پوسیدگی ریشه در مرکبات

من اولین کاری که کردم به باغدار گفتم که یه تعدادی از ریشه های فرعی درختان بیمار برام بیرون بیاره تا بررسیش کنم.و همونطوری که از علایم هوایی معلوم بود درختای بیمار دو نوع بیماری داشتن.1.پوسیدگی ریشه 2.نماتد ریشه

پوسیدگی ریشه :  اصلی ترین دلیل بیماری سیستم آبیاری غرقابی هست که در اثر رطوبت زیاد اطراف ریشه .تعدادی از ریشه ها پوسیده میشوند و علایم بصورت  خشک شدن سر شاخه ها ظاهر میشود.برای پیشگیری ازپیشرفت بیماری در اولین فرصت باید سیستم آبیاری رااز غرقابی به نواری تغییر داد و از سموم مسی یا مخلوط بردو به میزان 2 در هزار استفاده کرد.

نماتد ریشه :  در روی ریشه ها گره دید نمیشود ولی ریشه های آلوده کلف تر هستند،سرشاخه ها خشک میشوند و برگها به رنگ سبز کمرنگ تغییر رنگ میدهند.البته درصد آلودگی زیاد نبود و مبارزه  شیمیایی توصیه نشد.و با جدا کردن مسیر آبیاری درختان آلوده از سالم میتوان ار ابتلا درختان سالم پیشگیری کرد.   

                                                         

 

/ 6 نظر / 21 بازدید
عاشق کوهستان

به به .... خوشابحالتون[لبخند] باسلام و عرض ادب[گل][دست] زنده باشید

مجتبی شیرازی

خانوم مهندس رفعت سم راگبی که یک نماتد کش هست یه جا دربارش خوندم در فصل خاصی باید استفاده کرد آیا درست هست یا هر فصلی میشه استفاده کرد و پای درخت ریخت

بهروز

با سلام نحوه استفاده از سموم مسی و مخلوط بردو را لطفا توضیح دهید با توجه به اینکه احتمالا پوسیدگی ریشه مربوط به قارچهای خاکزی هستند آیا میتوان سموم را به خاک یا آب آبیاری اضافه کرد؟

محسن

سلام.آیا عامل پوسیدگی ریشه رو شناسایی کردید (منظورم کشت از بافت آلوده ست). برای پوسیدگی ریشه از سموم بنومیل و مانکوزب هم می تونید استفاده کنید.

پژمان

سلام چند سال پیش یه لیمو داشتیم که هر سال خیلی ثمر میداد ولی شروع به خشک شدن کرد . سرشاخه هاش شبیه جارو شده بود . از سم هم استفاده کردیم و خاکش روهم تقویت کردیدم ولی متاسفانه از دست رفت. خیلی دلم می خواست بدونم برای چی اینطور شد.موفق باشی

سحاب

بسیار پست مفید و تأمل برانگیزی بود[متفکر] من از برکت فرو کردن هسته ی مرکبات تو گلدون گیاهان آپارتمانی دو تا گیاهچه ی پرتقال دارم که توی یه گلدون با گیاه گندمی شریک هستند. اما هر دوشون این علائمی که گفتید رو نشون میدن، روشن شدن رنگ برگ ها و خشک شدن سرشاخه ها[ناراحت] علاوه بر اون یک حشرات خیلی خیلی ریز و سفید رنگی هم رو خاک گلدون راه میرن. مگس سرکه رو میشناسم و میدونم این نیست. آیا این حشرات هم به ریشه ی گیاعان حمله می کنند؟![اضطراب] الان به نظرتون چیکار کنم، با توجه به اینکه احتمالا ریشه ی پرتقالا تو ریشه ی گندمی گره خورده به نظرتون صلاح هست گلدونشونو جدا کنم؟