بیاییــد این گلهــای زیبــا را تماشا کنیم !

 

 

 

 

           با اجازه خانم مهندس فرشید و خانم مهندس حیدری پور

          لیلیوم ها دارای پیاز هایی هستند که متناسب با رنگ خود گل هستند و تقریبا می توان از رنگ پیاز ، رنگ گل را نیز تشخیص داد و تکثیر آن عمدتا از طریق پیاز است و البته از بذر هم میتوان استفاده کرد که بدلیل جابجایی گرده های گل که بوسیله حشرات انجام میگیرد گلهایی که از بذر بدست می آیند رنگ های متفاوتی خواهند داشت .

          شکل برگهای لیلیوم ها هم تاحدودی با هم فرق دارند و قبل از گلدهی نوع آنرا مشخص میکنند لیلیوم سفید معطر برگهای سوزنی دارد ولی لیلیوم های رنگی و سوسن چلچراغ برگهای نسبتا پهن دارند ولی فاصله و نوع قرار گرفتن برگها متفاوت است .

          این عکس  لیلیوم هنری lilium henryi چینی است که جزو کمیاب ترین گلهای ایران است البته بعضی ها سوسن چلچراغ میگویند ولی سوسن چلچراغ Lilium ledebourii از نظر شکل ظاهری هم با این لیلیوم فرق دارد ( می توانید به ویکیپدیا مراجعه فرمایید ) :

          البته چون قبلا تصمیم به پستی در این زمینه نداشتم متاسفانه تصاویری از پیاز های لیلیوم نگرفته ام و شاید در آینده با همکاری خانم فرشید این قسمت را تکمیل کنیم .

          اکثر پیاز های من در باغچه کاشته شده و زمستان نیز در خاک ی مانند و بعد از زمستان با گرم شدن هوا ،رشدشان شروع می شود و البته صحیحتـر این است که در اواخر پاییز ( البته در تبـریز ) پیاز ها را در بیاوریم و با جدا کردن پیازچه های جدید مجددا در خاک بکاریم . اگر پیاز داخل گلدان باشد در اواخر پاییز به محل سرد ( حدود 5 الی 10 درجه ) منتقل میکنیم و نیاز زیادی به آب یا روشنایی ندارند ، در اسفند ماه به محل گرم و روشنایی زیاد و نور آفتاب انتقال داده می شود و در حد نیاز آبیاری میگردد و رشد گیاه شروع می شود و اگر نور کافی به گلدان نرسد ارتفاع گیاه زیاد ولی ضعیف تر می شود و دیگر گل نمی دهد .

          بطور کلی مشکلات عمده کشت و کار لیلیوم یا سوسن به شرح زیر است :

          1- سبز شدن زود هنگام در پاییز که قبل از درآوردن پیازها از خاک صورت می گیرد. در این صورت با احتیاط پیاز ها را خارج می کنند تا ساقه سبز شده نشکند زیرا برای رشد لازم می باشد.

          2- بیماری لکه قهوه ایی برگها که عمدتا  به دلیل متوقف شدن رشد ریشه به هر دلیلی به وقوع می پیوندد. آبیاری منظم و به اندازه در این خصوص نقش مهمی بازی می کند زیرا آبیاری بیش از حد پوسیدگی ریشه و تشدید بیماری را به همراه دارد.

          3- عارضه کمی گل به دلیل کشت پیازهای کوچک یا انبار کردن پیازها به مدت طولانی ویا خشکی هوای انبار روی می دهد.

          4- ترکیدن جوانه های گل که به دلیل کمبود آب روی می دهد.

          5- زردی و ریزش برگهای پایین که در نتیجه کمبود نور یا کمبود ازت است.

          اگر لیلیوم زود تر شاخه چینی شود احتمالا پیازچه های هوایی یا سوخیژه هایی بوجود می آید که ریشه های هوایی هم می دهد .

          بهتر است مواطب پیاز چه های هوایی و یا سوخیژه ها باشیم و در پاییز آنهارا کنده و تا فصل کاشت (اواخر زمستان) در یخچال نگهداریم تا بتوانیم در سال آینده گل های جدیدی داشته باشیم .

