زیبایی چشمگیر و تحمل پذیری فوق العاده نسبت به درجه حرارتهای بالا ،  ختمی چینی رابعنوان یکی از ایده ال ترین گیاه در سرتاسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان مطرح نموده است . از این رو به وفور در فضای سبز این گونه نواحی دیده می شود. پیشرفتهای علمی در زمینه اصلاح نباتات از یک طرف و ریخته ژنتیکی این گیاه از طرف دیگر باعث گردیده که واریته های بسیار زیادی از این گیاه در نواحی مختلفی از این کره خاکی تولید شود که در فکر انسان نمی گنجد .

 


ختمی چینی با تنوع رنگ وسیع از سفید خالص تا سفید وسط خالدار و ...همچنین طیف وسیعی از زرد کم رنگ تا بسیار پر رنگ ،نارنجی ها ،قرمزها ، صورتی ها ، آبی ملایم تا سیر و یاقوتی کبود و حتی سبز روشن ، چند رنگی ها با پریدگیهای مختلف و سایه دار های متنوعی که   وصف آنها بسیار دشوار است ، و اخیراً رقم مسی رنگ که مدال شایستگی انجمن سلطنتی باغبانی را بدست آورده است .

 این گیاه در قرن دوازدهم در شبه جزیره مالای شناخته شده است . در سال 1957 گل ختمی چینی بعنوان گل ملی کشور مالزی انتخاب شده است و نقش گلهای آن روی واحد اصلی پول این کشور (رینگیت ) وجود دارد . در جزایر آقیانوس آرام از گلهای ختمی چینی  در تهیه سالاد استفاده می شود . در نوشتارهای مذهبی بودایی از آن نام برده شده است . بزرگی گل و رنگ جذاب آن و همچنین دارای شهد بودن این گیاه ، برای پرندگان کوچک شهد خوار، ختمی چینی را بسیار فریبنده کرده است .از هموطنان خارج کشور تمنا دارم نسبت به آوردن  ختمی چینی با رنگهای جدید به کشور اهتمام ورزند.   

[ چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]