گونه  گیاهی «آیدا» یا  «گل ستاره دریایی افریقا »، با نام علمی Stapelia gigantean  و نام انگلیسی African starfish flower از خانواده استبرق Apocynaceae می باشد. جنس Stapelia ( استپلیا ) دارای حدود 40 گونه می باشد که گیاه مورد نظر ما یکی از گونه های آن  است که من نام زیبای ایرانی « آیدا » را برای آن انتخاب نموده ام.

 


 آیدا ،گیاهی است کم ارتفاع ، در حدود 20 سانتی متر، ایستاده ، سریع الرشد ، دایمی، بدون خار ، ساقه گوشتی و چهارگوش با فرورفتگی در اضلاع ، شیره دار، چند شاخه ای ،ساقه سبز مایل به قرمز با توجه به میزان قرارگرفتن در معرض نور خورشید به ضخامت 5 تا 50 میلی متر در قطر، با ریشه های کم عمق  است .

گلها ستاره ای شکل ، جالب ، قابل ملاحظه و چشمگیر که می تواند به قطر 41 سانتی متر ( 16 اینچ ) در موقعی که کاملاً  باز شده اند ، برسد. سطح گل پوشیده از مو ،  دارای پنج گلبرگ مثلثی شکل، نوک تیز که در پایه بهم پیوسته اند جنس آن تقریباً چرمی، به رنگ زرد کمرنگ تا حنایی و مسی با خطوط منقوش  ،در بعضی گونه ها بد بو و در بعضی دارای رایحه خوشایند ، مطبوع و دلچسب می باشد. این بو موجب جلب حشرات و در نهایت گرده افشانی گلها و تولید بذر می گردد. ازدیاد از طریق قلمه و بذر صورت می گیرد این گیاه در اکثر مراکز تو لید کاکتوس تکثیر می شود و در خیلی از گلفروشی ها عرضه می گردد. 

 آیدا ،بومی مناطق خشک و گرمسیری جنوب آفریقا در کشورهای زیمبابوه ، نامیبیا ، بوتسوانا ، انگولا ،کنیا و . . .که به مرور در سراسر جهان گسترش یافته است . این گیاه توسط لینه در سال 1737 به افتخار پزشک و گیاهشناس قرن هفدهم  (یوهان ون استپل)،  نامگذاری شد. این گونه بخوبی می تواند در زیر نور خورشید و آبیاری متوسط با خاک سبک رشد نماید زیرا در رطوبت بالا احتمال پوسیدگی افزایش می یابد. در مناطق گرم جنوب کشورمان بهتر است تابستانها در زیر سایه درختان نگهداری شود . 

[ یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]