از مالزی-میوه درورییان یا دورین Dorian

امروز پروفایل گوگل یکی از خواننده های وبلاگ رو دیدم که اتفاقا از طریق گوگل پلاس هم وبلاگ رو پیگیری میکنن اسمشون آقای سید احمد محدث حسینی هست و متوجه شدم سایتی دارند به نام از مالزی. ایشان در سایتشون دست نوشته های خودشون که حاصل مشاهدات و زندگی در مالزی هست دارند و چون چیزی هست که از تجربیات شخصیشون نشات میگیره برای من خواننده بسیار جالب و قابل درک تر است.

از بین پست های مفیدشون من پستی رو دیدم در مورد میوه گرمسیری دورین که البته در ایران نیست و گویا ورودش هم ممنوع است که البته علتش رو نمیدونم که بد ندیدم در اینجا کپی کنم و شما هم لذت ببرید ایشاله در پست بعدی پستی از گیاهشناسی این گیاه تقدیمتون میکنم.

 

 


برگرفته از وبلاگ از مالزی ، دکتر سید احمد محدث حسینی :

رورییان یا دورین  که در زبان مالایی به معنی میوه خاردار است آنقدر میوه مهمی است که خارجی ها به آن کینگ فورت(King Fruit) می گویند. این میوه که هر کدام آن به حدود 5 کیلو هم می رسد میوه ای است درختی  که پوست آن پوشیده از خار های  محکم  و قوی است که اگر خدای نکرده از بالای درخت روی سر کسی بیفتد مرگ حتمی است. البته در مناطقی که این درختان است یک تور حفاظتی  ایجاد می کنند که کسی داخل آنجا نشود  ولی ممکن است کسی هوس کند وبرود برای برداشت اگر یک وقت رفتید حتما حداقل هلمت(کلاه موتور) را سرتان کنید.  اگر پوست این میوه را بشکافید که آنهم نیاز به تبر دارد داخل آن میوه ای زرد رنگ تا نارنجی وجود دارد.  این میوه  بوی بسیار نافذ  و  بدی دارد که برای کسانی که با این میوه آشنایی ندارند اذیت کننده است بنابر این در تمامی مکان های عمومی ومخصوصا هتل ها ورود این میوه ممنوع است. اگر دقت کنید در تمامی هتل های جنوب شرقی آسیا روی هتل ها نوشته ( No Dorian)  که اگر شما به  داخل هتل  ببرید مشمول جریمه تا 500 رینگت می شوید.این میوه در ابتدا آشنایی شما با آن علاوه بر بد بویی بسیار هم بد طعم است بطوری که در مسابقه (Fear Factor) که در آن شرکت کننده گان مجبور به خوردن انواع کرم؛ سوسک؛ خون و... می شوند در بعضی از قسمتها به جای آنها شرکت کننده گان را مجبور به خوردن دورییان میکنند یعنی  نه خوردن آن یعنی حذف از مسابقه ای  که حداقل جایزه آن 50 هزار دلار است. اما اگر شما قدری تحمل کنید و به خوردن آن عادت کنید نه بوی آن شما را اذیت می کنند و نه طعم آن  و بعد از مدتی لذیذترین میوه دنیا برایتان می شود بطوری که  با وجود دورییان دیگر شما هیچ میوه ای را نمی خورید و به ان معتاد می شوید یعنی وقتی بوی دورییان به شامه شما رسید شما هوس می کنید که دورییان بخورید.

من خودم  اوایل  آنقدر از بوی دورییان بد می آمد که همه دوستان می دانستند و وقتی می خواستیم خانه آنها برویم سریع آثار دورییان را جمع می کردند تا من اذیت نشوم. اولین بار که به اصرار دوستان دورییان خریدم بردم خانه کمی از آن خوردم حالم به هم خورد و بردم تا دادم به نگهبان مجتمع و آنقدر خوشحال شد که نگو . ولی کم کم با اصرار دوستان به آن عادت کردیم. چند نفر  مهمان داشتیم برای آنها روزی دورییان خریدم که خب طبیعی بود آنها نتوانستند از آن بخورند و می گفتند ما تعجب می کنیم چگونه شما می توانید این را بخورید مدتی گذشت با تشویق های ما آنها هم کم کم شروع کردند به دورییان خوردن و شدن مثل ما بطوری که وقتی برگشتند ایران مرتب سفارش میکردند نمی توانید برایمان دورییان بیاورید و خب جواب ما هم منفی بود زیرا ورود دورییان به فرودگاه ممنوع است چه رسد داخل هواپیما.


