سرکار خانم مهندس فرشید قبلاً پستهایی در مورد (( جاتروفای صنعتی و جاتروفای زینتی و درخت جاتروفای زینتی ))  در وبلاگ گذاشته اند . در مطلب مربوط به جاتروفای زینتی فرموده اند : در مورد وجود این گونه در ایران اطلاعاتی ندارم و فقط مقاله ای مطالعه کردم . خواستم به اطلاع برسانم که من دارای یک اصله از این گیاه می باشم .


سازمان آب و برق خوزستان چند سال پیش مدیری به نام مهندس شمسایی داشت که به فضای سبز مجموعه تحت امرش اهمیت زیادی می داد. ودر همین راستا در اطراف دریا چه های پشت سدها ی  استان و یا جزایر آن از جمله سد مارون بهبهان اقدام به ایجاد مناطق تفریحی با جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیبا  نمود .و ازطریق شرکت خدماتی ،پشتیبانی و رفاهی ساب خوزستان در جهت بهبود فضای سبز مناطق تابعه اقدام به خرید تعدادی گونه های گیاهی  زینتی گرمسیری از خارج در حجم انبوه  نمود که یکی از آنها درختچه جاتروفا می باشد .

این گونه گیاهی با نام علمی :   Jatropha   integerrima و نام انگلیسی : Peregrina   از خانواده : euphorbia ceae درختچه ای است همیشه سبز یا درختی کوچک به ارتفاع 6/4وبا گسترش 1/3 و یا بیشتر، دارای یک فرم گنبدی شکل گرد و باریک،گاهی چند تنه بلند و باریک اما می توان آن را به فرم یک تنه هرس کرد،با برگهای دارای شکل جالب و براق ، فرم برگها تا حدودی متغیر،بیضوی،تخم مرغی نوکدار و حتی گاهی سه لوب ، در زیر برگهای جوان لکه های قهوه ای رنگی دیده می شود. گونه ای از آن دارای برگهای ابلق می باشد. گلها ستاره ای شکل به رنگ قرمز مایل به زرد تا قرمز و صورتی کم رنگ تا پر رنگ که در اکثر ایام سال دارای شکوفه می باشد و منظره ای تماشایی بوجود می آورد.بومی کوبا ولی در غرب هند و جنوب فلوریدا هم وجود دارد . در خوزستان گل به بذر تبدیل نمی شود ( تاکنون ندیده ام ) این گیاه تحمل طیف گسترده ای از خاکها را دارد ولی به خشکی مقاوم است . تحمل درجه  حرارت پایین و شوری را ندارد.همانطور که می دانید جنس جاتروفا هم دارای چندین گونه وبا واریته های مختلف می با شد که گیاه مورد نظر یکی از آنهاست.

[ دوشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]