این پست بسیار مفید را آقای صادق طاهری از مشهد ارسال کردند. ایشان نهالستان دارند و از تجربیات و اطلاعات خودشان میگویند :
 
 
 
 
 
نام فارسی :  کلم زینتی

نام علمیBrassica oleraceae

نام انگلیسی :  Ornamental Cabbage, ornamental Kale

خانواده :  Crucifera

گیاهی دوساله می باشد و به علت اینکه مقاوت بسیاری خوبی نسبت به سرما دارد برای کاشت در فصل پاییز و زمستان بسیار مناسباست.

روش تکثیر از طرق بذر می باشد که این کار به دو روش دارد :

روش اول :

کاشت بذر داخل کرت 

ابتدا با توجه به بذری که در اختیار داریم فضای کافی (هر 2.5 گرم داخل 1 متر مربع ) اماده می سازیم زمین را یک مرتبه زیرورو میکنیم و مقداری هم با کود گاوی با آن مخلوط می کنیم سپس با یک عدد شن کش فضای مورد نظر را صاف می نمایئم سعی کنید به هیچ وجه سطح شیبدار نشود و بعد از آن با یک عدد ماله سطح را کاملا صاف می نمایئم بو بذر را میکاریم. سعی کنید بذر را به طور یکنواخت بپاشید وبعد روی بذر را به ضخامت 3 میلیمتر کود اسبی بپوشانید و سپس سعی کنید طی یک هفته اول  بستر را کاملا مرطوب نگاه دارید تا بذرها جوانه زنی کنند.

روش کاشت بذر داخل سینی نشاء

ساله گذشته تجربه کاشت بذر داخل سینی بدست آوردم واقعاً کیفیت کلم های بسیار متفاوت بود نسبت به اون کلم های که از روش بالا بدست آوردم برای همین هم امسال همه شون رو داخل سینی کشت کردم.

خیلی ساده است و از همه مهم تر کیفت تولید نشاء بسیار بالاست. ابتدا پیت ماس را به طور مساوی با کوکوپیت و مقداری پرلیت (پرلایت) مخلوط کردم و هر یک از بذرها رو تقریباً وسط سینی های تو عمق 1 سانتی کاشتم و بعد هم زیر یک سازه گلخانه ایی که پلاستکشو جمع کردم و بجای آن توری کشیدم ، قرار دادم  تا از شدت نور کم کنم.

تقریباً روزی یک بار نیاز به آبیاری دارد و بذر ها بعد گذشته 3 الی 4 روز سبز میشن حالا باید باید صبر کنیم تا دو برگی بشن چیزی حدود دو تا بند انگشت ، حالا همین طور که تو تصویر می بینید من توری سبز رنگ را روی نشاء ها برداشتم که علفی نشوند چیزی حدود سه هفته زمان نیاز دارن تا آماده انتقال به داخل گلدان شوند.

نکته بسیار مهم در خصوص کلم این که باید گلدان برگردان بشن یعنی ابتدا نشاء رو از سینی به داخل گلدان دهانه ده انتقال بدیم و توی این مرحله هم باید زمانی که نشاء های کلم رو به گلدان انتقال می دهیم زیر توری ببریم البته فقط باید در حد 3الی 4 روز زیر توری باشند و بعد از اون داخل فضای باز مشگلی نداره توی این مرحله نیاز به دو بار آبیاری در روز دارد .

حالا باید صبر کنیم که تا نشاء ها داخل گلدان ریشه پر کنند حداقل باید دوهفته زمان ببره تا ریشه پر کنند و بعد باید بعد از دو هفته به داخل گلدان نهایی انتقال بدیم بهتر از گلدان دهانه 17 انتقال بدین تو این مرحله دیگه نیاز به این نیست که گلدان ها رو زیر توری ببریم.

 

علت انجام مرحله گلدان برگردان : درخصوص اینکه چرا مستقیم داخل گلدان دهانه 17 زده نمی شه باید بگوییم اگر مستقیم داخل گلدان بزرگ بزنیم کلم علفی میشه یعنی قد می کشه و اون جوری که باید با کیفیت نمی شود.

 

 

البته گلم های من هنوز آماده گلدان برگردان نیست ولی هر کی این کلم ها رو می بینه تعجب می کنه اخه همین طور که می بنید کیفیت خیلی عالی شده حالا انشاالله هر وقت که دیگه اماه شد تصاویرشو براتون حتماً می فرستم

 

 

 


 

 

 

 

 

[ سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ٩:۳٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]