نام فارسی: گل زنگوله ای شیلی

نام انگلیسی:Chilea  bellflower 

نام علمی:Lapageria   rosea  

خانواده:philesiaceae

گونه گیاهی گل زنگوله ای شیلی گل ملی شیلی ،گیاهی است همیشه سبز سریع الرشد ،بالارونده تا حدود 10 متر که به راحتی از درختان و درختچه ها بالا می رود این گیاه در جنگلهای بارانی با آب و هوای معتدل در جنوب شیلی رشد و نمو می کند ولی به مرور زمان در سراسر دنیا پراکنده شده است . این گیاه توسط ویلیام لوب به اروپا آورده شده و در سالهای 1845 تا 1848 در جنگلهای بارانی نواحی معتدله اروپا کشت می شود . این گیاه در سال 1847 در باغ کیو انگلستان کشت شده و جایزه شایستگی انجمن سلطنتی باغبانی  را بدست آورده است .  این گیاه قابلیت کشت در گلخانه را هم دارد .
برگها دارای آرایش متناوب ، همیشه سبز ، چرمی ، نوک تیز ، که هر برگ دارای 3 تا 7 رگبرگ موازی برجسته و آشکار می باشد . از خصوصیات جالب این گیاه ، فرم رشد آن است که در نیم کره جنوبی برخلاف جهت گردش عقربه های ساعت و درنیم کره شمالی در جهت گردش عقربه های ساعت رشد می کند ( احتمالا در جهت خورشید ) گلها دارای شش گلبرگ مومی ضخیم به رنگ قرمز که اغلب در تابستان و پاییز خودنمایی می کنند. گلها به طول 7 و به عرض 2 سانتیمتر می باشند. میوه دراز ، با پوست سفت و محکم ، حاوی تعداد زیادی بذر ریز به اندازه بذر گوجه فرنگی در قسمت گوشتی قابل خوردن است . 

گرده افشانی بوسیله حشرات ، پرندگان کوچک و یا دست صورت می گیرد . درسال 1977 میلادی دولت شیلی قانونی در حفاظت از این گونه گیاهی به تصویب رسانید . ریشه های این گیاه خاصیت دارویی داشته بعلاوه بعنوان یک جایگزین برای گیاه سارساپاریلا (گونه ای گیاه تاک مانند استوایی آمریکایی که از آن در تهیه نوشابه های گازدار استفاده می شود. ) عملیات جمع آوری و فروش ریشه ها زیر نظر اداره گمرگ جنگل صورت می گیرد. در اثر دگر گشنی و کارهای اصلاحی واریته های زیادی از این گیاه باگلهای به رنگ قرمز خالدار، صورتی ، سفید و گلهای چند رنگی تولید شده است . این گیاه توسط قلمه و بذر ازدیاد می یابد در باغ گیاه شناسی کالیفرنیا تعدادزیادی از واریته های این گونه گیاهی وجود دارد . از  هموطنان عزیز تقاضا می شود در صورت مشاهده  این گونه در ایران ما را مطلع نمایند. [ یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]