اصطلاح Green Wall یا ( دیوار سبز ) به نوعی از فضای سبز اطلاق می شود که در سطوح غیر افقی مانند دیوار ها و یا سطوح شیب دار ساخته می شود که خوشبختانه اخیرا در کشور ما هم جا افتاده و کارشناسان و فعالان فضای سبز روی این موضوع ، فعالانه کار میکنند :

 

           در شهر ما ( تبریز ) هم اخیرا مسئولین زیبا سازى شهر توجه ویژه ای به اینگونه چشم انداز ها دارند و قرارداد اولین پروژه مربوط به یکی از زیر گذر های تبریز با یکی از شرکت های سازنده بسته شد و بطوریکه آقای معینی از طرف شرکت طرف قرار داد با من صحبت میکرد قرار بود این پروژه در دو ماه اجرا گردد ولی بخاطر رسیدن فصل سرما و برای اینکه مردم زودتر این مناظر دیدنی استفاده بصری داشته باشند در کمتر از این مدت باتمام رسید :

( بقیه در ادامه مطلب )


          در این پروژه 20 باکس مستطیلی بزرگ در دیواره های زیر گذر تعبیه شده و آبیاری گلها و گیاهایان بصورت قطره ای اجرا میگردد و با استفاده از لوله های پلاستیکی مخصوص ، آب مورد نیاز تمامی گیاهان را تامین میکنند .

          این باکس ها بقدری زیبا و دیدنی هستند که هر اتومبیلی که از اینجا میگذرد روحش از جسمش جدا می شود ! تصاویر را توجه فرمایید ! :

          حالا از شوخی گذشته باید عرض کنم که برای گرفتن تصاویر ، بدلیل موقعیت نوری نا مناسب الزاما از تکنیک HDR استفاده کردم و غیر عادی بودن تصاویر اتومبیل ها به همین علت است . (اگر عمری بود در آینده راجع به این تکنیک عکاسی صحبت میکنم که بسیار جالب است .)

 

 

          این هم فرشی از گل و گیاه در تفرجگاه ایل گلی و یا شاهگلی تبریز

( البته کلمه شاه بمعنی بزرگ است و شاهگلی به استخر بزرگ اطلاق می شود و ربطی به شاهان ندارد )

          این هم حامد من است که کنار فرش گلها نشسته و استراحت میکند و وسیله ایست برای مقایسه اندازه فرش !

          دوستان خوب تا اینجا که تشریف آورده اید اجازه بدهید توجهتان را به یک مسئله جلب کنم ! میدانید که تبریز یکی از قطب هاب فرش ایران است و فرش تبریز در بازار های جهانی برای خودش اسم و رسمی دارد ، حالا به فرشی توجه فرمایید که از پانصد هزار قطعه سنگ ! تشکیل یافته است ! آری ، اگر بخواهم دقیقتر بگویم 490560 قطعه سنگ 5 در 5 سانتیمتر و 12 رنگ ، بصورت هنرمندانه کنار هم قرار گرفته اند تا هنر فرش تبریز را حتی با سنگ ! به نمایش بگذارند ! فرشی با ابعاد 29 متر در 42 متر ! لطفا ببینید :

          طرح این فرش اقتباسی است از یک فرش نفیس و تاریخی قدیمی بافت آذربایجان با نقش معروف به طرح باغی ، که قدمت آن فرش به قرن 11 هجری بر میگردد و قسمتی ازآن هم اکنون در موزه ملی فرش ایران نگهداری می شود .

ایام به کامتان و فرش گل زیر پایتـــان !

[ دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٤:٠۱ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]