نوتوکاکتوس ، Notocactus

امروز تعدادی از عکسایی که یکی از دنبال کننده های خوب من یک جوانه ام ، آقای حسین جاودانی ایمیل کردن رو میزارم تا همه از دیدنش لذت ببرند.

این نوع کاکتوس از گروه نوتوکاکتوس ها ( Notocactus ) هست و با نام علمی notocactus leninghausii شناخته میشه ، البته این گونه رقم های زیادی با اشکال متفاوت دارد اما در کل این گونه به علت شگل استوانه زیبایی که داره معروفتر و متمایزتر هست.

تکثیر این کاکتوس با قلمه ساقه براحتی انجام میشه که حتما آقای جاودانی برای تکثیرش همین کار رو کردند.

این کاکتوس هم مثل بقیه کاکتوس ها به شرایط خشکی و کم آبی مقاومند و رشد بهتری دارند و دمای کم تا منفی ده درجه را هم تحمل میکنند.

 

این یک عکس دسته جمعی از نوتوکاکتوسها :

 

 

غنچه های جالبی داره ، در یک محیط قلبی شکل که توسط خارها ایجاد شده سه تا غنچه ریز دیده میشه ، من که واقعا از دیدنش لذت میبرم چون واقعا زیباست : خارها با همه خشونتی که در زخم کردن پوست دست دارند اما رو گیاه اشکال زیبایی می آفرینند.

 

 

 

شکوفایی :

 

 

 

 

 

ممنونم آقای جاودانی منتظر عکساس زیبایی دیگه ایی از شما هم هستیم

/ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الناز

ممنون مهندس عزیزم یه گلدون بزرگ از این کاکتوس به بهایه گزاف خریدم با تمام مراقبت هایه من همش پوسید یه ساقه نصف و نیمه مونده که یه جوانه هم زده اما دیگه رشد نمیکنه [گریه]

الناز

[رویا]نه

حسین جاودانی

با سلام مجدد به خانم فرشید - تکثیر این کاکتوس علاوه بر قلمه زدن و پیوند زدن که اشاره فرمودید از طریق پاجوش راحت تر تکثیر می شود یکی هم برخلاف سایر کاکتوس ها که گلشان بیش از دو سه ساعت نمی مانند این گل های زیبا حدود 48 ساعت می مانند و پس از آن خشک شده و بعد از چند روز تخم های ریز بسیار زیادی از داخل تخمدان بیرون می ریزد ولی متاسفانه من تا امروز جز یک مورد تصادفی نتوانسته ام از این تخم ها نتیجه ای بگیرم اگر اطلاعی از روش کاشت تخم کاکتوس ها دارید ممنون می شوم که از راهنمایی تان استفاده کنم - من تخم بعضی دیگر از کاکتوس هارا هم گرفته ام - با سپاس مجدد

ابوالفضل محدثی

سلامخانم مهندس. من از این نوع کاکتوس دارم . خیلی هم بزرگ شده ولی نمیدونم چرا از گلدونش آویزون شده و به صورت افقی و خزنده رشد میکنه؟؟؟؟!

زینب حیدری پور

آفـ‌ت کاکتو س ها مورچه هست. و باید کاکتوس ها رو بیشتر کناره گلدون بکاریم تا وسط نه بخاطر مورچه ها میگما خودتون بهتر میدونین

محمد

سلام.مرسی زیبا بود.[لبخند]

سمینا

خیلی زیبا بود. اینارو میشه تو ظرفای سرامیکی که ته شونم سوراخ نیست کاشت؟ کلا کاکتوسا رو اگه تو ظرفای سرامیکی بخوایم بکاریم باید تهشون حتما سوراخ باشه؟ نمیگنده؟

محمد شریفی

سلامی دوباره رفتم خوندم ولی نیست.جنس شما فرق داره نوتو نیست.به هر حال خسته نباشید.یا علی

محمد شریفی

Eriocactus leninghausii. توضیح رو واسه آقای جاودانی نوشتم چه فرقی داره با نوتو ولی انگاری پاک کردن از توو نظرات.اگه توو یه جمله بگم اینه که :نوتو گلش با این یه کم فرق داره .ولی همه اشتباه میکنن فکر میکنن این گل نوتو هستش به هر حال موفق باشید. [لبخند]