از جمله گیاهانی که ارزش تجاری زیادی داره زعفران هست. چند شب پیش اخبار برداشت این محصول رو در استان کرمانشاه نشون داد. خیلی جالب هست که این چند ساله تو استانهای دیگه هم کشت میشه. من هم امسال به فکر یه آزمایش افتادم ولی متاسفانه آزمایشگاهی حاضر به همکاری نشد و من موندم و پیازهای زعفران!


اوایل مهرماه امسال دوستی زحمت کشیدن و تعدادی پیاز زعفران از سبزوار برام فرستادن. پیازهای زعفران توپر و اصطلاحا (corm) نام دارن. تاریخ 15مهر پیازهای بزرگتر که قابلیت گلدهی داشتن رو تو گلدون کاشتم بقیه رو هم تو باغچه تا تو فضای بیرون رشد بهتری داشته باشن. بعد از یه هفته از تاریخ کشت آبیاری کردم و آبیاری دوم هم 15 روز بعد انجام دادم. با توجه به شرایط بارندگی اینجا گلدونای زعفرون رو تراس و جای آفتابگیر گذاشتم. بعد از تقریبا یه هفته از تاریخ آبیاری پیازها شروع به رشد کردن و یه پوشش سفید رنگ سر از خاک بیرون آورد. این پوشش اسمش چمچه (Spathe) هست و دربرگیرنده جوانه گل و برگهاست. توی منابع خونده بودم اول ساقه گلدهنده از چمچه خارج میشه یا همزمان با برگها ولی گلهای من اول برگها خارج شدن و بعد از اینکه یه خورده رشد کردن غنچه های گل نمایان شد!

در شمال کشور گیاه تمایل به رشد رویشی داره که به دلیل شرایط محیطی هست. روزی که اولین غنچه رو دیدم خیلی خوشحال شدم. روز بعد گل کاملا باز شد و خیلی زیبا بود سه کلاله بلند و زیبا  و خوشرنگ که طولشون تقریبا 3 سانتیمتر و از گلبرگها هم بیشتر بود این کلاله ها بعد از خشک شدن زعفران تجاری محسوب میشن. روز سوم کپسول بساکها شکافته شد و دانه های گرده خارج شدن. طول پرچمها خیلی کوتاهتر از کلاله هست. با توجه به تریپلوئید بودن زعفران امکان تشکیل بذر وجود نداره پس من هم بیخیال شدم  وگرنه با قلمو گرده افشانی هم انجام میدادم.

ترکیبات موجود در زعفران شامل مشتقات کروستین که به رنگ زرد بوده و قابلیت حل شدن در آب رو دارد، ترکیبات پیکروکروسین، اسانس یا مواد معطر که مهم‌ترین ترکیب آن سافرانال است، روغن و ترکیبات معدنی می باشد. تغییرات شرایط آب و هوایی و جغرافیایی  بر روی مواد مؤثر این گیاه کاملاً تأثیر گذار است و گیاهانی که در نقاط مختلف دنیا کشت و برداشت می شوند دارای مقادیر مختلفی از مواد مؤثر باشند.

[ جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]