غروب سیمین

از پنجشنبه که خبر فوت خانم دانشور را شنیدم میخواستم پستی در این مورد بزارم اما دلم راضی نمیشد چون هر بار نوشتم خوب نشد و در حد این بانوی بزرگوار نبود اما الان دیگه دلمو زدم به دریا ...

سیمین دانشور هشتم اردیبهشت سال 1300 در شیراز متولد شدند. پدر ایشان پزشک و مادرشان نقاش و دبیر مدرسه دخترانه بودند. خانم دانشور در خانواده تحصیل کرده ایی پرورش یافتند و البته خود ایشان هم سرشار از هوش و استعداد بودند که توانستند چنین جایگاهی در ادبیات ایران پیدا کنند.

اولین مجموعه داستانی از بانو دانشور در ۱۳۲۷ با نام  آتش خاموش منتشر شد که اولین مجموعهٔ داستانی است که به قلم زنی ایرانی چاپ شده‌است.  

دکتر سیمین دانشور در سال ۱۳۲۷ زمانی که در اتوبوس نشسته بود تا راهی شیراز شود با جلال آل‌احمد نویسنده و روشنفکر ایرانی آشنا شد در سال ۱۳۲۹ با آل‌احمد ازدواج کرد.

یادمه بهار همین امسال چند تا از نویسنده ها و گوینده های رادیویی غافلگیرانه به بهانه تولد بزرگ بانوی ادبیات ایران سیمین دانشور به منزل ایشان رفته بودند ، حالشون خوب نبود و از خاطرات خودشون و جلال آل احمد صحبت هایی میکردن اما خستگی و کسالت را میشد از صداشون حس کرد ... اما روز پنجشنبه خبر فوت ایشان را شنید و نشد امسال هم به بهانه تولدشون لحظاتی صدای گرمشون رو از رادیو بشنوم.

مادر من بسیار اهل کتاب و مطالعه هست و یادمه همیشه از سیمین دانشور برای ما حرف میزد و یه جورایی حس همزاد پنداری با این بزرگ بانو داشت به همین دلیل با اینکه من تا حالا جز در کتاب های درسی از کتاب های ایشان نخواندم اما با اسم و آثارشون آشنایی دارم و شنیدن خبر مرگشون برام تاثر برانگیز بود.

همیشه وقتی بزرگی میره پیش خدا ما باید چشم انتظار باشیم و نگاهمونو از آسمون برنداریم تا خدا بزرگ و نابغه دیگری را به ما عطا کنه.

سیمین دانشور روحت شاد.

/ 1 نظر / 33 بازدید
حسین جاودانی

من فوت نویسنده توانا خانم سیمین دانشور را به شما و کلیه ادب دوستان و جامعه ادبی کشور تسلیت می گویم روانش شاد باد .