نام فارسی: لوبیا مارپیچی

نام انگلیسی:Caracalla bean

نام علمی:Vigna Caracalla   

از خانواده:Fabaceae

قبلاً سرکار خانم مهندس فرشید ، گونه ای لوبیا به نام لوبیای ماری را معرفی کردند ، از آنجایی که من در رابطه با گیاهشناسی مطالعه و بررسی می کنم ، سالها پیش  به این گونه گیاهی برخوردم و گفتم علاقه مندان به گل و گیاه را با آن آشنا نمایم . 

گونه گیاهی « لوبیای مارپیچی » گیاهی است همیشه سبز ، سریع الرشد ، پیچنده و بالا رونده ، چند ساله ( وقتیکه در شرایط آب و هوایی بدون یخبندان باشد )  و تحمل پذیر ، با شکوفه های  گل  فراوان ،به ارتفاع 4/2 تا 6 مترو به عرض 90 سانتیمتر ، بومی کشور ونزویلا و مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی ،با عطر دلنشین و محسور کننده  شبیه عطر ماگنولیا و یاس ،گلها از اواسط تابستان تا اواخر پاییز  به شکل غیر عادی جلب توجه می کنند.در اوریل 1792 میلادی گیاهشناسی به نام توماس جفرسون در مورد این گیاه نوشت « زیباترین لوبیای دنیا » این گیاه در قرن هیجدهم در گلخانه های انگلستان پرورش داده می شد . ولی در ویرجینیاو کلرادوی در هوای آزاد کشت می شود. تصاویر نشان می دهد که شکل گل و رنگ گلبرگها واقعا منحصر به فرد می باشد.

 


گلبرگهای فوقانی  گل به سمت عقب  پیچ خورده و حلزونی شده مانند یک بطری باز کن( بطری با درپوش چوب پنبه ای) شده است . خوشه های گل حدود 12 اینچ طول دارند. شکوفه های گل مواج بسیار شبیه مارپیچی رنگارنگ،گلها جلب کننده  پروانه ها  و گرده افشانی توسط حشرات صورت می گیرد .دانه ها در داخل غلافهایی مانند غلاف نخود رشد می کنند. آقای رابرت بویست نوشته « شکوفه های این گل ،اغواکننده است » گلها چند رنگی ،  مخلوطی از رنگهای ارغوانی درخشان ، صورتی ، بنفش ، آبی کم رنگ ، کرم ، زرد مایل به سبز با حاشیه سفید می باشد . 

شرایط مناسب برای رشد گیاه داشتن آفتاب کامل و خاک همواره مرطوب است . تکثیر این گیاه توسط بذر صورت می گیرد . گیاه بسیار مطلوبی برای پوشش دیوارها و فنس ها می باشد و در این حالت منظره نادر و شگفت انگیزی بوجود می آورند.


 

[ شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]