          این تصاویر را همین الان از پیازچه های هوایی برای درج در وبلاگ گرفتم و مربوط به سوسن چلچراغ است ،

 

          دوستان ، برای من صحبت در باره گل و گیاه بالاخص در حضور اساتید فن ، خیلی مشکل است و امیدوارم مطالب تکمیلی را دوستان ارائه داده و اشتباهات احتمالی مرا اصلاح کنند ، ممنون می شوم .

          اما در مورد گل های کاغذی که همه جا هست و مخصوصا تصاویر فوق العاده زیبایی خانم مهندس فرشید در پست های قبلی از جمله در ( اینجا ) گذاشته اند که انتخاب بسیار مناسبی است ولی نوع خاصی از گل های کاغذی در تصاویر تقدیم می شود ابتدا گل کاغذی معمولی :

          و حالا گل کاغذی پر پر :

 

          و این گل کاغذی که قبلا در ( عکس و طبیعت ) هم گذاشته بودم ، گل کاغذی ابلق :

          ضمنا باید عرض کنم که این گل حدود 8 سال پیش از فرانسه به ایران آمده و متاسفانه تا حالا دوستان ما نتوانسته اند تکثیر نمایند یعنی تمامی روش های معمول را بکار برده اند ولی نتیجه گل تک رنگ معمولی در آمده است ! و فروشی هم نیست .

برایتان شادی و آرامش خاطر و زندگی زیبا آرزو میکنم .

/ 21 نظر / 67 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدیقه

سلام خانم مهندس لیلیوم تو مناطق گرمسیری مثل خوزستان جواب میده؟تو گلدون چطور؟چطوری؟ممنونم[گل]

فرید از بندر

چه حیف و.اقعا که نمیشه توی مناطق گرمسیر پرورش داد اصلاح نژادی چیزی؟

مهدی

پیاز لیلیوم کجا گیر میاد بصورت تک فروشی؟ در شیراز

ساسان

سلام مطلب زیبا ومفیدی بود خسته نباشید. من اسفند گذشته چند عددپیاز لیلیوم در گلدان گذاشتم خوب رشد کرد وگل داده است اما نمیدانم بعداز گل دادن باید انها رابچینم یا نه؟ اگربله چطور ازکدام قسمت ساقه؟ وایا امسال باز هم گل میدهند یا خیر؟ راستی لیلیوم سفید معطر هستند وهمانطورکه گفتید عطرشان معرکه است تراس من پرازعطر انها شده . ممنونم

ساسان

سلام ممنون ازپاسختان. مطلبی درمورد پیازچه های هوایی گفته بودید ایا برای ایجاد انها روی ساقه روش خاصی وجود دارد یا گاهی اتفاقی رخ میدهد. درواقع میخواهم روش تکثیر پیازها را بدانم. متشکرم.

محمد

سلام من چندین رقم از گل های لیلیوم را دارم و دوست دارم کلکسیون گلهای لیلیوم را با تنوع بیشتر ادامه بدهم میخواستم بدونم آیا امکان این که پیاز برخی از گونه هایی که در اختیار دارید به ویژه رقم lilium henryi را از شما خریداری کنم ممنون منتظر پاسخ شما هستم آدرس ایمیل بنده maghabeygi@gmail.com

محمد آقابیگی

ممنون از پاسخ شما اگر به نتیجه ای رسیدید لطفا به بنده اطلاع بدهید ممنون و با آرزوی توفیق برای جنابعالی

محمد آقابیگی

در ضم پیازها حتی اگر کوچک هم باشند مشکلی ندارد اگر هم دوست داشته باشید می تونیم پیازهایی را که داریم با هم به اشترک بذاریم یعنی پیازهایی از گونه هایی که دارم تقدیم کنم و شما هم اگر پیازهایتان را پاییز برداشت کردید در اختیار بنده بگذارید.

فاطمه

سلام آقای جاودانی گلهای لیلیومتون خیلی خوشگلند آفرین به این همه ذوق و علاقه من که از دیدنشون خیلی لذت بردم