گونه گیاهی فی جوا با نام علمی  Feijoa  sellowiana  و نام انگلیسی Feijoa   از خانواده  Myrtaceae  درختچه ای است همیشه سبز با رشد آهسته ، به ارتفاع تا 7متر،  بومی جنوب برزیل ، شمال آرژانتین و غرب پاراگوئه و اروگوئه است ولی به مرور در سرتاسر مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری دنیا پراکنده شده است . برگها متقابل چرمی و ضخیم ، بیضی شکل با دمبرگ کوتاه ، که در سطح بالایی صاف و براق ولی نقره ای پرمو ودارای رگه در سطح زیرین است . پوست تنه خاکستری رنگ پریده است تکثیر این گیاه بوسیله دانه ، قلمه و پیوند صورت می گیرد.


گلها دو جنسی ، در حدود 4 سانتی متر عرض به صورت تکی یا در خوشه ، گلبرگها مقعر،در خارج سفید، اما قرمز متمایل به ارغوانی در داخل ، پرچمها متعدد ، راست ،بنفش رنگ با بساک زرد طلایی . گلبرگها شیرین  ، ترد و خوشمزه  با طعم آب نبات که مصرف تازه خوری دارد. گرده افشانی به وسیله حشرات ،خصوصاً زنبور عسل صورت می گیرد . البته پرندگان نیز نقش دارند . در صورتی که گرده افشانی با دست انجام گیرد موفقیت صد در صد است.  میوه  فی جوا در پاییز می رسد میوه سبز رنگ و بیضی شکل و تقریباً به اندازه یک تخم مرغ است . طعم میوه شیرین و دارای بوی قوی و متمایزی است. این میوه غنی از ترکیبات ید محلول در آب است از این روی برای افرادی که با کمبود این عنصر مواجه اند منبع بسیار مناسبی می باشد . گوشت آن آبدار می باشد علاوه بر خام خوری در تهیه سالاد و مربا و کمپوت  کاربرد دارد. . همچنین از میوه در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

اگر چه این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد و نمو می کند ولی نیاز به حداقل 50 ساعت سرما در فصل زمستان برای میوه دهی خوب دارد. در مناطق جنوبی قفقاز در کشورهای آذربایجان و گرجستان از سال 1928کشت شده است .فی جوآ در دهه پنجاه شمسی وارد ایران شده و در استانهای شمالی در سطح محدود کشت وکار می شود دلیل ان هم ریزش میوه به محض رسیدن وخاصیت بسیار کم انبارداری آن است . گیاهشناس آلمانی آقای ارنست برگر به افتخار گیاه شناس برزیلی آقای دون داسیلوا فی جوآ  آن  را  فی جوا  نام نهاد .گاهی به عنوان درختچه ای زینتی یا به شکل پرچین در جنوب ایالات متحده کشت می شود . این گیاه به طیف گسترده ای از خاکها سازگار است مقاوم به خشکی اما نیاز به آب کافی برای تولید میوه است . من چندین سال است که نهال های آن را در مراکز تکثیر نهال شمال کشور می بینم ولی امسال برنامه دارم که تعدادی از آنها را خریداری و در مرکز فروش و عرضه کنم.   

[ سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]