این متن از صحبت های آقای مهدی صفائی هست که تجربیات خودشان را در مورد نگهداری کاکتوس ها بیان کردند :

کاکتوسامو تابستون گوشه ایوان نگه میدارم که تقریبا تا ساعت 11 صبح آفتاب مستقیم میخورند البته اون کاکتوسایی که  تیغ دارند چون شرط ایجاد تیغهای بزرگ و زیبا افتاب مستقیمه نه صرفا داشتن  نور.البته توی این کار نباید زیاده روی کرد چون اولا افتاب مستقیم باعث گرمای شدید داخل گلدون و سوزوندن ریشه ها میشه ثانیا باعث بدشکل شدن و سوختگی خود کاکتوس میشه.

ترکیبی که واسه کاکتوسام استفاده میکنم بیشتر شن ریزه به اضافه ماسه و کمی خاک.از کود حیوانی و زغال هم استفاده میکنم.شنیدم کود برگ برای کاکتوس خوب نیست و زیاد هم نیاز به کودهای دیگه نیست.

 

توی فصل رشد و چون توی معرض افتاب مستقیمند تقریبا میشه گفت به جز کاکتوسای گرد که 4 روز یک بار ابیاری میکنم به بقیه نهایتا2 روز یه بار اب میدم. یه نکته اینکه باید هم از بالای گلدون و هم ازپایین گلدون به طور متناوب ابیاری بشه تا به ریشه ها به صورت خوبی اب برسه.برای گل دادن کاکتوس اولا نباید گلدونای بزرگی انتخاب کرد و ثانیا زمستون باید جای نسبتا سرد باشند.البته این مطلب همیشگی نیست مثلا کاکتوسای خود من که عکس گلاشونو دادم بهتون زمستون توی اتاق گرم هستند.

یه نکته راجع به عوض کردن گلدون اینکه بعد از عوض کردن گلدون تا سه چهار روز نباید به گل اب داد تا ریشه ها خودشون به دنبال اب بگردند و یه حالت فرار از مرگ بهشون دست بده!!(نمییدونم تا چه حد این نکته درست باشه). 

 

 

در اخر بگم نگهداری کاکتوسا واقعا یه حس خیلی خوب به ادم میده.واقعا گیاهای جالبی هستند وشرایط سختو خیلی خوب تحمل میکنند.توصیه میکنم شما هم از نگهداریشون لذت ببرید:راستی دوستانی که تهرانند بالای پارک لاله بعد از موزه یه نمایشگاه هست که انواع مختلف کاکتوس رو میتونید اونجا ببینید.قیمتا یکم بالاست چون بعضی نمونه هاش واقعا کم نظیرند اما حداقل برای دیدن عالیه.


گروهی از گیاهان روی زمین به دلیل شکل خاص، نیازهای کم، مقاوم بودن و گلهای فوق العاده زیاد چندین دهه است که در اپارتمان های مردم سراسر دنیا خودنمایی می کنند.

اما در ایران این روند کمی دیرتر اتفاق افتاده و این گیاهان که مشخصا کاکتوس ها  و گیاهان گوشتی هستند به تازگی در میان دوستداران گل و گیاه به خوبی جا باز کرده اند. تمامی کاکتوس ها طرف دار روشنایی بوده و البته بعضی از آنها که دارای تیغ‌های بلند می‌باشند نیاز به آفتاب مستقیم  دارند و بقیه در محیط سایه روشن بهتر زیست می‌کنند. کاکتوس ها در فصل رشد به آبیاری بیشتری نیاز داشته و در فصل استراحت فقط با مشاهده چروک در گیاه باید اقدام به آبیاری اندک کرد.

در فصل رشد هم بسته به نوع ریشه گیاه(بلند یا کوتاه)، نوع گلدان(پلاستیکی یا سفالی) نوع خاک به کار رفته در گلدان و حتی شکل کاکتوس و بسیاری عوامل دیگر نیاز به ابیاری متفاوتی دارند. اما در حالت کلی اگر به اندازه یک بند انگشت از روی خاک خشک شده باشد می‌توان به گیاه آب داد. کاکتوس ها نیاز چندانی به کود و مواد تقویتی ندارند و حتی در خاک‌های معمولی هم می‌توانند رشد کنند. اما بهترین ترکیب برای انها می‌تواند از یک قسمت خاک، یک قسمت ماسه، یک قسمت شن ریز و یک قسمت کود پوسیده حیوانی تشکیل شده باشد. اضافه کردن مقداری خاکستر و زغال نیز برای تامین مواد معدنی گیاه و جلوگیری از پوسیده شدن آن مناسب است. در صورت استفاده از خاک رس مقدار آن باید بسیار کم باشد و هم چنین توصیه می شود از گلدان‌های سفالی برای گیاه استفاده شود. دو مورد بالا تاثیر زیادی در سلامت و رشد کاکتوس ها دارند.در این قسمت به طور خیلی مختصر راجع به کاکتوس ها بحث شد. در قسمت های بعدی اطلاعات جامعتری راجع به انواع گونه های کاکتوس‌ها،بیماری‌های آنها، میوه کاکتوس، طرز نگهداری و...... ارائه خواهد شد.

 

 

 

[ چهارشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]