نام فارسی: پیچ برفی

نام انگلیسی: Russian   vine  

نام علمی: Fallopia baldschuanica  

از خانواده: Polygonaceae  

سالها قبل در کتب باغبانی مطالبی در مورد این گیاه خوانده بودم ولی تاکنون آن را ندیده بودم ، امسال که برای خرید گل و گیاه به شهرستان محلات رفته بودم  به  این گیاه برخوردم و تعداد 10 گلدان از آن را خریدم و در گلفروشی برای فروش عرضه کردم.

پیچ برفی با نام علمی Fallopia baldschuanica  و چند نام علمی  مشابه که به نامهای پیچ روسی ،پیچ توری نقره ای ، گل پشم بخارایی ، پیچ پشمی چینی ، مایل در دقیقه خوانده می شود . این گیاه بومی آسیا ، در  غرب چین و تبت که انواع وحشی آن را می توان در بخشهایی از اروپا و آمریکای شمالی و مرکزی مشاهده نمود. گیاهی است سریع الرشد ، که برای پوشش دیوارها ،فنس ها و نمای ساختمانها بکار می رود . گلها سفید ، تزئینی با رایحه ای مطبوع و خوشایند  ،دارای شهد و گرده برای زنبور عسل است . گیاهی است دارای ساقه های چوبی ، بالا رونده که توانایی بالا رفتن تا 10 متر را دارد.


برگها بیضی ( تخم مرغی ) نوک تیز  تا مثلثی شکل گاهی به طول تا 10 سانتی متر ، دارای دمبرگ، گل آذین خوشه ای با نمایش پرجلوه ، انبوه و آویزان ،طول خوشه ها در حدود 15 سانتی متر است . هرگل دارای پنج گلبرگ ،طول گل حدود یک سانتی متراست. میوه ابتدا سبز رنگ ، سپس صورتی روشن و در نهایت سیاه براق که در حدود 2 میلی متر عرض دارد می شود. با بذر و قلمه به راحتی ازدیاد می یابد.

[ دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]