طراحی فضای سبز مقدماتی (قسمت دوم)

    با سلام و آرزوی بهروزی برای همه ،یکی از بینندگان عزیز ،نظر داده بود که بهتر است مطالب همراه با تصویر باشد . که کاملا موافقم ،(حکایت پیران با  حوصله و جوانان عجول )همانطور که در مبحث اول نوشته ام ،طراحی فضای سبز یک مبحث بسیار وسیع است که من آن را به یازده موضوع قابل بررسی تقسیم کرده ام .اگر دقت نموده بودید متوجه می شدید که عنوان مطلب ،پیشگفتار است که در آن به ذکر تعدادی از موارد پرداخته بودم ،موارد دیگر را در قسمتهای بعدی نوشته و سپس به نقش و اهمیت فضای سبز در دنیای امروز پرداخته و بعداً موضوعات مورد نظر را با توضیح و تشریح و نقشه و عکس و پرسش و پاسخ ، بررسی خواهیم کرد . این مجموعه در سیصد و هشتاد و دو صفحه شامل مطالب،تصاویر و تجربیات شخصی و کارهای عملی  جمع آوری شده و در چندین دوره آموزشی برای کارشناسان کشاورزی عضو سازمان نظام مهندسی تدریس کر ده ام .که در اینجا بطور اختصار آورده میشود.  درضمن هر چه منتظر اجازه خانم مهندس فرشید ماندیم خبری نشد از آنجایی که در عرف ما سکوت علامت رضاست ،ما هم به ارایه مطالب ادامه دادیم   ، که اگر خداوند توفیق دهد آنها را به مرور زمان در وبلاگ خواهم گذاشت

 6 - عوامل عاطفی فردی (سلیقه ،هوش ،احساس ، ابتکار ،نوآوری و ...) :

 عوامل فوق نقش مؤثری در خلق زیبایی  ،در طراحی فضای سبز دارند. همچنین می توان از آثار نقاشان ،مجسمه سازان ،معماران ،شاعران ،موسیقی دانان ،فلاسفه ،نویسندگان و سایرهنر مندان در کارهای طراحی باغ و منظر الهام گرفت.

7- آشنایی با عناصر و اصول طراحی : 

       اصولی که در هر طرح باید در نظر گرفته شود نه تنها به هر کدام از عناصر طرح بلکه به رابطه بین هر کدام از آنها نیز مربوط میشود. مهمترین این اصول عبارتند از ( توازن، ریتم، تمرکز، هماهنگی و...) و مهمترین عناصر طرح عبارتند از ( رنگ، بافت، شکل، تراکم، خط و...)

8- توانایی کاربرد آب در محوطه سازی و طراحی فضای سبز:

          یکی از عناصر اصلی و حیاتی در باغ، وجود آب است، که قسمتی از آن برای آبیاری و بخش دیگر به منظور ایجاد و خلق زییایی در طراحی مورد استفاده قرار می گیرد. وجود و تأثیر آب از دیدگاه خلق زیبایی و تنوع در محیط از قبیل احداث انواع نهرها، آب نماها، حوض و حوضچه، آبشارها، چشمه های مصنوعی، استخر و آبشخور پرندگان  و... است.

/ 2 نظر / 25 بازدید
گیاهپزشک تنها

سلام وبلاگ زیبا و علمی جالبی دارید به همتون خسته نباشید و خدا قوت میگم.[گل][گل][گل]

فاطمه

سلام خوبین ؟ من دو تا نهال خرمالو گرفتم . مراقبتاشو میگین لطفا ؟ مرسی