لبدیسی خزنده یا آجوگا یا جعده

نام علمی: Ajuga reptans Multicolor
خانواده : LAMIACEAE

          نام یک نوع بوته زینتی خزنده با سنبله‌های منار شکل و گل های ارغوانی یا بنفش کم رنگ گیاهی کوتاه قد و قوی و علفی و پایاست که سایه را دوست دارد اگر چه در آفتاب هم به خوبی رشد می‌کند و می تواند بعنوان یک گیاه پوششی زیبا برای کف باغچه بکار رود .

          این بوته پوشش خوبی در سطح خاک مرطوب یا نم دار به وجود می‌آورد. به وسیله خزیدن یا روندگی گسترش پیدا می‌کنند.

          تکثیر و ازدیاد این گیاه از طریق تقسیم توده انبوه ریشه بوته در زمستان یا کاشت بذر در بهار انجام می‌شود 

 

          ساقه کرکدار و برگهای قاشقی شکل به رنگ سبز - برنزی با لکه های کرمی و صورتی بوده و گلهای خوشه ای آن به رنگ آبی تیره اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند.
نیازها: به مکان نیمه سایه و خاک مرطوب نیاز دارد و برای سرما نیز تحمل خوبی دارد.

( بقیه در ادامه مطلب )


          علاقه ای که من به این گیاه دارم به این علت است که در کف باغچه آرام و و راحت زندگی میکند و در زمستان بوته ها ظاهرا از بین می روند ولی به محض سپری شده سرما و یخبندان ، بلافاصله شروع به رشد نموده و برگهای تر و تازه و براق می دهد و بدنبال آن گل های خوشه ای یا سنبله تا ارتفاع 30 سانتیمتر کف باغچه را می پوشاند و تا مدت یک ماه و نیم یا دوماه این زیبایی را دارد و بعد که نوبت خود نمایی سایر گلها و گیاهان میرسد گلهای لبدیسی هم تمام شده و از آن ببعد در کف باغچه میخوابد و با برگهای لطیف و خوش رنگش خاک هارا قشنگ پوشش میدهد ! و چون ارتفاع برگها کم و در حدود هفت و هشت سانتیمتر است هیچ مزاحمتی هم برای سایر گل و گیاه ایجاد نمی کند ، البته باز گهگاهی تا آخر سال گل میدهد .

 

 

 

گل هایتان بهاری و دلهایتان پر از گل محبت و مهر باد !

[ شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]