چند مدت پیش مدیر وبلاگ « خانم مهندس فرشید » تصاویری از یک گونه گیاهی را که توسط سرکار خانم مهندس « محمدی » از نویسندگان وبلاگ ، از شهرستان رامسر برایشان ارسال کرده بودند برایم ایمیل کردند  و در رابطه با شناسایی دقیق  آن پرسیده بودند. بعد از بررسیهای زیاد و مطالعه منابع مختلف موفق به شناسایی آن شدم و به افتخار خانم مهندس « نیکی محمدی » اسم فارسی آن را نام زیبا و پر محتوای « نیکی » گذاشتم.

گونه گیاهی « نیکی » با اسم علمی Araujia  sericifera و نام عمومیcruel  vine  or white blader  flower  از خانواده   Asclepiadaceaeگیاهی است همیشه سبز ، چند ساله ، زینتی ، خزنده و بالا رونده که تا  ارتفاع  6  تا 9  متر  بلندی پیدا می کند .در صورت شکسته شدن ساقه ، ترشحات بد بو و شیری رنگی آزاد می کند. دست زدن به این گیاه ممکن است باعث تحریک پوست یا واکنشهای حساسیتی گردد.  برگها متقابل ،  براق ، ضخیم  ، تقریبا مثلثی شکل تا مثلثی تخم مرغی ،طول برگ 3 تا  11 سانتیمتر و عرض آن 1 تا6 سانتی متر  که سطح فوقانی آن دارای موهای پراکنده با  رگبرگهای برجسته است . سطح زیرین برگ سبز مایل به خاکستری با پوشش متراکم از موهای بسیار کوتاه ، راس برگ نوک تیز ، دمبرگ 10 تا 40 میلیمتر طول ، مناسب برای مناطق معتدله و گرم و مرطوب است .  


 گلها استکانی شکل ، دوجنسی و نسبتا معطر ، دارای حدود 2 تا 2/5 سانتی متر قطر ، باپنج گلبرگ سفید  که در  بعضی از واریته ها به رنگهای کرم ، صورتی رنگ پریده ، بنفش و گاهی دو رنگی دیده می شود . گیاهی خودگشن اما به علت جذابیت برای حشرات و زنبور عسل در آن دگرگشنی هم وجود دارد زمان گلدهی معمولا از  اوایل  تابستان تا اواخر پاییز می باشد.  . میوه  تقریباً گلابی شکل به رنگ سبز مایل به آبی به  طول 8 تا 10 سانتی متر  و به عرض 3تا7 سانتیمتر که حاوی تعداد بسیار زیادی بذر به رنگ سیاه و سفید ، در حدود 4 میلی متر طول که بذرها بوسیله کرکهای مویی پوشیده شده که انتشار آن بوسیله باد را تسهیل می کند. این گیاه به راحتی به وسیله قلمه چوب نرم و بذر ازدیاد می یابد. 

 پیچ « نیکی » بومی کشورهای امریکای جنوبی شامل برزیل ، آرژانتین ، اروگوئه و . . . بوده ولی بعنوان یک گیاه زینتی به  جنوب اروپا ،استرالیا و در نهایت به خیلی از کشورها برده شده است . این گیاه در سال 1817 توسط یک گیاهشناس آماتور پرتغالی که در باغ اختصاصی خود به مطالعات علمی و تجربی مشغول بود شناسایی و نامگذاری شده است به مکانهای آفتابی یا نیمه سایه احتیاج دارد .نیاز آبی آن متوسط بوده و قابلیت نگهداری در ساختمان را هم دارد .

 

[ شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢٢ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]