دوستان سلام - باز هم از موسسه گل و گیاه سلیمی چند تصویر چشم نواز تقدیمتان میکنم .

         اول این تصویر را ببینید ، شما رز ابلق را مشاهده کرده اید ولی آیا دیدید که برگهای رز هم ابلق باشد ؟ این رز هم خودش و هم برگهایش در موقعیکه تر و تازه است ابلق می شود !

( البته در منطقه ما به رز ابلق میگویند رز چیتی )

 

 

          خوب حالا بفرمایید برویم در ( ادامه مطلب ) تصاویر قشنگی که حتما باب میل مبارک شما است تقدیم کنم !  


          از گلهای کوکب شروع میکنم - در آذربایجان ما به گل های کوکب می گویند : ورشو - خوب تماشا کنید و از رنگها لذت ببرید !

 

 

 

          کوکب را در زبان علمی Dahlia می گویند        

          گلهای کوکب اواخر تابستان و اوائل پائیز ظاهر میشوند .

          کوکب برای رشد و نمو به آفتاب و آب فراوان در تابستان نیاز دارد ، کمبود آب و رطوبت درتابستان ازغنچه کردن مجدد آن جلوگیری خواهد کرد.

         در پائیز قبل از شروع یخبندان و سرما باید غده ها را سالم و بدون بریدگی از زیرخاک بیرون آورد و پس ازتمیز کردن چند ساعت در محل خشکی قرار داد سپس درمکانی خنک و خشک با درجه حرارت پنج الی شش درجه سانتیگراد سرتاسر زمستان نگاهداری نمود.

          انبار کردن این غده ها در زمستان به توجه بیشتری نیاز دارد و باید توجه نمود که غده ها کاملا خشک نشوند و در عین حال نباید رطوبت هم بحدی باشد که محیط مساعد برای نشو و نمای بیماریهای قارچی بوجود آورد .

          البته بهتر است غده ها را در ماسه نرم و خشک نگاهداری کنید و گه گاه برای جلوگیری از خشک شدن کامل روی آنها را آبپاشی نمایید.

          در بهار این غده ها را از هم جدا نموده و بطور مجزا بکارید و بهتر است که دو تا سه هفته قبل از کاشت آنها را در محیط گرم و مرطوب نگاه داشته و سپس اقدام به کشت نمایید.

          تقسیم ریشة کوکب ـ این غدد یا ریشه های گوشتی که در اصطلاح عموم به پیاز کوکب مشهور است و این ریشه ها را نباید در همان حالی که در پائیز سال قبل از خاک خارج کرده اند بکارید ، زیرا از این ریشه ها انبوهی شاخه بیرون خواهد آمد که گرچه انتهای هر شاخه یک گل پیش رس میدهد اما پس از آنها از بوته گل غیر از شاخ و برگهای بیهوده و کم گل یا بدون گل تا آخر سال چیزی باقی نخواهد ماند ! پس بهتر است این ریشه ها را قسمت کرده و هر قسمت را جداگانه در محل مورد نظر بکارید .

          توجه - آن قسمت از این غده ها قابل پرورش و بوجود آوردن بوته کامل تازه خواهد بود که انتهای آن غده یک قسمت از شاخه سال گذشته باقی است و جوانه جدیدی در کنارش وجود دارد .

          پیاز هارا معمولا بعد از پایان یخبندان و فصل سرما درعمق 15 سانتیمتری بکارید در زمان کاشت مقداری کود پوسیده دامی در زیر غده ها بریزید .

          روش تکثیر کوکب - کوکب ها را به چند روش می توان تکثیر کرد :

          1- از طریق پیاز     2 – از طریق بذر      3 – از طریق قلمه

این گیاه سرخس گوزنی نامیده می شود :

این هم سرخس هلندی :

 

 

          این یکی هم سنبل دریایی است !

 

          این هم کاهوی دریایی !

          و نیلوفر دریایی یا آبی !

          ختم برنامه با یک اختر زیبا است :

زندگی بکامتان و روزگارتان خوش

[ دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۳:۱٩ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]