سلام دوستان ،

         خانم مهندس فرشید ، از بس از گلها و گیاهان زیبای خودشان فرمودند که من حسودیم شد ! و از آنجاییکه حسود هرگز نیاسود ! من هم نتوانستم ساکت بنشینم و تماشاکنم و امروز آمدم تا چند تصویر از گلها و گیاهان خودم را دو دستی تقدیمتان کنم !

          اول از همه یک تصویر عمومی ! آیا می دانید این تصویر کجاست ! ( البته من عمدا نمیگم خانه خودمه تا شما حدس بزنید !!!) :

          آفرین درست حدس زدید ! ( البته به سبک مسابقات پر رمز و راز ! تلویزیونی )

          قابل توجه کسانیکه فکر می کنند یوکا زنگوله ای مخصوص مناطق گرمسیر است ،این تصویر را ببینید :

          بله این یوکا را من مدت 28 سال است که در این قسمت باغچه کاشته ام و البته خیلی ها می گفتند تحمل سرمای تبریز را ندارد ! ولی این گیاه سرمای بیش از 20 درجه زیر صفر را در این منطقه پشت سر گذاشته و امسال گلهایی به این زیبایی داده است ! :

حالا بفرمایید در ادامه مطلب تصاویر دیگری هم تقدیم کنم - فکر میکنم خوشتان بیاید !


          مسئله عجیبی که من در گلها می بینم این است که معمولا اکثر گلها وقتی که هوا روشن و آفتابی است کاملا باز می شوند و وقتی هوا تاریکتر می شود کم کم بسته می شوند بطوریکه بعضی از گلها دیگر در هنگام شب کاملا تعطیلند ! ( اینگونه گل هارا معمولا گل مخصوص خانم ها می گویند ! چون موقع روز که خانم ها توی خانه هستند زیبایی گل هارا می بینند و لذت می برند ! ولی شب هنگام که آقا خسته و کوفته به منزل برمی گردد متاسفانه گل ها بساط شان را جمع و تعطیل کرده اند ! و چیزی از زیبایی های خدادادی نصیبشان نمی شود !)

      

          ولی در مورد این یوکا مسئله برعکس است یعنی موقع روز شکوفه ها بسته شده و بصورت توده ای از غنچه های بسته در می آیند ولی هرقدر هوا تاریک می شود شکوفه ها باز و زیبا و زیباتر می شوند ! و حقا که گلی است مردانه مردانه !

به همین علت این تصاویر بعد از غروب و در نور کم گرفته شده است .

          اینک چند تصویر از شمعدانی های اژدر و یا بقول ما آذری ها ( قلم قاش ) ببینید که من خیلی دوستشان دارم نمی دانم نظر شما چیست :

 

 

آیا زیبایی این گل چیزی کمتر از آزالیا دارد ؟

و یا این یکی با بنفشه رقابت نمی کند ؟

گلهای ( رعنا زیبا ) هم با رنگها و فرم های بسیار متنوع جلوه خاص خودش را دارد .

          این هم لیلیوم هنری که بعضی ها با سوسن چلچراغ اشتباه میگیرند ولی این لیلیوم هنری جزو گلهایی است که در ایران بسیار کمیاب است و اکثر گلخانه ها بدنبالش میگردند و با وجود تماس های مکرر دوستان ، بدلیل پاره ای مسائل ، نتوانستم در اختیارشان قرار دهم و گل واقعا زیبایی است :

 

          ضمنا خانم مهدس فرشید امسال تعداد گلدانهایم بقدری زیاد شده که در حیاط دیگر جا نمی شود و تعداد زیادی را توی کوچه چیده ام که فضای سبزی هم برای همسایگان بحساب می آید و گهگاهی هم آنها آبیاریشان میکنند !

          این هم گوشه ای از حیاط و دستیار ناز من فرزاد جان !

          یادم هست که زمانی که در کلاس فیزیک تدریس میکردم در آخر جلسات از بچه ها می پرسیدم که خوب خسته شدید ؟ و آنها از رو درواسی میگفتند خیر ! می گفتم اشکالی ندارد من ادامه می دهم تا خسته شوید !! ولی دوستان خوب ، دیگر شما را بیش از این خسته نمی کنم بقیه انشاءاله در یک فرصت دیگر !

( یاحق )

[ پنجشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]