/ 13 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
11

ممنون از راهنمائی هاتون

میناب تکنیک

سلام یه مدت بود نیومده بودم وبلاگ شما. از مطالب تون مثل همیشه استفاده کردم. امیدوارم حالتون هم خوب شده باشه. سال گذشته بعد از چند روزی که نبودم رفتم به باغچه خونه سری بزنم دیدم چند نمونه از گل و گیاهان شپشک زدن. اون موقع وقت نداشتم و سم هم در دسترس نبود، گفتم چیکار کنم، رفتم حشره کش رو برداشتم. با حشره کش معمولی افتادم به جون شپشک های روی پنبه زینتی و سایر گلها. زود از بین رفتن.

آرتا

با این توصیفاتی که آقای حسینی کردن من که این طور برداشت کردم که این میوه واقعا اعتیاد آوره و حتما یه ماده مخدری داره وگرنه کی حاضره که این میوه به قول خودشون بد مزه رو بخوره؟[نیشخند]

حمید سعیدی

زهرا خانم شما که دختر خوبی بودید دارید بچه بدی می شید.آرتا گفت احتمالا اعتیاد آوره که نظر من هم همینه شما می گید تسش کنم درسته ما کشاورزی ها وقتی گل ومیوه می بینیم یکطوری می شیم اما دلیل نمی شه سریع بخواهیم تسش کنیم نکنه اینکار ر رو بکنید وما را از این وبلاگ محروم کنی.کمی شوخی بود خواهر خوبم کمی هم جدی اخه دیگه سفیدی موها داره غالب می شه و دوست دارم نصیحت کنم.

حمید سعیدی

خواهر خوبم زینب خانم . پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد .اصلا مثل اینکه شما دوستیتان بی علت نبوده و خوب با زهرا خانم همدیگر را پیدا کردید.باباجان ما از نصیحتمان گذشتیم هر کار دوست دارید بکنید ولی بعدا نگید بزرگترا بهمون نگفتند.

حمید سعیدی

زینب خانم گریه وناله چرا ما یک صحبت برادرانه یا پدرانه کردیم. اما واقعا واز ته قلب قدرت شما را در شناخت اینگونه گیاهن تحسین می کنم ای کاش همه تحصیل کرده ها همانند شما بودند.حتما بدون ذکر نامتان شما را برای هنرجویان ودانشجویانم مثال می زنم.

جاوید

سلام در مالزی به علت شرایط محیطی زنان از نظر جنسی بسیار قوی و مردان فوق العاده ضعیفند این میوه مانند قرص ویگرا عمل میکنه و تقریبا" هر شب زنان در حالی که به خانه برمیگردند از این میوه خریده اند :)

مهدی هاشمی

سلام مرسی از مطالبتون در مورد میوه دروبان باید بگم که دلیل ممنوع بودنش بوی بد میوه و دیگری داشتن مواد روانگردان در این میوه است

مولود

مرسی زهرا جان خیلی جالب بود.بچه ها که تو مالزی هستن [چشمک از این میوه خوردن آیااا؟[چشمک]

احسان

شاید خیلی ها فکر کنند که من خالی میبندم اما من به مدت چهار سال در مالزی بودم و اسم تعدادی از میوه های مختص به ان جا را بلدم مثل دورین استار فروت و درگن فروت که میوه ی نوعی کاکتوس هست ورامبوتا واقعا جاتون خالی [گریه] خیلی خوشمزه بود و انبه های خیلیییی خوشمزه ای داشت .[خنثی]