گرده افشانی درخت خرما

معمولا درخت خرما ( به شرط اینکه با بذر تکثیر شده باشد ) در سن 8تا 12سالگی شروع به گل دادن می کند.

جوانه های گل در خلال زمستان ایجاد می شوند و رشد سریع خود را هم در بهار انجام می دهند.

بین گل های ماده و نر تفاوت های زیادی وجود داره.که خیلی راحت شما میتوانید اونها را از هم تشخیص بدهید.خرما یه درخت دوپایه هست یعنی اینکه گل های ماده و نر روی دو درخت بطور جداگانه تشکیل می شوند.هنگام باز شدن گل های ماده به رنگ زرد و گل های نر هم سفید خاکی مانند هست.

این عکس گل های نر را نشان میدهد. گرده های فراوانی تولید میکنه.حتما هم برا خشک کردن اون باید از پارچه استفاده کنیم.گل های نر شامل سه کاسبرگ و سه گلبرگ و شش پرچم هست.دانه گرده هم 5تا12ساعت پس از باز شدن پرچم ها در فعال ترین دوره زندگی خودشون هستند که این موقع مناسبترین زمان برا استفاده کردن اونها هست.

 

 

 

اینم گل های ماده هست.با سه کاسبرک و سه گلبرگ و یک مادگی سه برچه ای که فقط یکی از برچه ها بارور میشه و تولید دانه و میوه میکنه.خوب نگاه کنید هم گل ماده و هم گل نر بدون دمگل هستن.

 

 

این نخلی که  گرده افشانی کردیم رقم گنتار هست.اگه شما با درخت خرما کار کرده باشید به راحتی و بدون اینکه میوه روی درخت باشه میتونید از روی برگ ها هم تشخیص بدهید که چه رقمی هست.مثلا برگ های گنتار سبز تیره و برنده تر از رقم شکر هست.میوه های خوشمزه تری هم داره.البته شکر هم به نوبه خود خوشمزه هستچشمک 

از متداول ترین روش گرده افشانی در خرما ، گرده افشانی توسط انسان  هست که در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت انجام می گیرد.

حدود 8تا 10هزار گل در گل آذین درخت ماده قرار داره که بسیار بیشتر از اون هم در درخت نر هست.

گل ها هم درون یک جسم منحنی شکل کشیده ای بنام اسپات قرار داره.البته اسم دیگه که گفته میشه تارونه هست.تو شهر بم و قسمتی از خوزستان هم من شنیدم بهش میگن کاشکیلو....

اسپات گل ها را در برابر عوامل نامساعد حفظ میکند و رنگ اون ابتدا سبز هست ولی وقتی می رسد قهوهای می شود.

 


 

 گل ها بر اثر فشاری که به تارونه وارد می کنن باعث شکاف برداشتن اون شده و به مدت 3تا5روز ما فرصت داریم تا گرده افشانی رو انجام بدهیم.دقت کنید اگه دیرتر از این مدت گرده افشانی رو انجام بدهیم میوه های مرغوبی نداریم یا اصلا میوه ای تشکیل نمی شود.

همانطور که گفتم گرده افشانی توسط انسان انجام میگیره و کار خیلی راحتی هست.فقط کافیه گل های نر را که قبلا در محل کاملا خشک و روی پارچه پهن کرده اید رو مقداری رو داخل خوشه ماده قرا بدهید و دور اون هم با برگ های درخت خرما ببندید. بهمین راحتیلبخند

 

 

/ 9 نظر / 114 بازدید
متین

جالب بود نخل تا حالا از نزدیک و این زاویه ندیدم

حسین کیانی

با اینکه تا به حال نخل ندیدم ولیبرام بسیار جالب بود!

داریوش

سلام مرتب این میوه هاش میریزه . چطوری میشه کاری کرد که همش باهم بریزه و از شرش راحت شد؟ میوه هاش به درد هم نمیخوره

پیام

با سلام لطفا در مورد سن درخت و اینکه در هر سال جه مقدار رشد می کنه و بعد از جند سالگی میوه می ده صحبت کنید و اینکه این اسامی که برای زمان های مختلف میوه آن هست نیز توضیح دهید. یکی از آشنایان هسته خرمایی که سبز کرده بود آورد و در حیاط تهران کاشتیم ولی پا نگرفت .....روش های ازدیاد اون چیست .

امیر حسین

با تشکر از مطلب مفیدتان[گل] آیا راهی برای تشخیص نر یا ماده بودن قبل از گل دهی وجود دارد؟ کسی طرز تهیهء سرکهء خرما را می داند؟

باران

با سلام. من مدتي است كه از وبلاگ زيبا و پرمحتواي شما ديدن مي كنم و جواب خيلي از سوالاتم رو اينجا پيدا كردم.... الان هم يك سوال راجع به خرما داشتم. در خانهي پدري من يك درخت خرما است كه مدتي است برگهاش سفيد شده! انگار كسي آب گچ روش ريخته. مي خواستم علتش رو بدونم و بدونم كه آيا اين بيماري است يا نه!!!! باز هم از لطف شما سپاسگزارم... با تشكر

باران

با سلام و تشكر از توجه شما و دعا براي بهتر شدن حال مادر گرامي من در شهر ديگري زندگي مي كنم ولي از پدرم مي خواهم برايم عكس درخت را بفرستد.ممكن است مدتي طول بكشد. باز هم سپاسگذارم.... يك سوال ديگر راجع به پتوس دارم: وقتي از پتوس قلمه ميگيريم دوباره از جايي كه قلمه گرفتيم رشد مي كند يا نه؟ (چه بر سر گياه اصلي مي آيد؟؟؟؟؟؟) با تشكر

باران

با سلام و تشكر راستش من دوتا گلدون پتوس دارم. از يكي قلمه گرفتم حدود دو ماهي ميشه، ولي هنوز از جايي كه قلمه گرفتم جوانه اي رشد نكرده و همونطوري مونده!!!! اون يكي گلدونم هم فقط يه شاخه است و همونطوري داره مي ره بالا!!!! چكارش كنم كه پرپشت بشه؟؟؟؟؟

محمدرضا محمدی

سلام خانم حیدری یور میشه یه مقاله مبسوط در مورد تکثیر نخل از طریق کشت بافت بزارید من میخوام نخلامون یک دست و از نوع مرغوب باشه ولی این همه پاجوش مرغوب گیرمون نمیاد.