گونه گیاهی « پیچ شکلاتی » با نام علمی Akebia.Longeracemosa ونام انگلیسیChocolate vine از خانواده Lardizabalaceae  گیاهی است ، همیشه سبز، پیچنده و بالا رونده  پرتوان ،خوش رشد و سبز و خرم که تا ارتفاع 12 متر رشد می کند. این گیاه بومی مناطق جنوب شرقی آسیا شامل کشورهای تایوان ، چین ، کره ،ژاپن و . . . می باشد. ولی از قدیم الایام، احتمالاً در سالهای 1890  به کشورهای قاره امریکا برده شده و هم اکنون در بسیاری از ایالتهای کشور امریکا کشت و کار می شود . برگها مرکب هر برگ شامل پنج برگچه در بعضی از گونه ها سه برگچه ای ، نسبتاً مدور ، گلها خوشبو ، با عطرو بوی وانیل ،در خوشه های آویزان معمولاً ارغوانی مایل به قرمز ولی واریته هایی به رنگهای سفید ، کرم ، زرد ، صورتی کم رنگ تا پر رنگ تا قرمز آلبالویی تیره دیده می شود . فصل گلدهی در اوایل بهار ، گلهای نر و ماده جدا ، گلهای ماده در انتهای خوشه و بزرگتر ، گلهای نر در راس خوشه و کوچکتر ، کاسبرگها مومی هستند.


میوه به شکل سوسیس ، معمولا در پاییز می رسد به رنگ متمایل به ارغوانی که علاوه  بر خام خوری در صنایع غذایی از آن استفاده فراوان می شود، بصورت پوره ،کرم و نوشیدنی ،با طعم شیره نارگیل ، برگها بعنوان یک جایگزین چای ، همچنین از میوه آن برای تولید شراب استفاده می شود. از روغن دانه آن در صنایع صابون سازی و یا بعنوان روغن نباتی استفاده می شود. ازدیاد آن از طریق دانه و قلمه نیمه چوبی صورت می گیرد. گونه مقاومی است که تا 14 – در جه سانتی گراد را بدون صدمه دیدن تحمل می کند. مناسب برای مکانهای آفتابی و نیمه سایه است. گیاهشناس بلژیکی ، آقای جوزف دیکازین که در مورد گیاهان کشور چین مطالعه می کرد به افتخار دانشمند طبیعت شناس اسپانیایی آقای میگویل نام این خانواده را  لاردیزابل Lardizabalacea گذاشت.

جالب توجه و فوق العاده بودن این گیاه ،از آن جهت است که یک بالارونده گی بسیار مناسب برروی تنه درختان  قدیمی و بسیار بزرگ دارد . این گیاه برای پوشش بر روی دیوارها ، فنس ها ، پرگولاها و آلاچیق ها و داربست ها است و برای این منظور بسیار مناسب است و مطمئناً سزاوار داشتن موقعیت چشمگیر است . این گیاه در اغلب خاکها رشد می کند ،ولی بهترین رشد را در خاکهای لوم شنی با زهکشی و رطوبت منظم و آفتاب کامل دارد . برای تولید بهترین میوه می بایستی گرده افشانی بوسیله دانه گرده سایر بوته ها یا دستی صورت پذیرد . از هموطنان عزیز تقاضامندم در صورت مشاهده این گیاه در هر منطقه از کشور، ما را مطلع سازند.

[ دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٦ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]