گیاهان ازجنبه های مختلفی مورد توجه انسانها قرار گرفته اند . بعضی به جهت خوراکی بودن . تعدادی بخاطر زیبایی ، مقداری بخاطر خاصیت دارویی و . . . البته که مرزبندی مشخصی در این میان وجود ندارد و خیلی از گیاهان استفاده های چند منظوره ای دارند .

سالهای سال بود که نام گیاه «به لیمو» را در کتب گیاهشناسی خوانده بودم ولی آن را از نزدیک مشاهده نکرده بودم . شهریور ماه گذشته که برای بازدیدی از نهالستانهای شهرستان محلات به آنجا رفته بودم دریکی از نهالستانها ، آنرا مشاهده کردم .ایده استفاده از آن ، بعنوان بوته ای بزرگ و یا درختچه ای کوچک در طراحی فضای سبز محوطه ها و یا باغچه منازل در ذهنم بوجود آمد . لذا یکصد نهال آنرا خریداری و در مرکز فروش عرضه نمودم .


گونه گیاهی (به لیمو ) با نام علمی Lippia Citriodora   و نام انگلیسیLemon verbena    از خانواده  Verbenaceae  (شاه پسند )درختچه ای است چند ساله به ارتفاع 2 تا 3 مترو گاهی بلندتر  ، و دارای برگهایی باریک و دراز به طول 7تا 10  سانتیمتر ، براق ، زبر در لمس ، که بوی آن یاد آور عطر و  رایحه  لیموست.  این گیاه بومی آمریکای جنوبی ولی پراکنده در سراسر جهان ، که از قدیم الایام  هم در ایران  کشت و کار می شده . گلها ریز به صورت خوشه انتهایی ، حساس به سرما که در دمای زیر صفر برگها از بین می روند. ولی چوب تحمل سرمای تا منفی 10 درجه را دارد . 

از برگ گیاه به لیمو در آشپزی ، ترشیجات ، سس های سالاد ،مربا ، نوشیدنی ،   دمنوش و مواد آرایشی ،بهداشتی  صنایع عطر و ادکلن استفاده می شود. در کتب گیاهان دارویی از آن بعنوان داروخانه گیاهی نام برده می شود و استفاده های فراوانی از آن می شود.  روش ازدیاد آن با استفاده از قلمه می باشد. 

[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٢ ] [ ٩:۳٠ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]