سرکار عالیه خانم مهندس « فرشید » قبلا پستهایی در مورد این گیاه گذاشته اند . من با توجه به کارم ، در بازدیدهایی که از مراکز تولید نهال و گل و گیاهان زینتی و نمایشگاههای مختلف داشته ام با واریته های دیگری از این گونه برخورد کرده ام که شاید برای بعضی از بینندگان وبلاگ جالب باشد.

گونه  گیاهی مرجان با نام علمی  Euphorbia milii  و نام انگلیسی Christ thorn از خانواده Euphorbiaceae درختچه ای است کوتاه که تا ارتفاع 1.8 متر ارتفاع پیدا می کند. ساقه ها پر خار ، خارها بلند و باریک که تا 3 سانتی متر طویل می شود ، ساقه ها قهوه ای متمایل به خاکستری ، برگها تخم مرغی شکل به طول 3.5 و به عرض 1.5 سانتی متر ، گلها کوچک ، آشکار که به وسیله دو براکته رنگی در برگرفته شده است . گلها عموماً  به رنگ قرمز ولی واریته های هیبرید به رنگهای سفید، کرم ، صورتی، نارنجی  و الوان تولید شده است ، خوشه هایی با 2 تا 8 گل در بغل ساقه ،تا 12 میلی متر قطر ، همه اجزای گیاه شیره دار ، شیره ممکن است موجب تحریک پوست شود. این گیاه از انجمن سلطنتی باغبانی نشان شایستگی دریافت کرده است . 


این گیاه بومی  ماداگاسکار، و اولین بار در سال 1821 به فرانسه وارد شده ولی در حال حاضر بعنوان یک گیاه زینتی بطور گسترده در سراسر جهان کشت و کار می شود .این گیاه به افتخار Baron Milius  فرماندار جزیره ای در خاور ماداگاسکار متعلق به فرانسه نامگذاری شده است . در مکانهای سایه آفتاب و خاک با زهکشی خوب و آبیاری کم رشد می کند اگرچه بیشتر بعنوان یک گیاه گلدانی مطرح است ولی من در احداث فضای سبز محوطه  ها  ، در چشم انداز ، بعنوان یک درختچه کوچک زمین را پوشش میدهم .   .ازدیاد آن با قلمه ساقه خصوصا قلمه نوک ساقه براحتی صورت می گیرد. در اسطوره های مهاجران چینی در تایلند آمده است که هشت گل این گیاه نماد :ثروت ،شجاعت  ،زیبایی ، هوش ،هنر ،شعر ،بهداشت و توانایی غلبه بر شیطان است . «در ایران گیاهان زیادی به نام مرجان خوانده می شود که متاسفانه موجب سردرگمی می گردد. »

[ شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]