این روزها در پارکها و فضای سبز تمام نشدنی شهر شیراز درختچه هایی با میوه های درخشان نارنجی چشم هر انسانی را به خودش جلب میکند و دیگر ما و شما که سرمان برای این سوژه ها درد میکند بماند ...

 

 

نام : پیراکانتا - شیرخشت آتشین - خار مصری

نام انگلیسی : Fire thron

نام علمی : Pyracantha spp

نام تیره : Rosaceae

اولین چیز جذاب این گیاه میوه های آتشین آن است که در پاییز و زمستان بر روی آن چشم نوازی میکنند. همین میوه ها باعث جلب پرندگان می شود که از میوه های آن تغذیه میکنند.

دومین عامل جذابیت آن گل های خوشه ایی سفیدی هست که از اواخر زمستان زیبایی خود را به ما عرضه میکنند.

سومین عاملی که باعث میشود آن را برای کشت در فضای سبز بکار ببرند مقاومت در برابر باد و تحمل بالای آن به خشکی و بیماری و آفات و همچنین توقع کم آن برای مواد غذایی هست.

 


این گیاه را باید در نقاط کاملا آفتابگیر کشت کنید.

در همه خاکها حتی خاکهایی که از نظر مواد غذایی ضعیف هستند می توان کشت کرد.

 

 

تکثیر این گیاه می تواند از طریق بذر باشد ولی چون بشدت دگرگرده افشانی دارد ممکن است گیاه متفاوتی نسبت به گیاه مورد نظر داشته باشید. من چندتا از میوه ها آن را خوردم اما بذر نداشتند  البته طعم ویژه ایی نیز نداشتند.

بهتر هست که از قلمه های نیمه چوبی آن در پاییز برای تکثیر استفاده کنید.

حیف که این درختچه بشدت خاردار هست و جدا کردن شاخه آن بدون قیچی کار سختی هست والا حتما قلمه آن را میگرفتم . 

 

 

منبع : 

کتاب گلها و گیاهان زینتی ’ مارگارت هانکز ’ مترجم : محمد علی فرزاد , انتشارات روزبهان

 


این روزها بیشتر وقت من صرف رفت و آمد ( 6 ساعت رفت و 6 ساعت برگشت) به شیراز می شود اونم از جاده های پر پیچ خم آن و از سه شنبه تا جمعه درگیر هستم و مدت زمانی که در شیراز یا درگیر دانشگاهم و یا در حال طی کردن مسافت های طولانی که از بلاهای یک شهر بزرگ است و مهمتر از همه که اصلا به اینترنت دستری ندارم و تو فکر گرفتن مودم های همراه هستم (شما بگید کدام شرکت بهتره؟) ، اما با همه این توضیحات خداوند را شاکرم بخاطر همه چیز. این چند خط فقط بهانه تراشی بود برای کمرنگ شدنم و امیدوارم که من را ببخشید . به هر حال دوره کوتاهی یا بهتر بگم فرصتی طلایی هست که در زندگی من پیش آمده و قصد دارم به بهترین نحو از آن بهره ببرم.

[ جمعه ۸ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]