کلم زینتی فِِری

من تا حالا این نوع کلم زینتی با برگهای فِر ندیده بود و از نظر من واقعا زیبا و جذاب است.

این بوته را در حیاط استانداری بوشهر دیدم و عکس گرفتم. اگر زمانی بذر آن را ببینم حتما میخرم و میکارم.

انواع کلهای زینتی وقتی در محیطی با دمای کم قرار میگیرند و بعد از مدتی به محیطی با دمای بالا منتقل می شوند به گل می روند و ارزش زینتی گیاه کم می شود ( زیرا اصل ارزش کلم زینتی برگهای آن است که با گلدهی کیفیت آن کم می شود.) که در این حالت گفته می شود گیاه نیاز سرمایی فیزیولوژیکی خودش را دریافت نموده و به بلوغ رسیده است. جالبه بدونید این کلم فِری مقاومت خوبی به دمای بالا تا الان نشان داده است و این یک مزیت است.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

تا حالا به این نکته فکر کردید چرا ما در بوشهر نمیتوانیم خیلی از درختان گرمسیری را داشته باشیم؟

حتما جوابتون اینه ، بخاطر گرمای هوا است. باید بگم درسته اما بهتره کمی علمی تر بهش نگاه کنیم. گیاهان مناطق سردسیری و معتدله برای اینکه جوانه های گل در آن تشکیل شود نیاز دارند تا میزان ساعت مشخصی ( دمای 2-7 درجه ) را دریافت کنند که به آن نیاز سرمایی می گویند. در دورانی که گیاه در حال دریافت نیاز سرمایی خودش است در درون گیاهی که از نظر ما بخواب رفته فعالیت های شیمیایی خاصی روی میدهد و جوانه های زایشی تشکیل و شروع به تکامل می کنند تا در بهار به محض افزایش دما شکوفه های گل خود را ظاهر کنند. در نتیجه چون همچین دما به میزان لازم در بوشهر یا سایر مناطق گرمسیری مهیا نمی شود در نتیجه خیلی از گیاهان در بوشهر حتی در صورت زنده ماندن به گل نمی روند.

فراموش نکنید این مطلب کلی هست و همیشه استثاها فراواااانمژه

/ 6 نظر / 10 بازدید
زری

[گل][گل]

مولود

[رویا]

هادی مظلومی

مرسی

مجتبی

سلام خانم فرشید مدتی هست که مقداری بذر فلفل دلمه و فلفل تند و بادمجون رو توی سینی نشا کاشتم ولی متاسفانه با اینکه گیاهان زیاد بزرگ نشدن دچار آفتی شدن به شکلی که یک خط سفید نامنظم روی برگهای اونها پدیدار شده، این آفت رو قبلا روی گل لادن هم دیده بودم. تعدادی عکس براتون میزارم: http://www.uploadtak.com/images/o629_IMG_0356.jpg http://www.uploadtak.com/images/c114_IMG_0357.jpg http://www.uploadtak.com/images/q8498_IMG_0358.jpg الان چیکار میشه کرد که این آفت نابود بشه؟

مریم

سلام ببخشید من در اهوازم و چند کاکتوس و یک فوکاریا دارم که اونا را در بالکن گذاشتم. نور خیلی خوبی داره اما آفتاب مستقیم روشون نیست. میخواستم با توجه به گرمای شدید اهواز چند روز یه بار خوبه آبشون بدم؟ ممنون میشم از پاسختون [گل]

مریم

تا جایی که من شنیدم بهش فوکاریا (آرواره ببری) میگند. عکسش را هم در لینک زیر گذاشتم http://uploadax.com/images/54565983283067394811.jpg ممنون از اینکه وقت میذارید و جواب میدید [گل]