دیده بان گل

گزارشی از مازندران توسط زری خانم :

جای شما خالی هفته ی پیش از آخرین فرصت های تابستان استفاده کردیم و با دوستان رفتیم ییلاق نزدیک شهر آمل در استان مازندران تقریبا دامنه ی کوه دماوند است ما پشت کوه بودیم یه عکس از کوه برات فرستادم جایی زیبا با شب های بسیار سرد بطوریکه تا صبح لرزیدیم .منظور از این مقدمه اینکه اونجا بوته های بسیار زیاد لگجی (کیپر)دیدم پر از میوه  بهش هندوانه ی ابوجهل می گفتن من مقداری جمع کردم برای ترشی .

 

 

 

/ 17 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زری

درسته جناب مهندس دهداری من هم معتقدم هندوانه ی ابوجهل و لگجی دو گیاه متفاوته ولی اهالی بومی روستای نیاک آمل با این نام می شناختنش.

زری

جناب آقای مهندس از توضیحات کامل شما سپاس گزارم.[گل]

گندم

سلام متشکرم از حضورتون درسته مامان من هم میگه دو گیاه متفاوته ولی از همین که تو عکس هست ترشی درست می کنن به هرکی میگم مسخره ام میکنن تو اقوام ما کسی از این ترشی نخورده ... نههههههههه دیگه روم نمشه از دیوار بالا برم دفعه شاید پنجمم بود تصمیم گرفتم تو کوچه بشینم یا شاید هم از خانه همسایه آنوری رفتیم

زری

سلام گندم خانم باور کنید این ترشی از ترشی های معروف استان فارس و بوشهر هست ترشی گلک(لگجی ) یا خارجی ش(کیپر) با این نام ها جستجو کنید اطلاعات خوبی پیدا می کنید.

متین

زهرا همدان بهش میگیم شپله [خنده]

مهتاب

سلام خانم مهندس من یک عالمه سوال در باره گل وگیاهان دارم لطف م یکنید بهم جواب بدید بوته بادمجون من گلهاش میریزه چرا؟

زری

دوست عزیز متین بله درسته به نام شپله هم شناخته می شود .[گل]

مجتبی شیرازی

این که گُلک هست در شیراز بهش میگن گُلک ترشیش هم این قدر خوشمزه هست و کمی هم گرون ولی خیلی خیلی خوشمزه هست در این ادرس هم دربارهش نوشته شده http://mamisite.com/forum/t1165.html

حسین

به این میوه زیبا( کرکو کبر) هم میگن سلام

محمد

ما تو اهرم(تنگستان) میگیم لگژی و به هندونه ابوجهل هم میگیم خیار تلخو یا خیار تهلو و تا دلت بخواد تو نخلستان به عنوان آفت در جوی آب مدام اینا رو قطع میکنیم ولی ریششون تا 20 یا 30 متر هم هستن.از وبلاگ زیبای شما و زحماتتون تشکر میکنم.