یا بعنوان روغن نباتی استفاده می شود. ازدیاد آن از طریق دانه و قلمه نیمه چوبی صورت می گیرد. گونه مقاومی است که تا 14 – در جه سانتی گراد را بدون صدمه دیدن تحمل می کند. مناسب برای مکانهای آفتابی و نیمه سایه است. گیاهشناس بلژیکی ، آقای جوزف دیکازین که در مورد گیاهان کشور چین مطالعه می کرد به افتخار دانشمند طبیعت شناس اسپانیایی آقای میگویل نام این خانواده را  لاردیزابل Lardizabalacea گذاشت.

جالب توجه و فوق العاده بودن این گیاه ،از آن جهت است که یک بالارونده گی بسیار مناسب برروی تنه درختان  قدیمی و بسیار بزرگ دارد . این گیاه برای پوشش بر روی دیوارها ، فنس ها ، پرگولاها و آلاچیق ها و داربست ها است و برای این منظور بسیار مناسب است و مطمئناً سزاوار داشتن موقعیت چشمگیر است . این گیاه در اغلب خاکها رشد می کند ،ولی بهترین رشد را در خاکهای لوم شنی با زهکشی و رطوبت منظم و آفتاب کامل دارد . برای تولید بهترین میوه می بایستی گرده افشانی بوسیله دانه گرده سایر بوته ها یا دستی صورت پذیرد . از هموطنان عزیز تقاضامندم در صورت مشاهده این گیاه در هر منطقه از کشور، ما را مطلع سازند.

/ 2 نظر / 102 بازدید
زری

سلام جناب آقای مهندس بسیار عالی بود .چقدر زیبا هستند گلهای این نوع پیچ با چند رنگ مختلف من تا حالا ندیدم .ممنون از اطلاعاتی که ارایه فرمودید.[گل]

مجتبی شیرازی

سلام آقای مهندس دهداری نژاد ممنون از اطلاعات ارشمند تون تا حالا ندیده بودم این گونه گل را