همیشه از مشاهده تصاویر گلهای زیبای  این گیاه لذت می بردم .به هر مرکز تولید گل و گیاهان زینتی در شمال کشور می رفتم کنجکاوانه به دنبال این گیاه می گشتم تا اینکه بالاخره سه سال پیش آن را در یک گلخانه درشهرستان  تنکابن  دیدم. از تولید کننده درخواست کردم که تعدادی برای من تکثیر کند ، سال گذشته و امسال تعداد بیست نهال آن را در مرکز فروش گل و گیاهان زینتیم « بهبهان در گل » عرضه کردم .

گونه گیاهی کلرودندرون با نام علمی    Clerodendronthomsoniae  و نام عمومی   Bleeding – heart vine    از خانواده    verbanaceae  که در بعضی از منابع خانواده   Lamiaceae ذکر شده است گیاهی است پیچنده و بالا رونده و جذاب به ارتفاع3 تا4 متر و با گستردگی 45 تا 60 سانتی متر ،  که درزیستگاه بومی خود می تواند به 10 تا 15 متر رشد کند.   با برگهای سبز براق ,، بیضی شکل ،به طول 5 تا 7 اینچ و دارای گلهای تماشایی و دراماتیک ،  که در آنها کاسبرگها به رنگ سفید که تمایل به تغییر رنگ به صورتی و یا بنفش کمرنگ  ، باپرچمهای طولانی و  گلبرگهای قرمز روشن که  در بالای آن قرار دارند .با دوره گلدهی نسبتا طولانی و فراوانی گل ، شکوفه ها در خوشه های بسیار بزرگ ، هر خوشه مرکب از 8 تا 20 گل که  در بهار و تابستان ظاهر می شود. میوه ها ابتدا سبز ، سپس در حالت رسیده تیره رنگ و بعد از شکاف از بالا و پایین دارای یک گوشت نارنجی رنگ و 4 دانه سیاه و سفید می باشد.

 


واژه کلرودندرون از زبان یونانی گرفته شده که معنی آن درخت شانس یا قسمت  می باشد .این گیاه بومی مناطق گرمسیری غرب افریقا می باشد. در شرایط آب و هوایی  خوزستان می بایستی در گلخانه نگهداری شود. گیاهی است سریع الرشد که به نور درخشان غیر مستقیم و آبیاری متوسط و تغذیه با کودهای شیمیایی مناسب نیاز  دارد . ازدیاد از طریق قلمه ساقه و بذر صورت می گیرد.ترجمه نام انگلیسی آن « قلب خونریز » است که  گلبرگها مانند یک قطره خون از کاسه گل به شکل قلب  آویزان است  . به رطوبت محیط بالای پنجاه درصد نیاز دارد،برای افزایش رطوبت ، شاخ و برگ گیاه را با آب دارای دمای اطاق اسپری کنید.

 

 

[ شنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:۱٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]