زعفران من!

اوایل مهرماه امسال دوستی زحمت کشیدن و تعدادی پیاز زعفران از سبزوار برام فرستادن. پیازهای زعفران توپر و اصطلاحا (corm) نام دارن. تاریخ 15مهر پیازهای بزرگتر که قابلیت گلدهی داشتن رو تو گلدون کاشتم بقیه رو هم تو باغچه تا تو فضای بیرون رشد بهتری داشته باشن. بعد از یه هفته از تاریخ کشت آبیاری کردم و آبیاری دوم هم 15 روز بعد انجام دادم. با توجه به شرایط بارندگی اینجا گلدونای زعفرون رو تراس و جای آفتابگیر گذاشتم. بعد از تقریبا یه هفته از تاریخ آبیاری پیازها شروع به رشد کردن و یه پوشش سفید رنگ سر از خاک بیرون آورد. این پوشش اسمش چمچه (Spathe) هست و دربرگیرنده جوانه گل و برگهاست. توی منابع خونده بودم اول ساقه گلدهنده از چمچه خارج میشه یا همزمان با برگها ولی گلهای من اول برگها خارج شدن و بعد از اینکه یه خورده رشد کردن غنچه های گل نمایان شد!

در شمال کشور گیاه تمایل به رشد رویشی داره که به دلیل شرایط محیطی هست. روزی که اولین غنچه رو دیدم خیلی خوشحال شدم. روز بعد گل کاملا باز شد و خیلی زیبا بود سه کلاله بلند و زیبا  و خوشرنگ که طولشون تقریبا 3 سانتیمتر و از گلبرگها هم بیشتر بود این کلاله ها بعد از خشک شدن زعفران تجاری محسوب میشن. روز سوم کپسول بساکها شکافته شد و دانه های گرده خارج شدن. طول پرچمها خیلی کوتاهتر از کلاله هست. با توجه به تریپلوئید بودن زعفران امکان تشکیل بذر وجود نداره پس من هم بیخیال شدم  وگرنه با قلمو گرده افشانی هم انجام میدادم.

ترکیبات موجود در زعفران شامل مشتقات کروستین که به رنگ زرد بوده و قابلیت حل شدن در آب رو دارد، ترکیبات پیکروکروسین، اسانس یا مواد معطر که مهم‌ترین ترکیب آن سافرانال است، روغن و ترکیبات معدنی می باشد. تغییرات شرایط آب و هوایی و جغرافیایی  بر روی مواد مؤثر این گیاه کاملاً تأثیر گذار است و گیاهانی که در نقاط مختلف دنیا کشت و برداشت می شوند دارای مقادیر مختلفی از مواد مؤثر باشند.

/ 22 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

کامنت پایینی مرتبط با خانوم مهندس محمدی هست [لبخند] قسمت شد یک سلامی هم به خانوم مهندس فرشید داشته باشیم [قلب]

مطهره حسيني نژاد

سلام خانم محمدي. دوتا سوال داشتم اگه براتون زحمتي نيست لطفا راهنماييم كنيد. 1- گل ناز يخي من دچار آفت شده (خود حشره سفيده و روي ساقه گل يه چيزايي شبيه پنبه باقي ميزاره) ميتونم از حشره كش براي از بين بردن آفت استفاده كنم ؟ قبلا براي گل داوودي تو باغچه از حشره كش تارومار استفاده كردم اثر كرد [نیشخند] 2- گل ساق عروس دارم كه از دو طرفش دو تا پاجوش زده عين خودش ولي كوچيك. لازمه كه جداش كنم ؟ اگه آره چجوري و سرماي هوا اذيت نميكنه؟ ممنون [ماچ][گل]

زهرا

سلام از وقتی وبلاگتون رو خوندم علاقه م به گل و گیاه بیشتر شد ممنون از اطلاعات خیلی خوبتون استفاده کردم

مطهره حسيني نژاد

ممنون خانم محمدي. چشم. دفعه پيش كه اين آفت به وجود اومد گلم كوچيك بود خودم با گوش پاكن و الكل تميزش كردم. اما الان ماشالا پر شده ديگه نميشه از اون روش استفاده كرد.

مجتبی

سلام پیازهای زعفران من هم به گل رفتند میخوام بدونم از باز شدن اولین گل چقدر گل اولی دووم میاره تا باز شدن آخرین پیازی که به گل بره؟ الان همه پیازها کنار هم در یک بستر کاشته شدن و همشون هم ساقه های سبزشون دراومده.

سعیدی

سلام .مجتبی جاندر منطقه سردسیر کرمان زعفران حدودا از 15 ابان به گل می رود و اوج گلدهی حدود از روز پنجم تا دهم است و حداکثر 14 روز گلدهی طول می کشد. ضمنا در سالهای اخیر بر اساس تجربه در تابستان حدود اواخر تیر تا اواسط مرداد یک آبیاری برای مبارزه با گرمای شدید صورت گرفته که بنظر موثر است..ابیاری بعدی حدودا دهم تا پانزده ابان است و بعد از برداشت گل حداکثر تا فروردین 3 تا 4 بار آبیاری تکرار می شود.

سعیدی

اشتباه نوشتاری را بر من ببخشایید

میم الف

سلام ممنون از مطلبتون من ساکن تبریزم و پارسال از مشهد تعدادی پیاز خریدم. زمستون بود و به من گفتن تو همین فصل بارش برف، بکارمشون و بمونن تو هوای بیرون! منم کاشتم و بعد از مدتی برگهای سبزشون درومدن...اما دیگه بعدش کلا خشک شدن! اشکال کار کجاست؟ ممنون میشم توضیح بدید

بهناز

سلام من تو تبریز زندگی میکنم و شدیدا دوست دارم تو گلدون خونمون زعفران بکارم ولی یه سوال اون روزی که پیازهای زعفران رو کاشتم همون روز باید آب بدم بهش یا 15 روز بعد آب بدم؟

کیومرث

من تو باغچه خونمون تو اندیمشک کاشتم، درومد، نگهداری خاصی هم ازش انجام ندادم